bugün

olmayan seydir. kadere inanmayan ve kaderin olmadigini iddia eden birisi icin kader sorunu diye birsey de olamaz. ateist birisnin ahirette hesap vermek gibi bir sorunu da olmadigi icin, hayatinin yonunu kendinin ve cevresindeki etmenlerin cizdigini bilir. kendi kararlarini kendi verir ve sonuclarina kendi katlanir. kaderci arkadas ise cizilmis bir yazgisi oldugunu ve bunu asla degistiremeyecegini dusunur. ama bu konuda kafasi karisiktir cunku eger bu kaderi allah cizdiyse neden bu arkadasi cezalandiracaktir. eger kaderi bu kisi ciziyorsa allahin yazdigi kader her an degisebilir durumdadir ki bu da mumkun degildir. allah bu, ikide bir kader degistirmez. eger kader degisken birseyse, is ateizmin dedigine gelir. mesela bir bebek 4 aylikken olurse bunu yazan allahtir (olum alllahtandir). o zaman allah bu bebege kullanamayacagi halde nicin irade vermistir ve bu bebege cenneti garanti etmistir. bu bebek olmese belki katil olacakti? bebekken olmeyenlere haksizlik degil mi o zaman?
ellerinde bir koz olduğunu sandıkları sorundur.

peygamber efendimiz ashabıyla * yıkılmak üzere olan bir duvarın yanından geçecekken yolunu değiştirir, yarım daire dışa doğru atarak duvardan uzaklaşır. peygamberimizin her hareketinde bir hikmet olduğunun bilincinde olan ashap; "ya resulullah.. neden yolunu değiştirdin?" diye sorar. "duvar yıkılmak üzüreydi" der peygamberimiz. "ama kader?" diye sorarlar. "ben allah'ın * bana yaratmış olduğu kaderden yine allah'ın * bana yaratmış olduğu başka kadere geçtim." demiştir.

netice itibarıyla; kader vardır ama insanda da irade vardır. her hareketinizde önünüzde milyarlarca seçenek olur. yine o seçeneklerden birine girdiğinizde yeni seçenekler çıkar. burada irade devreye girer. iradenle o yola saparsın ve iradenle o yoldan çıkarsın. sonuç itibarıyla o yola girip girmemek senin elindedir. ama hangi yola girersen gir sonuçta allah * o yolun sonunu bilir.

edit: çocuk meselesine gelince; hangi yola saparsan sap ömür değişmez. eğer ömrün 60 yıl biçilmişse 1 dakika bile fazla yaşayamazsın. ama bu 60 yıllık ömrü sağlıklı yaşayıp yaşamamak senin elindedir.

çocuklar akıl baliğ olana kadar mesul değillerdir.
(bkz: big bang güneşten kopan parça)*
insanların algıda yanıldıklarının kanıtı olan sorundur. kader ateizm in değil islam ın sorunudur.
ateist olan insan için sorun olmayacak üstüne kafa yormayacak bir durumdur. daha çok dini değerler taşıyan insanların sohbetleri esnasında ateistleri sorgulamasıyla ortaya sorun olarak çıkar.
bir insan ateiste kader inanmıyorsundur, eğer kaderi sorguluyorsa zaten dini değerleri halen taşıyorsundur inanç şekli değil inanıp inanmaması sorgulanmalıdır.
olmayan birşeyir. ancak yoktan var edilmeye çalışılırsa, bilimsel konuşarak* ateistleri çürütmeye çalışmanın boş bir çaba olduğu bir kez daha anlaşılır.

(bkz: bilimle dini tez savunmak)