bugün

Her bir halta ' efendim, allah yoksa bilmemneyi kim yarattı ?' gibi dahiyane soruları einstein edasıyla sormayı çok seven teistlerin soruları.
Ateist falan değilim ama her bir halta onu kim yarattı o zaman diye sorup kendince allahın varlığını ispat edersen, adamd sana kalkıp her şeyde yaratan arıyorsan, o zaman allahı kim yarattı diye sorar haliyle....
O yaratılmadı, o hep vardı gibi bir cevapta kurtaRAamAz seni..
Adamda o zaman sAna der ki aynı mantıkla, ilk bakteri yaratılmadı, o hep vardı....

Ateistide, teistide istediği kadar uğraşsın, bir noktada tıkanıyor sorular ve cevaplar.... Zaten o yüzden Agnostizm diye birşey vAR..
0:00 2:35
hadi diyelim bir şekilde dünyaya geldiniz. vücudunuzun kusursuz yaşamsal fonksiyonlarını neye bağlayacaksınız? akıl sır erdirebiliyor musunuz? binlerce yıl düşünseniz insan vücudu gibi onlarca işi aynı anda yapabilen bir şey üretebilir misiniz? hatta diyelim ki elinizde imkanlar var ve bir insan yaratabiliyorsunuz, üretilen hormonların miktarlarını ayarlayabilir misiniz? keza hormonlar insanların duygu durumlarına göre değişebiliyor ya da tam tersi hormon miktarına göre insanların duygu durumu değişebiliyor, bu dengeyi yaratacağınız insanda sağlayabileceğinize inanıyor musunuz?

hormonları geçtim, kana gelelim. onlarca vitamini, minerali, elementi belli oranda taşıyabilme kapasitesi olan kan gibi bir akışkan madde üretebilir misiniz? o sıvının beyne ne kadar oksijen götürme oranını tutturabilir misiniz?

eyy ateistler, siz kimsiniz ya? mercimek kadar beyninizle bir yaratanın olup olmadığını sorgulamaktan vazgeçin de daha fazla günaha girmeyin.
-bigbang diyorsunuz peki ilk maddeyi kim yarattı?
+cevab veremedim, göt oldum! peki kim yarattı?
-tabiki allah!
+peki onu kim yarattı?
-o hep vardı.
+sonsuzluğun başlangıcından beri mi?
-evet!
+o zaman yine bir başlangıç vardı öyle mi?
-elbette!
+sonsuzluğun başlangıcı olur mu amk?
-sonsuzdan beri, sonsuza kadar!
+kadar? yani? sonsuzun sonu mu?
-iyi bok yedin, ben de göt oldum hoşuna gitti mi?
akıllı tasarımcıların değişik değişik sorular sorması var, tesadüfe vurgu da var.
öncelikle bir o neden böyle oldu neden şöyle oldu gibi soru sormadan önce evrim ve akıllı tasarım hakkında mümkünse makaleler okuyun çünkü sorduğunuz soruların hepsi aslında akıllı tasarım üzerine.

bir insan şunu yapamıyor, karaciğer olmadan nasıl yaşıyor demek tamamen saçmalık.

kimyasal evrimi akıllı bir şeye benzetmeyin, mesela milyarlarca yıl boyunca içine her türlü kimyasalı koyduğun bir legen düşünürsen gayet de bir sürü olasılığı deneyebilir. bu kimyasaların bağ kurması olasılığı düşük olsa da milyarlarca yıl ve tirilyonlarca deneme yanılma gayet de canlılığı meydana çıkarabilir.
bunda aklı aşan bir yan yoktur. ayrıca evrimin nasıl seçilim yaptığını doğal seleksiyon anlatıyor. sistem olasılıkla çalışıyor bu yalan değil ki, bir sürü sperm üretiyorsun ama biri gidip yumurtayı döllüyor. niye bir sürü üretiyoruz?
onların içinde bir sürü hatalı olanlar da var, zaten biri dışında hepsi de boşa gidiyor. yani mantıklı ne yan var bunda?

ayrıca o olmasaydı bu olmazdı demek saçma o olmasaydı zaten var olmazdık bunun olmasının nedeni doğal seleksiyon oluyor. sen binlerce sperm üretiyorsun ama bunlardan sadece biri geçiyor, bazen sakat gen de geçiyor çocuk sakat doğuyor, peki neden akıllı bir tanrı binlerce olasılığı denenen bu tarz şeyde bide yanlış sonuç veriyor?

