bugün

şimdi sen ateistsin ve öldüğünde toprağa karışacağını ve ahiret aleminin olmadığını savunuyorsun eyvallah saygı duyarım.. sen çok ahlaklı birisin varsayalım herkese yardım eden, kimseye zararı olmayan vs vs.. diğer tarafta da ahlaksızın bayrak tutanı ülkeye hiç bir faydası olmayan başka bir ateist düşünelim.. şimdi sen de toprak olacaksın o bahsi geçen adam da toprak olacak. sence bu adaletsiz bir durum değil mi ? sen tüm hayatını dört dörtlük yaşarken o yavşakla akibetiniz aynı olacak diğeri için hiç bir yaptırım yok senin için de bir ödül.. kimsenin inancı beni ilgilendirmez yargılamak da bana düşmez ama bu açıdan bakarsak ateizmde ahlak kavramının çok bir önemi yok bana kalırsa...
tanrı yoksa benim belamı kim veriyor? Derhal cevap bekliyorum.
Yaşadığım böylesi olaylar benim inancımı kuvvetlendirir mesela. Thanks god.

Neyse sorum şu: mucizelere inanmayıp her şeyi bilimsel bir temele oturtmak istemenize rağmen tesadüflere inanmanızı nasıl açıklıyorsunuz? Teşekkürler sorum bu kadar.

Edit: soru sorduk alla alla. Belki tatmin edici bir cevap alınca niyet edip ateyiz olcam? Acil cevap!
Edit2: hani ateizm hoşgörü di... Pardon bu başka bir şeydi. Yazık, cevap alamadım. Birini daha kaybettiniz.
mucize ile olasılığı nasıl bir tutuyorsunuz şeklinde kontra bir soru yöneltmek isterim..

mucize diye bir şey yok..

mucize varsa sihirbazlar da var o zaman..
Maymunlar ile anne tarafından mı yoksa baba tarafından mı akrabasınız.
Hz. Muhammed 1400 sene önce kök hücreyi nereden biliyordu?

Hadis: Mezarda her şey çürür, beldeki (omurilik) bir hücre hariç.
sen maymundan gelmiş olabilirsin ama ben insanım eki eki eki diye gülen zır cahiller de var bu dünyada. sikko ortalama 60-70 yıl yaşayacak ama dünyanın 4-5 milyar yıl yaşında olduğundan bi haberdir. be göt aklıılı adam, 4-5 milyar yıl diyoruz, okyanusta bir damla bile olmayacak ömrünle 4-5 milyarı eleştiriyor. neyse ya ben bu sikkolara laf anlatamam. he kardeşim he biz maymundan geldik, sen de mükemmel bi insansın tek fark var aramızda sana beyin koymamışlar.
(bkz: tesadüf nasıl oluştu)
sizin allahınız var mı?
Allah yoksa karşıki dağları kim yarattı?

Bu yeterli sanırım.
Neden inanmamaya inanıyorsunuz?
Zor değil bunu açıklamak. Gözlemin yapıldığı merkez dünya yani insanlar dünya merkezinden etraflarına bakıyorlar ve güneş sürekli aynı şekilde doğuyor ve batıyor yani duzenli bir çizgide hareket ediyor görünüyor. Zaten o zamanki insanlar dünyanın sabit olduğunu, güneşin onun etrafında döndüğünü düşünüyorlar. Burada yörünge kelimesinin kullanılması muazzam bir bilginin ürünü değil. Ayrıca bana şu hindu metnindeki mucizeyi curutun hinduizmi bırakıp müslüman olacağım. Hodri meydan.

Rig Veda 10.22.14=That Earth, through power of knowing things that may be known, handless and footless yet might thrive, Thou slewest, turning to the right, gu;na for every living man.
Bu dünya bilinen şeylerin gücü sayesinde bilinebilir,elsiz ve ayaksızdır ama gelişebilir,Sen döndürürsün,sağa döndürensin,ve yaşayan bütün insanlık için buna(döndürmeye) devam edeceksin.

Edit: islamin elle tutulu bir yani yok. Bilgisine guvenen gelsin. Her türlü.
ben de sana tek bir soru sorayım sümer tabletleri ni okudun mu?
görsel
Ben de sana diyorum ki bu bilgide en ufak bir mucize yok. Yani dusunmekten mi acizsiniz anlamiyorum ki. Yukariya bakiyorsun Güneş her gün doğuyor ve batiyor ve gün icinde surekli dogudan batıya doğru bir hareket halinde. Bu görünen hareketi de (aslında modern bilime göre dünyanın hareketi) sürekli ama sürekli aynı istikamette oluyor. Ee yani bir yörünge gibi görünüyor. Sadece basit bir gözlem o kadar. Üstelik yanlış da bir gözlem. Burada peygamber gün içinde gunesin doğuşu batışı arasinda hareket ettiğini söylüyor.
Güneşin belli bir yörüngede hareket etmesinin farklı bir olay olması ile bu ayetin en ufak bağlantısı yok. Burada apaçık peygamber yukarıya bakıp kendince gözlem yapmış. Kur'an'ın içindeki diğer "bilinen" tespitlere bakınca bunun öyle olduğu aşikar.
Ayetteki felek kelimesi yörünge değil gökyüzü demek olduğundan dolayı ve bilimin ışığında çeviriler tekrar yapıldığından dolayı arkadaşı ateizme davet edebiliriz. Cahil, Arapça öğren önce. Okuduğunuz kitabın daha ne yazdığını Bilmiyorsunuz başkaları ne yazarsa ona inanıyorsunuz. Ne cahilsiniz ya gerçekten 27 yaşındayım daha bir tane akıllı müslümanla tanışmadım.
güneşin merkezde olduğu, dünyanın güneşin, ayın da dünyanın etrafında döndüğü düşüncesinin milattan önce 600-200 yılları arasında yaşamış olan onlarca yunan filozof arasında gayet genel geçer bir yaklaşım olduğunu bilmeyen dincilerin "bakın kuran'da yazıyor" diye görevlendirdikleri ayet.

