bugün

telefon markasının statü göstergesi gibi algılandığı alt tabaka arasında yaygın olan durum.

geçenlerde bizzat şahit olduğum bir olayla daha da ilginç buldum bu fenomeni. Ben özel bir hastanede çalışıyorum adını vermeyelim de türkiye de ki en büyük sağlık grubu diyelim. Çalıştığım departmandaki doktorların hiçbiri 30 bin tl den aşağı maaş almıyor, fazlası vardır eksiği yoktur yani. geçenlerde yine benimde bulunduğum ortamda bu doktorlar boş zamandan istifade oturup sohbet ediyorlarken işi hasta alımı olan(danışman) bir arkadaş odaya geldi ve o an doktorlardan biri kızın elindeki telefonu görüp ooo iphone 6 yapmışsın hayırlı olsun falan dedi. tabi kızımız bir havalarda 6s falan diye cevapladı, biraz goygoydan sonra gitti. kız çıktıktan sonra bu doktorumuz ulan nasıl memleket anasını satayım asgari ücretli ne kadar adam varsa elinde iphone 6 var, biz mi birşeyleri yanlış yapıyoruz acaba falan diye konuştu. bu bahsi geçen doktor grubunun kullandıkları telefonlar ise ikisi iphone 4s, birisi samsung galaxy S4, diğeri generale mobile discovery.

şimdi ülke ortalamasına göre hayli yüksek kazanca sahip bu insanlar rahatlıkla yapabilecekleri halde 3500 liralık o bahsi geçen telefonu alıp kullanmazken ayda 1300 liraya 10 saat köpek gibi çalışan, tabiri caizse kıçından ter akan insanlar tek olayı face, instagram vs gibi şeylere girmeye yarayan bir cihaza nasıl oluyor da acımadan o parayı gömüyorlar bende anlam veremiyorum. bir yerde bir saçmalık var ama hadi hayırlısı.
babamin patronu s.kindirik bir nokia telefon kullaniyor.

adam yuz kusur milyon dolar cirolu sirketin sahibi.

hesap edin iste.
ülkenin geneline yayılmış görmemişlik hastalığının bir sonucudur. 2012'den bu yılın başına kadar özel firmalarda çalıştım. en düşük maaşım 2500 tl idi. bu yıl ocak ayında işten ayrılırkenki maaşım ise 4500 tl idi. bir at ile deve değil ama o iphone'u almaya kalksam koymazdı. şubat ayında kendi iş yerimi açtım. ufak tefek derken 2-3 içerisinde son maaşımı aşan bir gelire ulaştım ve artırmaya devam ediyorum. yani o koduğum ayfonu alsam zerre bozmaz beni. tüm bu bilgilerin ışığında işe girdiğim günden bu yana kullandığım telefonlar şunlar:

2012 - nokia n70: fiyatını hatırlamıyorum 2008'de 500 falan vermiştim galiba.
2012 - samsung galaxy s3: iphone alan bir dostumdan 2. el 1000 tl verip almıştım ve 3 sene kullandım.
2015 - lg g3 stylus: s3'ün ekranı kırılıp da serviste 300 istediklerinde gidip faturaya ek almıştım bunu. toplamda 800-900 arası bir meblağa geliyor. hala kullanıyorum ama çok yavaşladı. muhtemelen babama verip yeni zenfonelardan alacağım yakın zamanda.

telefona verdiğim para bu duruma rağmen bile fazla. s3 patlamasa hala kullanıyor olurdum.

mayıs ortalarından beri staj başvurusu yapan çocuklar oluyor. iş arayan gençler de geliyor. 1-2 tanesi hariç hepsinin elinde en az iphone 6 vardı. adamların açlıktan ağzı kokuyor ama hepsi ayda 200 tl telefon faturası ödüyor. apple ipotek etmiş adamları resmen. hepi topu 1300 tl maaş alacak adamlar en az 200 tl faturada. bu nasıl bir görmemişliktir hala şaşıyorum.

işin özeti, en iyi ihtimalle 1 aylık maaşını olduğu gibi telefona yatıran adamın bence sorunları vardır.