bugün

mustafa kemal bu ülkede dini kullanarak halkı en iyi şekilde sömürmüş liderken, namaz kılarken çekilmiş fotoğrafının olmaması hem tuhaf hem de ibretliktir. yunan savaşı sonrası şam a telgraf çekip bu kutlu zaferin şerefine şam camilerinde mevlid i muhammedi okutulmasını rica eden, ilk meclisin açılışında ülkenin dört bir yanına telgrafla yasinler, mevlitler, salvatlar ve dualarla açılacak olan meclis açılışında her bir amir ve vatandaşın aynı hassasiyeti paylaşması ve merasime fahren ortak olamsını izah edip, açılışı cuma gününe denk getirerek müslümanların bayramı olan bu mübarek günün feyz ve bereketinden istifade etmeyi murad ettiklerinin altını çizip, ikinci açılışta dua okumaya kalkan hocaya bu dua da nedir biz bu ülkeyyi dualarla değil şehitlerin kanıyla kazandık deyu susturan ve bununla da yetinmeyip eline aldığı ipleri tamamen garantiye aldıktan sonra kuran için gökten indiği varsayılan kitap yakıştırması yapan ve bir süre sonra tekke, zaviye ve medreseleri kapatan; iki yüzlü, riyakar ve halkın değerlerine olan düşmanlığını halkın inanç dünyasına yaptığı yatırımın güvene dönüşmesi hadisesini despotik bir kuvvete çevirmesinden hemen sonra çekinmeden gösteren bir insanın namazı da orucu da zaten yalan ötesi yalan olurdu. zira staline bile yeni türkiyenin rejimi sosyalizm olacaktır yalanıyla aldığı maddi vee mühimmat yardımı ardından unutulmaz bir kazık atmış olan zat da kendisidir.
bir çok kombinasyonu içinde barındırır. atatürk'ün namaz kılarken fotografı olabilmesi için namaz kılması gerekir. hadi kılıyor diyelim bunu birinin çekmesi gerekiyor. hadi hem namaz kıldı hemde biri bu fotografı çekti bunu paylaşması gerekir. yani fotografın yokluğu hiç birşeyi ispatlamaz. varlığı belki ispatlardı.
Bir insanın müslüman bir devleti kurtarması için müslüman olması gerekemediğinden yada müslüman olsa bile şimdikiler gibi insanların gözüne sokmadığından olmayan durumdur. Bazılarının kafasının basmadığı bu ülkeyi kurtaran insanın ateist bile olma şansının olabileceğidir. Atatürk'ün dini inancını bilmiyorum ve umurumda da değil. Ben adamın Allah'la arasında olan şeyle ilgilenmiyorum. Onun bana bıraktığı şeylerle ilgileniyorum. Devrimleriyle ilkeleriyle inkılaplarıyla yaptığı savaşlarla Türkiye'nin bir ucundan bir ucuna götünü yırtarak koşuşturmasıyla ilgileniyorum. Şimdi gidin açın tv'yi ben en baba müslümanım diye gezinip dilenciye yaptıkları 5 liralık yardımı bile kameralar önünde yapan adamlardan, din tüccarlığında sınır tanımayıp ekranlarda fetvalar verip arka planda çocuklarına ve kendine 7 sülalelerine yetecek paralar yiyen adamlardan sürüyle var. Ben ne yapayım onun müslümanlığını biri anlatsın bana? Atatürk en baba ateist olsaydı bile bizim için ne farkederdi amına koyim? Ayrıca tekkeleri zaviyeleri ve medreseleri din düşmanlığından değil halkı cehalete ittiklerinden din üzerinden insanları yanlış yönlendirdiklerinden çağ dışı kaldıklarından kapatmıştır. Sakal bırakanın sattığı cennetten arsa almaya çalışan bir milletiz biz. Hemde cehaletle alakası yok avukatından mühendisine kadar alan bir milletiz. işte bunu engellemek istedi Atatürk zamanında. Şuanki halimiz 1930lardada olabilirdi. Ki yine döndük cumhuriyet öncesine zaten. Bırakın artık şu adamın yakasını diktatör müydü dinsiz miydi imansız mıydı. Bu ülke insanını bir araya getirmek ve kırılmaz bir zincir haline sokabilmek için yalanda söyledi inançlarınıda kullandı ve ülkeyi tekrar yoktan var ettirdi.
atatürk'ün hiç makyajlı çantalı topuklu ayakkabılı mini etekli saçı uzun fotoğrafı yoktur. demek ki kadınlara karşıdır. cinsiyetçidir.
dükkanlarının kapısına "namaza gittim geliyorum" yazan insanların yaşadığı ülkede tartışılan durum.

