bugün

dogrudur, asker ugurlama torenlerini abartan dallamalar vardir. bu, tum ugurlama ahalisi dallamadir demek degildir. fakat bakiniz soyle olaylara da sebep olmaktadir;

astegmenim, haftasonu icin istanbul'a gelmisim, pazar gecesi, pazartesi sabahi karargaha yetismem lazim. otobus normalde 06 30 gibi sehre iniyor; yani sorun yok. Fakat gece ne oluyor? otobus harem'den iki bucuk saatte cikamiyor, cunku ne var? asker ugurlamasi. tamam uguraldiniz guzel; on bes defa istiklal marsi okumanin anlami ne? bes degil, on degil, on bes? otobus, insanlari yetismesi gereken yerlere de ulastiracak ama bunlarin umurunda mi? ben de askerim sonucta ve subayim o siralar. kaldi ki benim durumumda olan ya da yetismesi gerken baska yerler olan insanlar da var. sehir trafiginde yol actiklari sorunlardan bahsetmiyorum bile..bunlarin otobus sehir icinde tur atmiyor diye camlarini kiranlari da mevcut. ..

tabii ki alaya gec kaliyorum, bir suru problem yasiyorum yoldaki gecikmeler yuzunden. yeni asker kardeslerimiz bir de sahur yapacagiz diye gecenin kor karanliginda bir kasabada durduruyorlar otobusu..tamam problem yok elbette sahur yapilacak. ama sigaralari bitmiyor, muhabbetleri bitmiyor. kim oldugumu soylemeden isi uzatanlarin isim cisim boluklerini ogreniyorum..sonra gerekeni yapiyorum alayda.
demagoji yaratma çabaları. Türk milletinin en güzel adetlerinden göreneklerinden olan böyle bir olaya bu kadar olumsuz bir gözle bakılableceğini hiç düşünmemiştim. ne var ki hainlik parayla değil. ya da belki parayladır. ama bedavaya yapanlar da var. geçim derdi tabi kınamamak lazım. ama bunu eline kına yakıp da şehit olsun diye askere gönderilen mehmetçik üzerinden yapmak şerefsizliğin daniskasıdır. evlat acısının ne demek olduğunu bilmeyenler de belki g.tüne kına yakan dallamlar olarak adlandırılabilir.
birde bunu bazı parti bayraklarıyla yapanlar vardır. onlar iki kat dallamadır.
dallamalıktan kastın, askerlik değil, gönderme biçimi olduğunu anlayamayan bünyelerin saldıracağı başlık.

Komutan: Olum şu hala gelmeyen er ile ilgili bilgi var mı? Firar mı yazsak ne?
Er: Var komutanın....eeee şehit olmuş.
Komutan: Nasıl?!!
Er: Askere yolcu edilirken... vurulmuş.
Komutan: ismi neymiş?
Er: Niyazi, komutanım.
Türk örf ve adetlerinden biri olan asker uğurlamayı gerzekçe bir lumpen şovuna çeviren dallamalardır.

Başlığı açıp da haklı sebeplerle şikayetçi olan kişiye dallama diyenler dallamanın önde gidenidir.

Askerleri uğurlamayın diyen yok. Sevdikleriniz asker ocağına giderken yanlarında olun, eyvallah, lafımız yok.

Ama, insan gibi uğurlamak farklıdır, asker uğurlarken mağara adamı gibi davranmak farklıdır.

Asteğmen olduğunu söyleyen bir arkadaşın anlattığı olay, memlekette bazı mağara adamlarının halen daha medeniyete geçemediğinin göstergesidir.

Bir toplumun medeni olduğundan bahsetmek için ilk ele alınacak kriter, o toplumda yaşayan insanların birbirlerine ne ölçüde saygı duyduklarıdır.

Evet, medeniyet saygıyla başlar, teknolojik gelişme ile değil.

Şov yapmak için, insanları lumpen duygularına esir etmek için başkalarının haklarını gaspeden mağara adamları bu ülkeye gerekli değildir.

Asker uğurlamak gibi bir geleneğin içinde ne zamandan beri elinde bira şişesiyle arabalardan sarkmak, trafiği alt üst etmek, arabaların yolunu kesmek, otobüsün zamanında hareket etmesini engelleyip diğer yolcuların haklarını gaspetmek ve on beş kez istiklal marşı okumak vardır? hı? Birayı içip kafayı çeken öküzü bıraksan sabaha kadar da söyler o istiklal marşını. Sanki türkü söylüyor angut.

Bizler hiçbir zaman medeni olamayacağız. Evet teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz, avrupa'da ne çıkarsa ertesi gün biz de alıyoruz, geri kalmıyoruz. Ama bunun medeniyet olduğunu sanacak kadar da öküzüz.

Şapkayı önünüze koyun ve yapılanları düşünün...
devletin kendi karıştırtığı haltı, başka bi iğrençlikle kapatmaya çalışmasının davulla zurnayla pekiştirilmesi. en berbat çelişkisi, yürek yakıcı iç parçalayıcı lanet okunası yaptırımı bedelsiz tavrına katmerli destek.
şahin ve kartaldan öte araba kullandıkları görülmeyen, gece yarısı korna çalarak insanları uyandıran inatla insan diye tabir ettiğimiz topluluklar.
askere gitmeyen yada gitmeyi düşünmeyen veyahutta bahanelerle gitmek istemeyen vatan haini denilebilecek kişiler tarafından yadırganmış durum.

helal olsun kardeşim daha çok bağırın en büyük asker bizim asker diye herkes duysun!.