bugün

Atatürk'ün 1927'de yaptığı bir konuşmanın bir bölümüdür.

konuşmanın o bölümünü aynen yazıyorum, yorum sizin:

"efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları , Selçuklu ve Osmanlı'yı bu yüzden batırdığı için yasakladık.

çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir.

ayrıca unutmayın ki, o gün geldiğinde , her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliği ile suçlamaktan geri kalmayacaktır."

17 ARALIK 1927/ ankara
Geleceği gören ''Atam'' demek istediğim entry
Örneğin Muhiddin Arabi’nin gelecekle ilgili yazdığı kitabında, büyük ihtimalle Atatürk’ü kastettiği anlaşılmaktadır:

“Devlet-i Aliyye yıkılacak. Batıdan uzun boylu, mavi gözlü bir adam gelecek. Baktığı zaman karşısındaki insanı eritecek.

Serbest Fırka kuracak. Adına da Serbest Cumhuriyet denilecek. Dünya'ya milletini tanıtacak ve 15 sene hükümdarlık sürecek”
şaşırtmıştır ama yine de kayde değer bir kaynak görmeden inanmayacağımdır. yanlış anlaşılmasın atatürk düşmanı olduğum için değil ki atatürk ü yeterli derecede severim. ama bazı kişilerin atatürk ü neredeyse ilahlaştırmaya, bazı kişilerin de tamamen silmeye çalışmalarından dolayı, atatürk hakkındaki bilgilere kolay kolay inanamaz oldum.
(bkz: kaynak götüm)
Genclige hitabe'de bahsedilen ongorudur. Daha ne desin adam? Iktidara sahip olanlar hain olacak demis daha ne desin?
Başlıktaki imla hatasına niye kimse dikkat etmedi dedirten başlık.
(bkz: gençliğe hitabe) Allah mekanını cennet etsin atam.
bu sözlerin kaynakçası varsa eğer çok büyük bir tespit olmuş olur.
Çok inandırıcı bulmadığım öngörüdür. Üslubu, atatürk'ün üslubuna benzemiyor. Söylev ve demeçler kitabını açıp bakmak lazım.
gençliğe hitabe de, eski türkçe, osmanlıca, arapça bir çok kelime var iken bu paragrafta bulunmaması şaşırtıcıdır.

örneğin gençliğe hitabe de; vazife, ilelebet, Mevcudiyet, istikbal, yegâne, dahilî ve haricî bedhahlar, şerâit, nâmüsait, mahiyet, tezahür, mümessil, Cebren, bilfiil, elîm, gaflet ve dalâlet, müstevliler, tevhit, fakr ü zaruret, bîtap, ahval,

yeni metinde ise; cemaat, oy alarak başa gelme, devleti bölüşmek, vatan hainliği.

tarafsızca bir incelemedir.
Kemalistlerin ütopik düşüncelerinden ibarettir. Yok öyle bir dünya zaten etrafta yazan birçok laf da Atatürk'e ait değil bilgilerinize.
Bir gün insanlar hızlı şekilde haber alıp vermeye başladığında, benim hakkımda sözler uyduracaklar olacaktır. Bu tür uydurma sözleri sosyal medyaya sallayanları yakalayıp internetini kesmeniz yararınıza olacaktır. Eğer internet denen şey henüz icat edilmediyse başka bir şeyini kesin.

Ankara 1928

(bkz: kaynak) ver canımı ye. Eğer kaynak yoksa sakinleş, bilgisayarı kapat ve bir daha hiç dokunma.
görsel
“bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. fikirlerimi inkâr edenler ve bana taan edenler çıkabilir. hattâ bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, hind’den, mısır’dan döner, dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!”

1937, atatürk
selçuklu ve osmanlı tekke ve zaviyelerden mi battı ? falsoya bak.
görsel
gerçekliliğini bugün bir kez daha kanıtlamıştır. dünyanın gördüğü en ileri görüşlü adam ! görüşlerinin tamamı doğru çıktı, birinde bile yanılmadı.
(bkz: gençliğe hitabe)