şekilcilik o kadar kanımıza işlemiş ki mahallede dolaşan apaçi gençlerden hallice ağıza sahip insanları hangi koltuklara oturtuyoruz.

şu şekilciliğin peşinden koştuğumuzun yarısında mola verip düşünmeye başlasak farklı bir toplum olacağız ama yok.
tıpkı namaz kılan birçok insanın olmadığı gibi.
atatürk'ün namaz kılarken fotoğrafı olsa herhalde rulo yapıp mabadlarına sokacaklar. böyle saçma polemik konusu olmaz. namaz kılmıyor olabilir, bu onun din'e karşı olduğu ya da dini hassasiyeti olan insanlara eziyet ettiği manasına gelmez. atatürk'ün namaz kılarken fotoğrafı yok, namaz kılmıyordu evet ama eğer o milli mücadeleyi başlatmasaydı sen hiç namaz kılamayacaktın belki.

icraate bakılmalı, o dönemde rejim değişikliği kaçınılmazdı. o olmasa bir başkası yapacaktı belki. atatürk'ün ilahlaştırılmasına da, onun din düşmanı gibi gösterilmesine de karşıyım. rasyonel düşünmek gerek. birileri kemalizm'i kullanır birileri dini. ama bu onun şimdinin muhafazakar ve dindar görünenlerinden daha dürüst, akıllı ve haysiyetli olduğu gerçeğini değiştirmez.
atatürk'ün bakkala giderken hiç fotosunun olmaması.
"burada da arkadaşlarla namaz kılıyoruz..."
o dönemde basın yayın organları gelişmemiş, özellikle magazin olmadığı için çekilmemiş resimlerdir. televole olsaydı o dönemlerde bu günaha giren şakirtlere büyük kaynak sağlam bi kapak olabilirdi.
anneninde babanla sevişirken fotoğrafı yok ozaman sen piçmisin ? sorusunu akıllara getirtir.
namaz kılmadığındandır. normaldir.
çocukluğundan beri kıldığı bütün namazları camide kılan bir adam olursa, ona da hiç fotoğrafın yok sen kafirsin mi diycez?
garipsenmeyecek olan durum. mantıklı olanı, namaz kılarken fotoğraf çektirtmemektir.
"ibadet gizlidir" diye düşündüğü için ortalarda namaz kılarak fotoğraf çektirmemesi sonucu olan durumdur. e doğalı da budur. sen evde, odanda namaz kılarken "anneeeee, namaz kılıyorum, fotoğrafımı çeksene" diyor musun derler adama.
(bkz: Atatürk ün oruç tutarken hiç fotosunun olmaması)
atatürk belki namaz kılmamıştır ama, namaz kılanlara da saygı duymuştur, kimsenin dinini nasıl yaşayacağına karışmamıştır, zaten bu ülkede laikliği benimsetmesi de bu sayede olmuştur bence.
Namaz kılan allah için kılar, günümüzde o kadar çok sömürü edildi ki ibadet geçmişe bakıp bunu yapmayan bir lider görünce şaşırdınız değil mi ?
saçmalama düzeyi yüksek şakirtten çıkan enterasan hede adam alışmış başbakan cumhurbaşkanı camiye gidende peşinde gezinEn basına napsın zavallı.
bu önermeyi düşünen beyninizdeki örümcek ağını öreni sikeyim.
atatürk tuvaletteyken hiç fotosunun olmaması gibi bir sorudur.adam secdeye yatarken kim neden fotoğraf çeksin.'hey ismet bro namaz çekerken fotoğrafımı çeker misin cınımss profil yapacağım da'.
Din ve ibadet gösterişten uzak olmadır. Namaz kılarken fotoğraf Çektirip facebook'a yükleyen bi insan olmadığı gibi o dönemde Atatürk'ün namaz kılarken fotoğrafının olmaması anormal birşey değildir.
churchill in kilisede fotosunun olmamasından* farksızdır. ama ingilizler bunu tartışmıyor.
(bkz: atatürk ün attan düşerken hiç fotosunun olmaması)
normal olan, olması gereken gibidir. kimse ibadetini reklam yapmak zorunda değildir. yapanlarınki terbiyesizlik, ahlaksızlık ve aşağılık bir davranış olur.
reklam yapmayı sevmediğindendir. ayrıca kılmasa bile her zaman dualarımız onunlarıdır. onun vasıtası ile ezanlar okunuyor, namazlar da rahat rahat kılınabiliyor.