parmanides :

m.ö. 550 yıllarında çalışmalarını yaptığı biliniyor. kayıtlara göre dünya’nın yuvarlak olduğunu düşünen ilk bilgin ve diğer kavimlerden kalan gözlemsel bilgilere dayalı olarak bir güneş sistemi oluşturmuş.

modelde dünya merkezde, ay dünya’nın etrafında dairesel yörüngede dolanıyor. ay’dan sonra güneş var, güneş’ten sonra doğru sırada merkür, venüs, mars, jüpiter ve satürn gezegenleri yer almıştır

aristarchus : (m.ö. 310 - 230)

ilk kez evrenin merkezinde dünya değil güneş var görüşünü savunmuştur.

kayıtlara göre ilk güneş merkezli model aristarchus modelidir. yıldızların sonsuz uzakta olduklarını düşünmüş, "evren sonsuzdur" görüşündeymiş. güneş evrenin merkezindedir, dünya'da bir gezegendir, tüm gezegenler güneş etrafında çember yörüngelerde dolanırlar ve ay, güneş etrafında değil, dünya'nın etrafında yörünge hareketi yapar düşüncelerini savunmuştur. gezegenleri sıralarken açısal hızlarını ölçmüş ve açısal hızı büyük olanın güneş'e olan uzaklığı daha küçüktür görüşünden yararlanmış.

aristarchus'un görüşleri kabul edilmemiş, 1500 yıl sonra kopernik bu görüşleri ileri sürecek ve onun görüşü olarak bilinecektir. aristo'nun etkisi nedeniyle bu görüşler unutulup kalıyor.

hayır anlamıyorum; adı üstünde "kutsal kitap" bu. nedir bu illa modern dünyanın gerçeklerini bu kitapta ispat etme çabası. ispat edilemeyecek onlarca noktası var.
Dini vecibelerini yerine getiren Bir müslüman olarak sizi kırdığımız ve olmayan aklımızla sizi asşaglamaya çalıştığımiz icin sizden özür dileriz.

Bizi afeder misiniz?
O ayette de yayıp döşedi yazıyor. Kur’an kaynağını değiştir zira çeviriler çok yanlış. Biraz araştırma ile bunları görebilirsin.

Not : Tamam tamam Kur’anda yazıyor he he inandık tamam.
Evren okunacak bir kitap mı; yoksa hiç bir şeyin anlamı olmayan, tesadüfler zincirinin oluşturduğu hiçlikten oluşan bir şey mi ?

Bu sorunun cevabı vicdanlarında yatıyor olacak.
Lâ-şşemsu yenbeġî lehâ en tudrike-lkamera velâ-lleylu sâbiku-nnehâr(i)(c) ve kullun fî felekin yesbehûn(e)

38-40 arası olduğu için zaten ilgili kısmı vermiştim. Bir arkadaşım vardı demiştim ki şimdi gökten biri gelse denizi yarsa ayı bölse ve dese ki sizi ben yarattım inanır mısın? inanmam demişti. Bununki de o hesap. Tartışmaya değer değil o yüzden donuzladım.
Neden tuborg değil de bomonti?
Müslüman'ın gördüğü:

Kur'an dermişmiş ki "The Sun, and everything that orbits it, is located in the Milky Way galaxy. More specifically, our Sun is in a spiral arm called the Orion Spur that extends outward from the Sagittarius arm. From there, the Sun orbits the center of the Milky Way Galaxy, bringing the planets, asteroids, comets and other objects along with it. Our solar system is moving with an average velocity of 450,000 miles per hour (720,000 kilometers per hour). But even at this speed, it takes us about 230 million years to make one complete orbit around the Milky Way.

The Sun rotates as it orbits the center of the Milky Way. Its spin has an axial tilt of 7.25 degrees with respect to the plane of the planets’ orbits. Since the Sun is not a solid body, different parts of the Sun rotate at different rates. At the equator, the Sun spins around once about every 25 days, but at its poles the Sun rotates once on its axis every 36 Earth days."

Bilim insanları: "güneş var dönüyo falan işte yeani"

Aslında olanı söylemeye gerek bile yok sanırım... Bir de utanmadan çıkıp aksini kanıtlayın hadi diye lakırtı ederler. Yahu, sen ne tez sunmuşsun da anti-tez bekliyorsun. Sen dogmatiksin kendine gel, git tapın işte kendi halinde.
"Bir köy muhtarsız olmaz.

Bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz.

Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun.

Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur?"

-Sözler, rnk.