bugün

insan pskolojisini bambaşka bir boyuta taşıyan gerçektir.
çok arkaşdaşı olan insanların sık sık aldığı bir haberdir.
arkadaşın öldüğünü öğrenip sözlükte olmak mallıktır.

onun dışında allah korusun.
(bkz: flashback)
ilkokulda sıra arkadaşın, komşun, mahalle arkadaşın yani artık kardeş gibisin ve öldüğünü öğreniyorsun.. ağlayamıyorsun susuyorsun ciddi anlamda sarsan bir durum.
tıkanıp kalınan anlardan biridir.
yıkılıp yere çökmeye sebep öğrenme olayı. keşke hiç duymasaydım anıdır.

geçmiş senelerde memleketime gitmem gerektiği bir gün sabah 10 sularında belediye hoparlöründen lise arkadaşımın vefat haberini almıştım. hayatımın en barbat ikinci anıydı. en sevdiğim iki insan böylece benden önce göçüp gitmiş oldu.

silinme nedeni: çok fazla kişisel bilgi içeren entry. silinirse silinsin. içimde kalmasındansa yazdım rahatladım.
hele bir de asker iken öldürüldüğünü duyarsanız daha büyük yıkım olacak haberdir.
herşeye, herkese, sisteme, gelmişe, geleceğe, alayına isyan edersiniz. "oysa o kız gibiydi, hemen incinirdi, sesini bile yükseltmezdi, insanları incitmekten çok korkardı. ayağıma basmıştıda bir kere nasıl üzülmüştü onun yüzünden canım acıdı diye." sayıklayıp, yumruğunuzu sıkıp, sessiz sessiz ağlarsınız.
velhasıl, ömrünüzün en kötü anlarından biridir. öldüğü fikrine alışsanız bile nasıl öldüğü fikri kahreder.
Bugün ölüm yıldönümü.Ölen birini sonradan görmek ile o kişinin ölümüne tanıklık etmek arasında dağlar kadar fark vardır, bunu en sıcak haliyle yaşamıştım birkaç sene evvel.Hala o günü hatırladıkça irkilirim, sanırım film şeridimden asla silinmeyecak anlardan biri oldu.Ne kadar tuhaf 3-4 saat önce sizlerle şakalaşan birisinin intihar edişini görmek.Huzur içinde yatmaya devam et güzel insan, en azından burdakinden daha iyi bir ortam bulmuşsundur umarım.
tanıdıksa eğer kısa süreli üzülünür. biraz yakınsa biraz daha fazla üzülünür. arkadaşsa harbi üzülünür ama zamanla geçer. Çok iyi arkadaşsa sanırım dünyası yıkılır insan. Eş, dost ayrıdır belki ama dostum, kardeşim dediğin birinden bu haberi almak en acı şeylerden biri olabilir. Allah yaşatmasın kimseye efendim.. yaşamadım da şükür ki..
saatlerce inanamazsın, hele ki aynı gün sesini duyduysan. şaka olsun diye Allah'a yalvarısın, şaka değildir. sabahlara kadar ağlarsın ağlarsın hayattan bir kere daha nefret edersin, keşke keşke son bir kez görebilseydim..
Yaşadığım duygu. Allah bir daha yasattirmasin. Her aklıma gelince gözlerim dolar ,keşke derim. Daha çok gençtin. Mekanın cennet olsun arkadaşım.
4 yıl önceydi yılbaşına bi kaç gün kalmıştı iş çıkışı koştur koştur okula gittim, gözlerim onu aradı. Yoktu, aslında devamsızlık da yapmazdı. Aradım telefonu kapalıydı içime kurt düştü ama bekleyelim bakalım dedim... Tramvaya bindim yine telefonu kapalıydı eve geldim diğer arkadaşım aradı haberleri izle dedi bu saate haber mi kalır dedim..
Merve dedi... Sustum kaldım, yanmışlar dedi.
inanmadım açtım internetten izledim. Evet doğruymuş, sevgilisiyle bi yatta yanmışlar daha 2 gün önce gülen gözler artık yoktu. Cenazesinde annesine yürek dayanacak gibi değildi... 21 yaşında almamalıydı onu ölüm...
hiç yaşanmamıştır tarafımca,dosta vermesin de düşmana verebilir.
bunu aylar sonra facebook'tan öğreniyorsan çok değişik duygular yaşatır insana.