yani akıllı bir tasarım olsa bunca hata hangi tasarımın ürünü olacak? zaten bir çocuk olacağı belli neden milyonlarca sperm üretiyoruz?
ve bunların içinde bir sürü hata neden oluyor? eğer sizin dediğiniz gibi kusursuz bir tanrı olsaydı deneme yanılmayla bir şeyleri yapmazdı çünkü zaten sonucu bilirdi. ancak doğada her şey olasılıkla işliyor ve siz diğer elenen olasılıkları görmediğiniz için her şeyi düzgün işliyor sanıyorsunuz.
mesela yok olan bir sürü türü görmeyip kendi bedenine bakıp ben varsam aa yaşıyorsam o halde mükkemmel bir tanrı var demeye benziyor sizinkisi.
bu soruların cevabını ateizm değil bilim arar.
"olk hocro nosol oloşto o zomon? ho?"

Doğru atomların, doğru ortamda, doğru zamanda ve doğru şekilde (ki burada daha bir sürü doğruluk sağlayan etken var.) kombine olmasıyla ilk canlı hücre oluştu. şimdi sevgili çomar arkadaşım, diyeceksin ki; "yoğammına.", "hassiktir lan oradan.", "allahla kafa mı buluyorsun köpek?". Buluyorum amına koyayım. saldırıp durmayın artık ya... Burada o kombinasyonun oluşması için geçen bir "on üç nokta bilmem kaç yıl" var. sen rar şifresini programla açarken o program da harf kombinasyonu deniyor ve rar açılana kadar bir zaman geçiyor değil mi? Heh işte o "on üç nokta bilmem kaç yıl.".

edit: şunu da belirteyim, ben aslında nihilistim. makale zart zurt okumakla gerçekten bir yere varamıyorsun. gerçekten meraklıysan açacaksın, yeğeninin çocuğunun ilkokul ortaokul kitaplarından başını bir öğreneceksin, sonra zaten " aa demekki bu zart bu zurt yüzünden böyle zort oluyor." diyeceksin.
hayret lan kimse de ara formlar nerede diye yazmamis...
ateistler ona cevap versin. buna cevap versin.

ateistin tek derdi de camide grup yapan, kuran kursunda çocuklara tecavüz

adı her türlü yolsuzluk hırsızlıkla anılan dincinin sorularına cevap vermek.

dinciler cevap versin camide grup seks ne ayak.
ateizm derneği kurup başına başkan koyuyorsun da koca evreni başıboş mu sanıyorsun?
Aptal bir cumledir.

Ateizm, dinlerin verdigi cevaplari begenmedigi icin reddeder; dinlerin cevaplamaya calistigi sorulara alternatif cevaplari oldugu icin degil.

Cebimde otobus var diyen adamin yalan soyledigini iddia etmek icin cebinde ne oldugunu bilmeye gerek yok, otobus olmadigini bilmek yeterli.
bu tecavüzcü dinciler sadece soru sorar

cevap veremez.

mesela ; camide grup seksi ne oluyor.
insanlar maymundan geliyorsa, şimdiki maymunlar neden insan olmuyor yaaav, şeklinde sorulardır. hakikattende cevap veremez bu soruya. neden ha neden? neden hala maymunlar var?
sorularla ilgilenmiyorum ama aklima su takilir hep, zaten var olmamis bir yaraticinin var olmadigini soylemek ve bunu kanitlamak nasil oluyor yada olacak kestiremiyorum. yani isin ucu boka cikiyor gibi geliyor bana.
cevabi dine inanan kisiler vermelidir.
inanmayan bir insan inanmadigi birseyin inanilmayacak oldugunu neden aciklama geregi duyar?
enis doko, iki dakikada kısa ve net olarak çok güzel özetlemiştir. https://youtu.be/bNz_FaRwm6k

https://youtu.be/5-_rCOBLhuw
hepsinin bir cevabını hatta çok daha komplike cevabını ateist değil bilim veriyor.

Ateistler zaten bilime bakın ben bilemem der.

Öyle götten sallama ortaçağ kafasında her şeyi bir şeye bağlayıp kolaydan bak ben açıklıyorum demiyor.

Sanki sen cevabını verebiliyorsun da aq salakları ?!?!