bugün

Tamer Karadağlı'ın güven bana isimli yarışma programında, atatürk'ün doğum tarihini bilemeyen gençlerdir. türkiye'de böyle gençler varsa, türkiye nereye gidiyor? sorusunu kendimize tekrar tekrar sormalı ve geleceğimiz için endişelenmeliyiz.

http://www.anbeanhaber.co...ile-hatirlayamadilar.html
sözde her boku bilirler, yuvarlama lisanlarıyla en elit cümleleri onlar kurar. avrupa falan da gördülerse yaklaşamazsın klaslarına.

ama gel gör ki kocaman birer boşluklar. ve kalabalıklar, her yerdeler.
erkek olanlarına da kızıyorum ben bu " cins" lerin ama kızları daha bir sinirimi bozuyor. sen anne olacaksın. önce sen anlatacaksın atatürk' ü çocuğuna. " ayyyyyh yhaaa ben siyasetle ilgilenmioruuum. " diyerek üste çıkmaya çalışanları var bir de bunların. iyisin hoşsun bir yokuşsun harbiden baya bir boşsun canım benim denebilir. özünü bilmeyen insan neye yarar? bak birden ailelerine daha çok sinirlendim ben şimdi bu utanmazların. bilmeyenler, atatürk geleceği sizlere emanet etti hatırlatırım. yine bilmeye meyl etmezseniz değerini bilen bizler başımız dik yürürüz.

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. istikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. istiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! işte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

edit:
Kimse demiyor ki çanakkale'de mehmetçiğin çektiği sıkıntıları anlatma. anlat anlat ama o sıkıntıların ne için çekildiğini anlat. atatürk' ü kötülemek için, mehmetçiğin çektiği çileyi atatürk' e yıkarak anlatma. atatürk, türk milletinin içindeki kıvılcımı ateşe döndürdü. onlarda da vatan için yüce yürekler varmış ki canlarını feda ettiler. emanet edilen gençler de o yüreğe bu dönemde sahip olan gençlerdir.
Türkiye'nin geleceğinin bu gençlere kalacağını düşünürsek çok iç karartıcı bir olaydır.
türkiye'nin geleceğini net olarak gösteren durum.

atatürk'ün doğum tarihini bilmemek saygısızlıktan öte cahilliktir. ilkokul'dan üniversite'nin bitimine kadar her yerde karşımıza çıkan bu tarihi bilmeyen gençlerin üniversite mezunu olması, tük eğitimin sisteminin içler acısı halini ve gençlerimizin donanımsız olduğunu gösteriyor.
ezberci gerikafalı eğitim sisteminin bir nebze ilerlediğinin göstergesidir.
ezberci gerikafalı eğitim sisteminin ilerlemesiyle alakası olmayan durum. mustafa kemal atatürk deyince, beyninde 1881 sayısı hemen yankılanmıyorsa bunun adı, kara cahillikten başka bir şey değildir. cumhuriyet'in ilanı, tbmm'nin kuruluş tarhi gibi tarihleri bilmek, ezberci olmak değil, bir vatandaşlık görevidir.
tam tarihi 17 mayıs 1881'dir.
vatanımıza allah tarafından verilmiş cezalardır, allahın cezalarıdır.
bu gençler kuvvetli ihtimal meclisin açıldığı ve cumhuriyetin kurulduğu tarihleri de bilmiyorlardır. sorsan meclis 19 mayıs 1923 te kuruldu, cumhuriyet 23 nisan 1920 de ilan edildi derler. mondros desen manda cinsi falan sanırlar. ama kendilerini cumhuriyetin koruyucuları olarak görmekten çekinmezler.
Tipik post-2002 gençliği. Tam da RTE'nin olmasını istediği gençlik. Bön, şaşkın, heyecanlı, kibirli, dünyanın etraflarında döndüğünü sanan, tabansız hayallerle cehaletin yoğrulup mayaya çalındığı gençler.

2023'e bunlarla gideceğiz işte.
nedenı tarıh derslerının sınavlarda getırdıgı puanlardan oturudur. ama bu cahılıklerı ıcın bır sebep degıldır.
bil ve fethet'te atatürk ne zaman cumhurbaşkanı oldu sorusuna 1915 diye cevap veren eblehlerin olduğu bir ülkede bu az bile. galatasaray'a laf atacağım diye istanbul'u 1915'te işgal ettirten eblehlerin olduğu ülkede az bile.