bugün

aşkın insan üzerindeki yıpratıcı etkisini anlatan söz.

aşk, kimyaya ait bir laf değil. ne fizik, ne biyoloji...
maddenin kütlesinden hafif, ruhun cüssesinden ağır...
maşuğun kılını kıpırdatmasına gerek yok, aşığa her yer çöl... aşk dağıtır, daha önce farketmediğiniz bir dünya gösterir gözlerinize. gönlünüzün hiç açmadığınız kapılarını açar, ruhunuzu hiç görmediğiniz yerlerde gezdirir.

aşk dağıtır... ne zaman ki o anlamlar alemine irtibat kurar aşık, gördüğü her madde ruhuna acı verir. susamak acı verir, yorulmak acı verir. dokunduğu her eşya, gördüğü her nesne ruhuna dar gelir. o ruh, ne zaman maddenin sınırladığı alanın dışına çıkarsa huzur bulacaktır. aşkın sonsuz lezzetini ancak bu şekilde tadabilir. onun içindir bir sevgilinin kollarında ölmek hayali, bunu dünyanın en büyük saadeti görmek, onun içindir.

sevgilisinin kollarına uzanmış, yüzüne sırma saçlar dökülmüş, gülümseyerek kendine bakan bir çift yeşil göze canını vermek onun için bu kadar güzeldir, harikuladedir. ruh dediğiniz başka alem ister, ne zaman yalan aleme temas etse, aşk dağıtır...

ne demişti bizim yunus;

her kim görse bencileyin sevdiğini
deli ola, dağa düşe, yavu kıla kön'dözünü

aşk öyle bir dağıtır ki, kendi özünü kendine düşman kılar aşık.
aşk dağıtır adamı dostum. ilk önce bir omuz atar hafifçe, dönüp bakarsın. elinin tersiyle iter seni, bakarsın. git der, uzaklaş... sen hala bakarsın. sonra bir tokat atar aşk adama. eline alırsın hüzünlerini, toplarsın bir bir. hava muhalefeti gibi imkansızlıkları dizerken önüne hayat sen hayalin peşinde koşarsın umarsızca. aradan yıllar geçer bir bakmışsın elinde bira şişesi, parmaklarının arasında sigara darmadağın olmuşsun. aşk dağıtır adamı dostum. sen de o dağılanlardan olma.
ben dolduracaktım ama uktecinin notu teşhir edici olduğundan doldurmadım. yine de içimde kalmasın.

en büyük klişelerden birisidir. aşk en mutlu anında bile biraz bir yerleri yaralar. acı ile tatlıyı aynı anda tatma durumudur felan. zaten herkesin az çok bildiği bir durumdur. yine en büyük klişelerdendir aşk insanı deli eder, mantığını içinde olduğun süreçte yok eder. yine en büyük klişelerdendir aşk mutlaka bir yerde biter. yine en büyük klişelerdendir aşk biterken cin çarpmışa çevirir. yine en büyük klişelerdendir aşksız hayatta mutlu olmak zordur.

en büyük klişelerimizi toparlayınca ortaya insanın duygu dünyasını sarsacak sonuçlar ortaya çıkıyor. bu da öyle yada böyle aşkın karşısında dağılacağımızı gösteriyor. bir aşk acısını atlattıktan sonra yeni bir ilişkinin korkutması dağılmış bünyenin yoğurdu üflemesidir.