bugün

evet arkadaşlar; dün girdiğim bir entry yi başlık olarak açmak istedim.

belki de insanların atatürk'ü sevmemelerinin nedeni kemalistlerin "en çok atatürk sevilecek" tarzındaki bu saçma düşüncesi yüzündendir.

şimdi şöyle bir gerçek var; atatürk bu vatanı düşman işgalinden milyonlarca halkla, binlerce askerle, yüzlerce onbaşı ve çavuşla, onlarca subayla, ve bir kaç tane komutanla beraber kurtarmıştır.

belki ben atatürk'ten ziyade kazım karabekiri daha çok seviyorum, neden sevmeyeyim? kazım karabekir kurtarmış olmuyor mu şimdi bu vatanı.

neden atatürk'ü ölen binlerce askerden daha çok sevmek zorundayım?

neden atatürk'ü savaşan ve bir çoğunun öldüğü milyonlarca halktan daha çok sevmek zorundayım?

neden atatürk'ü seyit onbaşıdan daha çok sevmek zorundayım?

neden atatürk'ü kazım karabekirden daha az sevmiş olmayayım?
Kimse kimseyi kimselerden az ya da çok sevmek zorunda değildir. Sevgi soyuttur, ölçülemez. Ancak tarih tektir. Senin "sevgi" sıralamanda bulunan komutanlardan ya insanlardan kaç tanesi:
- Hiç bir ülkenin mandası kabul edilemez, Türk milleti kendi ayakları üzerinde durabilecek dirayettedir diyebilecek karakter, özgüven ve cesareti gösterebildi ?
- Çanakkale savaşında düşman çıkartmasının planlamasını tahmin edecek ve hat müdafası şeklinde öğretilegelen askeri savunmaya alternatifler sunabilecek militarist dehayı gösterebildi ?
- Ekonomik kalkınma programları uygulanamsına ön ayak olup toplamda 6 tane olan fabrika sayısını 10 katına çıkartabilecek iktisadi başarılar gösterebildi ?
- Eğitim, sağlık, sosyal politikalar, kadınlara seçme seçilme hakkı, türk dili edebiyatı ( tdk ) gibi hususlardaki gelişmeler ile bizzat ilgilenecek kültürel altyapıyı gösterebildi ?

Hepsini geçtim, tek bir türk daha göster ki ülke o durumda iken herhangi bir konuda diğer insanlara liderlik edebilmiş olsun ve tüm bunlardan zerre çıkar istemesin ?

Sen yine kimi seviyorsan sev.
iplerini koparamayan, hep yandaş olan, farklı fikirlere zihnini kapatan insan söylemi. yazık.
sevmezsen sevme bize ne? şeklinde cevap verilebilecek söylem. gerçekten bir insanın neden bunu bize söyleme isteği doğmuştur içerisinde?
büyük bir abaza olduğundandır.

atatürk'ü elinden çok sevmek zorunda değilsin. *
Fikir dogrudur ancak savunmasini yaparken sicmistir. Cunku her buyuk eylemin bir onderi vardir. Elbette tek basina savasmadi, tek basina nasil yapsin kara murat mi lan bu! Lakin canakkale de ayni ordunun basinda liman pasa varken ordu telef olmakta iken, ataturkun ongorusu ile savasin boyutu degismis ve kazanilmistir. Sonuc olarak ikisinin elinde de ayni ordu vardi ancak komutan degisince isin rengide degisti.orada savasan her askerimiz, her subayiniz, oraya evladini gonderen her anne kutsaldir, elleri ayaklari opulesidir. Bunun aksini iddia etmek sacmalik olur ama orduyu o sekle sokan, stratejik noktalara yerlestiren de ataturktur. Bu nedenledir ki kahraman odur.
kimsenin aksini savunmadığı eylem, zaten karşılaştırmayı hakaret amaçlı kullanmadıkça sorun da olmuyor. ama biri çıkıp da "türk liderledinin arasında en basiretsizi", "savaşan askerlerin yanında bir hiç" gibi şeyler söylediğinde bunun sebebi bir başkasını daha çok sevmesi değil, atatürk'ü hiç sevmediğini terbiyesizce ifade etmesi oluyor.

biz bir milletiz ve bazı ortak değerler ile birbirimize bağlıyız, bu değerleri herkesin sevip saygı göstermesi, koruması herşeyden önce tek parça ve birlik olmak için gerekli. soyunun devamlılığı için yakın olanı destekleme, millet bilinci gibi kavramlar genlerimize bile kazınmış durumda. bu nedenle ki "sevmesen de olur ama saygı göstereceksin" i çok saçma buluyorum. ülkem'de birisinin atatürk'ü sevmemesinde bir yanlış var zira türkiye cumhuriyeti onunla kurulmuş, bu milletin ortak atası ortak değeri. birilerinin onu sevmemesi bu ülkenin zayıfladığının bir göstergesi, nefret etmesi ise çökmeye başladığının. birisi bayrağıma terbiyesizlik yapsa nasıl sinirlenirsem atatürk için de aynısı geçerli. ikisi de bu miletin ortak değeri, simgesi. atatürk'e yapılan hakaretler şahsen tanıyıp sevdiğim birisine yapılmış gibi sinirlendirmiyor beni, milletimin bir simgesine, atasına yapıldığı için gözümü karartıyor. tabi ki hiçkimse sevmek zorunda değil, tıpkı bu ülke varolmak zorunda olmadığı gibi ancak ben soyumun güvenli bir şekilde devam edebilmesi için bu konuda elimden geleni yapmalı ve tevazu göstermemeliyim. milliyetçilik duygusu sonucu yaşanan gerilim ve tepkilerin hepsi genetik açıdan bir nefsi müdafadır. birisi sırtımı yasladığım millet kavramına tehdit oluşturursa onu ezmek isterim ki tehdit yokolsun. bu tüm insanlıkta varolan bir içgüdüdür. benim anlamadığım atatürk'e hakaret eden insanlar, insanlıktan ne kadar uzaklaşmışlar? neyi yitirmişler de bu kadar saçmalayabiliyorlar...
atatürkü sevmek zorunda olmamakla birlikte tarihteki başarısını kabul etmek ve taktir etmek dolayısı ile de saygı göstermek şarttır. ayrıca neden seyit onbaşıyı ya da kazım karabekiri daha çok sevemezsin çünkü hareket ettikleri oluşum Atatürk'ün gerçekleştirdiği bir oluşmdu. lider atatürk'tü. atatürk bir hareket başlatmasa kazım karabekiri ya da seyit onbaşıyı zaten tanımayacak dolayısı ile de çok sevemeyecektin.
kemalistlerin dışındaki herkes için geçerli olan. kemalistler de atatürk'e tapar, sevmekten ziyade.
iplerini koparmış gibi gözüksede aslında kendisini devamlı bir sistemin kuklası olmaktan alı koyamayan veya bu sistemin kuklası olduğunun farkında olmayan kukla söylemi.
- kemalistlerin açısından geçerli olmayan hadisedir.

-kemalistler atatürk'e tapıyormuş abey

+ dincilerin tayyoşa tapması gibi desene!
evet ama saygı duymak zorundasın diye cevaplandırılsa bir klişeye imza atılmış olunacaktır.