bugün

Acemi askerim.
Daha yeni adapte olmuşuz, alışmışız ortama falan,
Neyse işte.
Pazar akşamı banyo var, herkes banyoya giriyo.
9 kişilik kabinler halinde banyo. Sıra geldi girdik,
5-6 usta askerle birlikte daldık banyoya,
Herkes kabinine girdi çekti perdesini,
Bi 3-5 dakika sonra biri avazı çıktığı kadar bağırdı:

- 1 boooş veeee emniyetdeeee !

iç ses :

- noluyoruz lan ?

2 dakika sonra:

- 2 boş veeee emniyetdeeeeeeee ! Akabinde :

- 3 boş ve emniyetdeeeeeee !
- 4 boooooş ve emniyetdeeeeeeeeee !
- 5 boş ve emniyetdeeeeeee !
- 6 booooş ve emniyetdeeeeeeeeee !
- 7 boş ve emniyetdeeeeeeeeeeeeee !
- 8 boooş ve emniyetdeeeee !

Jeton düştü tabi amına koyim.

- 9 boooş hala emniyetsiiiiizzz !

* huhshahaha ( banyo koptu )

Osbirci ibneler !
ergenlik döneminde kız yüzünden tekme tokat girişip dövüştüğün elemanın acemi birliğinde eğitim çavuşun olması.
askerde yazıcıydım. hakkari-şemdinli'ye bağlı tekeli taburunda yaptım. bir gün bir tane revirlik çocuğu şemdinli'ye giden helikopter faaletine bindirmiştim. üsteğmen aradı çocuğa evraklarını verdin mi diye sordu bende verdim komutanım dedim ama içimden diyorum ulan hangi evraklar. orada anladım boku yiyeceğimi. ulan akşam oldu ben artık yusuf yusuf oldum iyice. neyse akşam batarya(topçu olduğumdan) astsubayı aradı ben içimden artık tüm dualara başladım. bunlar konuşuyorlar bende kapından dinliyorum. ben bekliyorum ki başçavuş diyecek çocuk geldi ama evraklar yok. bunlar konuşuyorlar, meğerse bizim eleman şemdinli yerine yüksekova helikopter faaliyetine bindirmişiz. orada derin bir nefes aldın. ertesi dün şemdinli'ye giden faaliyette verdim bir astsubaya öyle yırttık o olaydan. lafın kısası evrakları unutmamla çocuğun farklı helikoptere gitmesi benim daha rahat askerlik yapmama neden oldu.
evime 1 buçuk dakika mesafede usta askerliğimi yapacağımı öğrenen bütün acemi er eğitim komutanlarımın son 2 günümde etrafımda pervane olmaları.
bundan seneler evvel balıkesir'deki bir kışlada bir er, asker milletinin memleketleriyle tek bağlantısı olan (malum o dönemlerde cep telefonu falan yok) ankesörlü telefonla konuşmaktadır. tam konuşma bitip de telefonu kapattığı sırada o güne kadar olmamış bir şeyi farkeder. jeton takılmıştır ve ahizeyi tekrar kaldırdığında jeton atmadan telefon çevrilebildiğini görür. bunun üzerine bu mesele kışladaki erler arasında yayılır ve malum ankesörlü 7/24 beleş telekomünikasyon hizmeti vermeye başlar.

bu durumun aylarca sürmesi neticesinde kuzenim bir kuruş telefon parası vermeden bütün sülaleyle rahat rahat görüşmüştür. ta ki ptt'nin aylar sonra durumu çakıp olaya müdahale etmesine kadar... hayatım boyunca kuzenim tarafından bu kadar aranmamıştık doğrusu. adam şafak 99'a düştüğü için düzenlenen ıslatma eğlencesi sırasında bile aramıştı bizi.

