bugün

geometri kitabı yazarı olması.

daha çok elbette ama yazarlığını vurgulamak için diğerlerine girmiyorum.

çok şaşırmıştım bir geometri kitabı yazdığını duyunca. ulan hem savaşlar kazan, hem yepis yeni modern bir ülke kur, hem devrimler yap, hem de kitap yaz. allah mekanını cennet etsin büyük türk.
asilliği.
alçakgönüllülüğü, kendine ve milletine güveni.
ölümsüzdür.
kendisini* diğer liderler ile karşılaştırılamayacak kadar üstün oluşu.
imzası..
boyunun 168 santim olması.
Tutarlı olması, * lardan olmaması.
örnek almamış ama örnek olmuştur...
bir ülkeyi yok dan var edip, arkasından sonra gelenlerin yaptıklarını aynı hızda yıktığı, ve mezarında rahat uyuyamamsı gibi özellikleri hiç bi liderde yoktur.
tek bir ideolojiye baglanmaktansa hepsini teker teker kullanmis, yararlarini da zararlarini cok iyi kavramis olmasi.
bursa nutkunu, gençliğe hitabeyi 80 yıl önce söyleyerek bu ülkenin ilerde kimlerim eline kalacağını bilebilecek kadar ileri görüşlü olması.
Diktatör koltuğuna rahatlıkla oturabileceği halde cumhuriyetin kuruluşunu hemen takiben ülkesinin çok partili demokratik düzene geçişi için çabalamasıdır.Bu da O'nu öncelikle tüm komplekslerden uzak bir devlet adamı yapar.Sahip olduğu engin tarih ve felsefe bilgisi ile gelecekte bölgede ve dünyada yaşanabilecekleri öngörebilmesidir.Askeri başarısının yanında bizzat kendi çaba ve liderliğinde bir kültürel devrim gerçekleştirmesidir.Sadece silah gücü ile yapılan devrimlerin asla kalıcı olmayacağının bilincinde olup eğitim ve öğretime birincil derecede ağırlık vermesidir.Bu nedenledir ki Mustafa Kemal Atatürk sadece vatanı düşman işgalinden kurtaran cesur bir asker değil aynı zamanda Türk ulusunun sosyal-kültürel yapısını ileri seviyeye taşımak için çabalayan bir düşünce adamıdır.
SOYADı.....
her devrim kendi hukukunu yaratır, türk devrimiyse çağdaş hukuku hedef belirlemiştir. kuşkusuz bunda atatürk'ün payı azımsanamaz.
deniz gözleri...
(bkz: atatürk hakkında ne dediler)
şanlı mesleği olan subaylıktan paşa sıfatıyla istifa ederek milli mücadeleye kalkışmış ulu önderdir. bu yaptığını şimdilerde bir çok general cesaret edemez. 'böyle bir millet tutsak yaşamaktansa yok olup gitsin daha iyidir.' demiştir.
dünyada hiçbir lider uğruna; hayatını harcadığı, sayısız çileler çektiği, kimsenin yapmayı göze bile alamayacağı ve muhtemelen başaramayacağı işler yaptığı halkı ve devleti tarafından atatürk kadar ihanete uğramamıştır. artık insan arkasından rahat uyu atam bile diyemiyor. çünkü bazıları onun adını o kadar kötü ve sık bir şekilde ağzına alıyor ki artık, adamcağız imkanı olsa hortlayıp ağızlarının payını verecek*.
(bkz: ne mutlu türküm diyene)
bazılarının hoşuna gitmese de atatürk 'ne mutlu türk' üm diyene!' diyebilecek kadar milliyetçi ve 'muhtaç olduğunuz kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur' diyebilecek kadar da türkçü bir liderdi.
yüzyılın en zeki adamı sıfatını alarak bu başlığın cevabını veren mükemmel insan.
-halkına bir lider edasıyla tepeden bakmak yerine, aralarına karışıp dertlerini dinlemesi.
-ileri görüşlülüğü.
-ülke geleceğine verdiği önem.
-dünya'da barışı ön plana çıkarması.
-ayağa gitmemek davet beklemek.
anlaşılamamış olması..
öteki liderleri tanıyıp tanımadan ahkam kesilmemesi gereken hede. en büyük özelliği sarı saçları ve deniz mavisi gözleriydi. dur öteki liderlerin hayatını okuyup geliyorum sonra yazcam...