pera palas'ta atatürk'ün odasını gezdiniz mi? giderseniz bakın, orada bir halı var. 1930'larda zamanın hindistan başbakanı atatürk'e bir hediye vermek istemiş. kahinine iyi bir hediye hazırlaması için emir vermiş. kahin bir halı dokutmuş ve bu halı atatürk'e hediye edilmiş. aşağıdaki linkteki halı işte bahsı mevzu edilen halı. ilginç olan halının deseni: bir saat var, 19,07'de durmuş görünüyor (atatürk'ün beyin ölümü ve saati). 10 tane kasım çiçeği..

--spoiler--
http://www.kemalistler.net/images/seccade.jpg
--spoiler--

kaynak: genç gelişim
forumlarda da bahsi geçen ilginç olay.
ulu önder atatürk saat 7i 5 geçe vefat ettikten sonra *; ismet inönü, bundan sonraki yıllarda ölüm yıldönümlerinde kamuda okullarda vb. yerlerde ölüm yıldönümü anma saatinin çok erken olacağını düşünüp; ismet inönünün bunu 2 saat ileri almasıyla tarih olan kehanettir.
benzer bir halıyı doğumumdan 1-2 saat önce karanlıklar içinden çıkıp gelen ak sakallı bir amca hastane odasına bırakmıştı. halının üzerinde 1981 tane mart çiçeği ( doğum yıl ve ayı ama günü atlamış amca ) 2047 tane göt lalesi ( 2047 de göte gelcez anlaşılan ) vardı. ve şu tesadüfe bakın ki 31 mart gecesi ( halının üzerinde 31 tane tanımlayamadığım cisim vardı ben onları 31 mart vakasına yormuştum, meğer doğduğum günmüş lan. özür dilerim amca ) saat 23:59'un son saniyelerinde kıçımı gün ışığına çıkarıverdim. geçen günlerde burnum aktığı için gittiğim doktorda yakalandığım amansız nezle hastalığı sonucunda 39 yıl ömrüm kaldığını söyledi. ( 2008+39:2047 )

işte böyle sevgili sözlük ahalisi. o halıyı bi kaç arkadaşa kakalamaya çalıştım ama " bu ne biçim halı lan " diyerek kabul etmediler. üzerine kalemle göt lalesi çizdim sakallı amca yemedi. öleceğim 39 yıl sonra. burnumun akıntısıda geçti ama...