edit:imla
tabi askerliği acemi birliği,usta birlği olarak ikiye ayırmak gerekir.Abi ne çekiyosan acemi birliğinde çekiyosun.toplu halde banyolar,akşama kadar yürüyüş eğitimleri,koşarak yemeğe gitmek ve dakikalarca yemek sırasında beklemek,yürüyüş eğitimlerinde yürümesini bilmeyen gerizekalılar yüzünden ceza olarak ördek yürüyüşü yapmak ve sürünmek.her akşam sakal tıraşı olmak,of of ne günlerdi.
komutan:k
asker(ler):a
k: gençler jandarma olarak halkı kene konusunda bilinçlendirecez, malum kenenin en çok can aldığı yerlerden biri burası, son üç ayda iki can aldı, köylere de gideceğiz muhtarlarla da konuşacağız köylüyü bilgilendirsinler.
sorusu olan?
a: yok gomutanım
k: iyi o zaman hadi eğitime başlayalım mekik ve şınav için çim alana geçelim.
a: komutanım kene ...
k: siktirme keneni lan askere bişey olmaz...
a: amuğa goyim(iç ses)
içerik bulunamadı.
Rütbesiz asker olan erlerin yaptığı hatalardır. Onlar 20-25 yaşında ogrenir adam olmayı askeri öğrenciler 15 yaşında.
cahil cühela topluluğuna laf anlatamıyorsun. sus konuşma sıraya gir diyorsun adam seni sallamıyor. bir şey desen artislik yapıyorlar iyi ki 6 ay yapmışım. işte böyle antin kuntin şeyler yüzünden hep iyi şeyleri hatırlamaya çalışıyorsun ne kadar az olsa da.
ön nizamiyede komutanın bıraktığı emanet tabancayla oynayan askerin o sırada karşıdan geçmekte olan bi avukatın yanından sıyıttırması. sonra yüzbaşının bölüğü toplayıp meraklıysanız hepinize ateş talimi yaptırayım diye sitem etmesi.

mahkum almaya gelen polislerden birinin arabada beklerken arabanın tavanına yanlışlıkla sıkması. bunu duyan askerlerin G3 lerin kurma kollarını çekmesi. sonra uzmanın size kim emir verdi deyip bağırıp çağırması.
carsi iznine cikan askerin kizin birine asilmasi. kizin bunu takip edip asker oldugunu bildigi icin askerlere yakalattirmasi. kizin albay in kizi cikmasi.

albay in asker esofmani giyip kantin sirasina acemi asker gibi girmesi. kantinci askerlerin albaya ki genc duruyodu yasli asker sanmislar. hakaret etmesi. sirasini baskasina verip. ustune albayi kaziklamalari. askerlerin cceza almasi.

sofor askerin kaza yapmasi subaylarin yaralanmasi.

ikiz olan bi gencin kardesini kendi yerine fakirlermis askere gondermesi. ortaya iki ay sonra ortaya cikmasi.

bizim alay mutfaginin demir kapisinin acilmamasi
askeri hapishaneden hirsiz asker getirilmesi kapiyi onun bes dakkada acmasi.

say say bitmez cidden cok var ya.
Banyoda kova yapan insanlara rastlamak. Bonzai de gördüm. Komutanın yüzüne küfür eden tiplerin olduğu fakat komutanların bir şey diyememesi...piçin tekinin gecenin bir saati koğuşa su basması...
100 askerden 50'sinin rdm olduğu bölükte vizite çavuşu (revirci) olmak. her gece intihar edeni mi dersin, verilen ilaçları arkadaşlarına parayla satanlar mı dersin, bir birini kesenler mi dersin. Lakin en iyi dostları olursunuz o ayrı mesele. çünkü istedikleri ilaçlara vizite çavuşu sayesinde ulaşır günü geceyi kafa bi dünya geçirmelerine vesile olursunuz.
nöbette şişme karı ile iş tutan er yakalanır ve olaylar gelişir.

be piç.

onu içeri nasıl soktun? nöbete nasıl götürdün? nasıl bi zevkin doruklarına ulaştın da dibine kadar gelen nöbetçi subayı fark etmedin? ve senin şeyin yüzünden bütün bölük ceza aldı.

