bugün

kimilerine ilginç görünse de yapılması çok doğru olan, banknotların konduğu yere memurun yanlış bir bölüme farklı bir parayı koymasıyla, çekilen para eksik olabileceğinden yapılması faydalı olan kontrol.
+bakar mısınız atm den çektiğim para eksik çıktı?
-anlayamadım?
+diyorumki saydım,atm bana eksik para vermiş.
-hadi ya ne kadar eksik vermiş?
+100 ytl kadar.
-ehehe.tamam sölerim bir dahakine 100ytl fazla verir.
+ama
-sıra var bekleme yapma.
(bkz: para eksik çıkınca atm ye girişmek)
eksik çıkması halinde bankadakileri inandırabilmenin mümkün olmadıgını düşündüğüm durum
makinanın yanlış vermesi halinde; yapılan kasa sayımı sonrası para fazla çıktığı takdirde, eksik alan kişiye para verdilğini için mutlak yapılması gereken olay.
az olma ihtimalinden değil, fazla olabilme ihtimalinden dolayı yaptığım eylem...
atm den çıkan parayı saymada fayda vardır. zira son günlerde atmler kafayı bozarcasına eksik ya da fazla para vermektedirler. atm den yanlış miktarda para aldıysan ve atm bankaya yapışık ise şanslısın. akşamına eksik kısmı alabilirsin. yok atm tek başına ise aylarca yasal süreçleri takip edersin.
insanın kendisi yapınca normal, başkasını yaparken anormal olarak gelen eylem. insanoğluyuz malum hep çiğ süt davası bunlar.
yapılması gereken eylem. henüz yeni başlayan meslek hayatımda * atmnin bir çok kez hatali işlem yaptigina şahit oldum. bu arada korkmayin gençler akşama normal kasa sayimlari atm için de mevcut oluyor, eğer bi yanlişlik olduysa çabucak çözülür.
normal bir eylemdir. yerde bulsan say demişler.
türk insanıyla, türkiye gerçekleriyle ya da paranoyaklıkla alakası olmayan eylemdir. zira, atm'ler de çok sık olmasa da eksik ya da fazla para verebilirler. bu genellikle atm'ye koyulan paranın kalitesine, operatörün yaptığı para ikmalinin doğruluğuna ya da dispenser denilen para çekme ünitesinin fiziki durumuna göre yaşanabilen bir şeydir.
(bkz: yerde de bulsan sayacaksin)
şayet para veriyorsa mutlaka yapılması gereken eylem. atm'nin hesabınızdan çekmek istediğiniz parayı düşüp de size para vermemesi gibi bi durumla karşılaşmaktan evladır.
bir "neme lazım" davranışı.
atm´ler parayi dimenziyon ve sekillerine göre tanidigindan, ve para transferini kasadan size ulasana kadar hava ile yaptigindan; yanlis para verme durumuyla karsilasmak neredeyse imkansizdir.

Haa! Öyle bir durum mu oldu? O anda bankamatik basindan ayrilmadan servis aranir, para cebe sokulmadan nasil alindiysa o sekilde beklenilir. Sebebi, atm yakininda bulunan kameranin sizi kaydetmesi ve bunu sizin delil olarak gösterebilmeniz icindir. Acilen servisten bir elemanin gelip elinizdeki parayla beraber sizi iceri davet etmesi üzerine, kayitlar da kontrol edilir. Bu sekilde atm´nin ekmegiyle oynamis olursunuz. Bu makine isinden olur, yerine de yenisi getirilir.

(bkz: wincor nixdorf)