bugün

(bkz: kafa ütüleyen dinci zırvaları)
aman bu adam alkol kullanmış, şeriata izin vermemiş, cumhuriyeti, demokrasiyi getirmiş, bundan müslüman olmaz.
beyninize attırayım.
(bkz: sen müslümansan ben de değilim)
hiç umrumda değil ama yazmadan geçemeyeceğim:

"Bize kâfir demiş müfti efendi
Tutalım ben diyen ana müselmân
Varıldıkta yarın rûz-ı cezâya
ikimiz de çıkarız anda yalân"

Nef'i
"atatürkün inancından size ne ulan" düşüncesini akla getiren sosyal mesaj.
doğru bir tespittir. bunu saygısızlık olarak algılıyan sözünde ilerici ama özünde gerici olanlar basın eksileri. (bkz: senin dinin sana benim dinim bana)
müslüman, hristiyan, ateist, budist oluşuyla nasıl bir bağlantı kurulacağını merak ettiğim hadise. yahu mustafa kemal atatürk olmasaydı sana emir veren kişiler hristiyan olacaktı büyük olasılıkla. hani karşı çıktığın karikatürler varya bende karşıyım hemen laf sokmaya çalışma onlar ülkende öyle bir serbest yayınlanacaktı ki. şimdi laf söylediğin atatürk'ü mumla arayacaktın.

insanoğlu kedi gibi nankör diye bir laf vardı. vallahi doğru.
ben müslümanım ama bu vatan için birşeyler yapamadım.
O sana göre müslüman olmayabilir ama onun sayesınde ezanın sesını 5 vakit dinliyorsun bu ülkede . Onun sayesın de istediğin dini yaşıyorsun bu memlekette . O fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir türk gençliği için mücadele etti .Ve zamanında senin atalarında ona güvendi ve onunla beraber vatanın bağımsızlıgı ıcın mucadele etti .

Onunla beraber düşmana siper olan atalarında mı müslüman değil di . Ne için mücadele etti bu adam . Almanlar için mi? ingilizler için mi ? Mehmetçikler kurtuluş savaşında allah ! allah ! derken .. O isa isa mı deyın dedı ..

arkadaş ! hepiniz ezbercisiniz . Birazcık düşünün be duşununde varlıgınızın bir farkı olsun .
atatürk ün müslüman olup olmadığını bilemeyiz. ancak atatük ün kendisi bilebilir. ama şu bi gerçekki, müslümanlığa saygısının sonsuz oluşudur.

1. dünya savaşından sonra birlik beraberliğin bozulduğu izlenimi veren millet, atatürk sayesin tekrar birlik ve baraberliğine kavuşmuş, daha sonraki savaşlarda üstün başarı sergilemiştir. bu birlik ve beraberliği sağlarken, müslümanlığın payı olmadığını savunmak yanlıştır.

ama önemli olan atatürk ün müslüman olup olmadığı değil, bu millet için neler yaptığıdır.
allah, ne şekle bakar, ne söze bakar, ne duruşa bakar ne de başka birşeye. namaz kılman, kurban kesmen, şarap içmen, kerhaneye gitmen de umrunda değildir rabbin. o'nun sana ihtiyacı yoktur, o bilendir, işitendir. o imanı duruşta değil, gönülde arar. gönülleri okur. birine müslüman değilsin demek için, kafir olmak gerekir ki, başka biri hakkında karar versin...

birazcık islamı anlamak yeter.

yazıklar olsun.
düne kadar atatürkün müslüman olduğuna inanıyordum ancak kendi el yazmalarında yazdıklarını gördükten sonra fikrim değişti.
ancak bu ülke toprakları üzerinde hala müslümanlık yaşanabiliyorsa ve özgür bir türkiye cumhuriyeti devleti varsa bunların hepsi mustafa kemal atatürk sayesindedir.
hassiktir dememe debep olan iddia.

http://www.risalehaber.co...luman-degildi-186972h.htm
Mustafa kemal atatürk sözlerinden, yaşam biçiminden anladığımız kadarıyla pozitivist aydınlanmaya inanan, birçok Fransızca kitap okumuş olan, Batı’yı etrafımızdaki insanların çoğundan iyi anlayan bir insandı.
Ateist miydi, deist miydi bilmiyorum ama dini yaşama pek itibar etmezdi. Hür düşünen bir insandı. Bu tür insanlar zaten değerleri kendileri koyarlar, mevcut sistemden gelen değerlere fazla itibar etmezler. Atatürk böyle bir kişiydi, herhangi bir Müslüman değildi. Halkın önünde rakı içecek kadar kendini serbest gören, tarikatları, tekkeleri kapatan, medeni hukuku getiren, şeriatın modern zamanlara pek uygun olmadığını düşünen bir adamdı.