daha da önemlisi 2006 yılında Uşak gibi bir ilde şişme karıyı nasıl buldun?
PiSUVAR VE LAVOBOYA SIÇAN iNSANLAR OLDUĞUNU GÖRMEK.
Komutan gecenin yarısı tüm koğuşu uyandırıp içtimaya alır ve aranızda "bilgisayar mühendisi olan var mı lan" diye sorar. Aradan 5 kişi elini kaldırır, komutan tek tek okudukları üniversiteyi sorar ve aralarında 3 askerin okuduğu okulların siktiri boktan olduklarını söyler. Geriye kalan 2 arkadaş odtü mezunudur. Onlarada "ortalamalarınız kaç" diye sorduktan sonra ganosu yüksek olan arkadaşa "sen gel excelden bi çıktı alacaksın"diye içeri alır. Asrın en mükemmeliyetçi astsubayı bu olmalı.
bazıları çok ironik olan komikliklerdir. yıl 2005, yer şırnak beytüşşebap mezraa 6. jandarma komando taburu. uzun süren soğuk karlı bir kışın ardından bahar gelmiş doğa adeta bayram ediyor. dereler şırıl şırıl, otlar yeşeriyor, ağaçlar çiçek açıyor(gerçi bölge ağaçtan hayli fakir), dağların tepelerindeki karlar güneşte ışıl ışıl parlıyor, kısacası yağlı boya tablosu gibi bir manzara var. tabur komutanımızın yeni getirdiği uygulama ile tabur içinde gündüzleri içtima vakitleri hariç sürekli bir müzik yayını var. zaman zaman klasik müzik eserleri ama ekseriyetle türkiye m canım benim tarzında milliyetçi gaz şarkılar loop ta dönüyor. yine böyle sakin güzel birgündeyiz, bölük komutanı üsteğmen ırak görevinde olduğu için bölük komutanlığına ben vekalet ediyorum, son günlerde tümen komutanı denetlemeye gelecek söylentisi var. askerlik yapanlar bilir o söylentiler hiç bitmez ekseriyetle de fos çıkar. neyse tüm bölükler içtimasını yapmış, mıntıka temizliği, ortalığa çeki düzen vs derken ben astsubayımla birlikte bölük kamelyasında otururken tabur komutanı binbaşı yanında emir eriyle birlikte yanımıza geldi tabi dikkat selam vs klasik askeri rutinlerden sonra denetleme hazırlıklarını konuşuyoruz bu sırada da müzik yayını non stop devam, hatta o esnada mustafa yıldızdoğan ın amirim parçası çalıyordu bitti derken akabininde grup yorum dan gündoğdu marşı girmesin mi devreye. tabi bizde bir sessizlik, birbirimize bakıyoruz, tabur komutanında bu ney lan? ifadesi. ben söze girdim hemen komutanım grup yorum derken daha sözüm bitmeden başlandı küfretmeye "lan hangi orospu çocuğu koydu bunu, içeri mi attıracak beni ibneni evladı diye, arkada emir eri, önde bizim binbaşı harekat merkezine koşuyorlar müzik yayını oradan yapıldığı için. tabi onlar koşarken biz arkada astsubayımla katıla katıla modunda kahkahaya boğulmuş vaziyette baktık kaldık öyle. bu da böyle bir anımdır sözlük. saygılar.

Tabi sonradan ortaya çıktı ki, bilgisayarın başına oturttukları er ilkokuldan terk, öyle grup yorumun kim olduğundan bile habersiz garibanın teki çıkınca kazasız belasız atlattı bu işi.
(bkz: #34524513)
Taburda rütbeli bir subaya ait g 3'ün kaybolması, rütbeliler dahil tüm personelin kışladan çıkışlarının süresiz olarak yasaklanması, komutanlara bildiğin yer yatağı yapmamız, gece gündüz tüm kışlada silah aramamız, silahın bulunması için bir cinci hoca getirilmesi (düşünün artık çaresizliği), silahın hocanın tarif ettiği yerin tam zıttında bir noktada bulunması Asafaaff

Artık her kimse silahı kışlanın tellerine yakın bir noktaya kadar getirip daha sonra bir şekilde dışarıya çıkarabilmek için olsa gerek gömmeye çalışmış.
mayın patladı, sıçrayan taş 4 dişimi kırdı, dün gece annesiyle konuşsun diye telefonumu verdiğim çocuğu sırtımızdan topladılar.. sonra da tuvalette ağladık.. var mı arttıran?
garaj çavuşunun antifrize ekmek doğrayıp yemesi.

amaç antifriz içindeki bir miktar alkolden faydalanmak.
Tabur komutanının tuvaletinde sıçarken tabur komutanına yakalanmam. Bölük komutanınından sabah içtimasında herkesin önünde bir daha o tuvaleti kullanmayacaksın diyerek azar yemem.
1972 de bursa personel yedek subay okulunda, "askeri yazışmalar" dersinde sınıftan atılmam. şu soruyu sormuştum: "türk silahlı kuvvetlerinde kullanılan kağıtların standart ebatları nelerdir?" Öğretmen albay, sürekli olarak her yazışma türü için kenardan 5 cm, yukardan 3 cm, imza bloku ize yazı arasında 4 cm. vb. tanımlar yapıyor, ancak kağıdın kendi boyutundan hiç söz etmiyordu.

sınıftan atıldıktan sonra, koridorda beni gören bölük komutanı, aman ortadan yok ol, görülürsen zabıt tutulur soruşturma vs başımız derde girer diye, beni apar topar yatakhaneye yollamış ve öğle paydosuna kadar orada kalmamı tenbihlemişti.
Bizim timden ığdırlı piç Bi elemanın yıkanmaması.

Sonra bunu zorla yıkamak

Sonra piçin bizi sigara vermezsek yıkanmam diye tehdit etmesi.