açık oy gizli sayım, istiklal mahkemeleri, milletvekili aday listelerini bir kişinin belirlediği tek parti demokrasisidir.
demokrasinin tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyen sözlüğün yüce yazarlarının beğenmediği demokrasi şeysi olabiler.
diktatör demokrasisidir. o dönemde kadınlar ona karşı çıkabilecek güçte olsaydı onları da astırırdı .
olm gerizekalı mısınız siz ya? gidin bi tomografi falan çektirin cidden beyninizde sorun var. ulan 600 yıllık saltanat yıkılmış ne bekliyorsunuz birden 10 parti çıkıp coşkulu mitinglerle güzel bi seçim ortamı olacağını mı?

hayır yani anlamadığım şey şu, adam istese o an kendini yeni padişah ilan edebilirdi nedir sizin derdiniz?
takrir-i sükun yasasıyla basının baskı altına alındığı demokrasidir.

edit: dönemin şartlarına göre değerlendirmek gerektiğini söyleyenler olmuş. hitler örneği verilmiş. e be kardeşim almanlar dönemin şartlarını değerlendiriyorlar ve hitler'e zalim diyorlar ve kavgam'ı yasaklıyorlar. ya sen?
göt gılı olanların irdelememesi gereken demokrasidir. çünkü atatürk demokrasisi ni anlamak beyin gerektirir.
monarşik kafaların anlayamayacağı demokrasidir efendim takrir i sukun d ayok sanır! eminiz...
atatürk te va rolan demokrasidir ne ara la atatürk düşmanlarında demokrasi.... d si bile yoktur onlarda....
Kendi gibi düşünmeyeni, şapka takmayanı astıran,
Kılık kıyafet kanununda millete ne giyeceğini dayatan,
Milletin din ve vicdan hürriyetine ipotek koyan,
Medreseleri kapatan birin de ne arar la demokrasi?
çağına göre oldukça iyidir.

almanya- hitler
fransa- charles de gaulle
ingiltere- churchill
italya mussolini
rusya stalin

ortadoğu zaten sömürge valileri geç, asya bildiğin ortaçağ monarşileri..

e canım kardeşim ya nası olacaktı sen olayları dönemin şartlarına göre yorumlamayı öğren sonra gel senle tarih siyaset demokrasi tartışalım.
medresleri dayatan
sarık ve kara çarşafla müslüman olunacağını sanan
miletini din vicdan hürriyetini yeniden özgürleştiren
şapka giymediği için kimse astırlmamıştır... evet...

okullar dönüştürlmüştür...
sarıkı-fesi-kara çarşafı müslümanlık sanan dayatmacıların hoşuan gitmez yaptıkları efendindim yoksa hep özgürlükten din ve vicdan özrlüğünden olan demokrasidir. okulların iyileştirilmesi gerekmekteydi medrese olaylarında.
belirli kıyafetlerle müslüman olunacağını sananlara koayn demokrasidir - esası öyle değildir diyen demokrasidir efendim işin gerçeği budur -bu olmaya devam etmektedir.
padişahın kulluğundan yeni çıkmış halka çok bile olan demokrasidir. demokrasi türkiye ye ilk geldiğinde türk toplumuna bir kaç gömlek büyüktü şu anda bile büyük gelmektedir. atatürk demokrasisine laf atanların savaşarak demokrasiyi doğal bir biçimde ülkeye getirmeleri tahminen 500 yıl alırdı (mübalağa yapmıyorum) ancak şimdi o demokrasi sayesinde kurucu lidere laf atıp demokratik ayakları yapıyorlar. atatürk demokrasisini beğenmiyorsunuz ya, o olmasa da olurduk diyorsunuz o halde siktirin gidin padişaha kulluk yapmaya devam edin. vahdettin in torunları hayatta hala. (dün boktun bugün koktun demiş atalar)

not: atatürkçü değilim.
demokrasi mücadelesi - bir anda çözülmez bunu birileri anlamamış evet

-not atatürrçüyüm.
Devrim iki cesittir, tepeden inme, halktan gelme.
Türk halkı için her zaman tepeden inme şeklinde olmuştur.
Saltanat varken de durum böyle idi.
Tepeden dayatılan hiç bir şey, iyi niyetle dahi olsa demokrasi tanımı ile ortusmez. Ancak zaten demokrasi de iyi bir şey değildir her zaman.
X demokrasisi, y demokrasisi gibi bir tanim da yoktur. Bireylerin demokrasiye bakış açıları vardır.
Atatürk u anti özgürlükçü ve anti demokrat bulan kesimin dindar olması, ıslamın özgürlükculugu ile ters orantılı bir şekilde ironiktir.
Olmayandir. Caferin demokrasisi de yoktur.
(bkz: özgürlük ve öküzlük arasındaki kalın çizgi)
La tek parti hükümetinin yönettiği bir ülkede ne demokrasisi?
Muhalefet yok. Aykırı ses susturulmuş. Katliamlar gırla.
Demokrasi değil diktatörlüktür.
la tek monarşi anlayışının olduğu yerde ne demokrarisisi yaf muhalefet ise hala daha statükodan yana
-demokrasidir efendimdir
-katliam falan olmamıştır efendimdir.
-kimilerinin ''diktatörlük '' diye göstermeye çalıştığı demokrasidir efendim.
tek monarşi yokmuş gibi daha önceki rejimde sen kimi eleştiriyorsun yaf ala ala sanki atatürk'e kadar çok demokrasi görülmüş gibi atıp tutuyorlar yok bilmem ne yok şu yok bu hayret bir şey!
valileri chp il başkanı yapmak gibi bir şeydir.

--spoiler--
o dönemin şartları....
--spoiler--

ile başlayan cümleleri kendi kıt aklınıza saklayın yavrular.
-evet dönem,in şartları sanki akp ergenekon da savcıyken bir anda ergenekonu aklamıyorken evet dönemin şartları sanki erdoğan ile fetullah anlaşıyorken şimdi anlaşimıyor yaf asıl gıt aklı birileri bir yanlına soksundur işte dönemin şartı budur!
atatürk demokrasisi diye bir kavramın varlığından söz edilemez.

ingilizler Olmasaydı Mustafa Kemal
Muhtemelen Dernek Başkanı Olurdu.

Prof.Dr Mehmet ÇELiK.

bir gerçektir , buradaki ince çizgiyi iyi ayırmak gerekir.
atatürk demokrasisinden ve cumhuriyetten söz edilir efendim her zaman da söz edilcektir efendim!