geçen sene. aylardan ocak. face falan kullanmam ben. aklıma en son aylar öncesinde görüştüğümüz çocukluk arkadaşlarım geldi. girdim kardeşimin face'sine, baktım bunların profiline. neler yapmışlar diye. sıra hakan'a geldi. fotoğrafının altına allah rahmet eylesin, erken gittin be hakan, nur içinde yat, gibi yorumlar vardı. dedim yapacağınız şakayı sikeyim. böyle şaka mı olur. neyse başka bir fotoğrafını açtım. baktım aynı benzer yorumlar orda da var. derken anlamam uzun sürmedi. trafik kazası geçirmiş ve kurtulamamış. tüm arkadaşlar cenazesine gitmiş. ben gidemedim. bilmiyordum çünkü. bana ulaşmaya çalışmışlar ama ulaşamamışlar. aksilik işte. aylar sonra gidebildim mezarına. canım sıkıldıkça da arada giderim öyle.
kova bir vicdan azabı.
neden o bir hafta içinde onu aramadım sorusu dolanır durur.
yorar üzer.
ölüm şekli kafanızda canlanır siz isteseniz de istemeseniz de.
uykularınız kaçar.
zamanla aklınızdan gitmeye başlar.
sonra bir bakmışsınız unutmuşsunuz.
Zordur özellikle gencseniz.Iki yil once Ailemi ziyarete gitmistim ankaraya. Sabah bi sela duydum. Duydum ama algilayamadim. Tekrar dinledim. Sasirdim ve solugumu annemin yaninda aldim. Oda duymustu. Hemen firladim evden gittim evlerine. Annesi disarda oturmus yere oyle agliyodu. Keske o gun gitmeseydim dedim sonradan. Bana o sarilisini hic unutmuyorum. Kizim diye öyle sarildiki bana hala aklima gelince icim titrer. Allah rahmet etsin canim kardesim.
arkadaşının intihar ederek öldüğünü öğrenmenin yanından geçemez.
ah ulan.
lise zamanımda hem sıra arkadaşım, hem otobüs arkadaşım olan kişidir. bir gün metroda eski bi lise arkadaşımı gördüğümde sohbet ederken ilgili arkadaşı sordum. öleli 3 sene oldu ya bilmiyor musun dedikten sonra bi afalladım metroda. elim ayağım boşaldı, bir an kötü oldum.
allah kimseye yaşatmasın efendim. ölüm gerçekten kötüdür.
ölümüne üzülecek kadar sevdiğim bir arkadaşım olmadığı için şahsıma koymayacaktır.
Lise zamanından arkadaşımdı Kübra. Üniversite sınavlarına hazırlandığımız dönemler.. Bol bol kahkaha atardı. inanılmaz enerjikti. Erkek olsam peşini bırakmam seninle evlenirdim derdi hep, Güldürür, eğlendirirdi..
ilk sene istediği bölümü kazanamadı. Bir dahaki sene üniversite tercihleri zamanı messenger dan yazıştık. Ünlü bir pastanede 4 bin maaşla çalışmaya başladığını üniversite tercihleri yapmayacağını söyledi. Gerçekten de facebook tan aldığı ödülleri, katıldığı yarışmaları görürdüm hep...

Zamanla iletişim koptu tabii.. O kadar kopmuş ki, dün akşam pasta ustalarından bahsederken Kübrayı anlattım arkadaşlarıma. 'Pastacı deyip geçmeyin, 2008 yılında 4 bin maaşla işe başlamıştı şimdi kim bilir nerelerde çalışıyor, neler kazanıyor' diye detayla anlattım. Facebook hesabını kapattı herhalde uzun zamandır görmüyorum dedim..

Bugün aklıma geldi, ismini yazdım, facebook profiline girdim. Meğer o neşe saçan kız, 2013 yılında, 22 yaşında, kalp kriziyle veda etmiş bize.. Ben onun hayatının devam ettiğini varsayıp, maaşından, aldığı ödüllerden, el becerisinden bahsederken o hayatta bile değilmiş.....

Mekanın cennet olsun arkadaşım..
Gerçekten berbattır tüm yaşadığınız şeyler gözünüzün önünden geçer zihninizde bi şarkı armağan edersiniz o kişiye.
vallah normal bir arkadaştan ötesi en yakın arkadaşın ölmesidir.
ilkokul arkadaşın ile 18 yaşına kadar takıldığını düşün. hep berabersin. 2013 senesi ve pes manyağısınız her gün pese gidersiniz en az 15 tl bırakır oradan çıkar eve gider pcde takılırsınız sonra gece tekrar çıkar gezersiniz. ev ahalisi herkes tanır her akşam neredeyse yemeğe gelir. bir sürü hayaller kurulur beraber. sevgilim olduğunda beraber 4 kişi buluşuruz güzel olur der. ve 18 yıl boyunca hayatı boyunca çalışan bu kişi daha işten yeni çıkmış sadece 1 ay tatil yapıcam der. hayatı boyunca tatil yapmamıştır ve daha tatil olalı 2 gün olmuşken araba kazasında annesiyle beraber vefat edip arkada 3 kardeş bırakmıştır.
ve işin kötü yanı öldüğü günün önceki akşamında ayrılınır. hatta sabahında mesajlaşılır akşama pese gitmeye anlaşılır.
o günde babadan ötürü telefonu kapatan ben taaaa akşam öğrenirim öldüğünü. ve başta taşak geçiyor sanıyorum sonuçta faceden öldü diye durum atılır. garip bir durumdur. ilk zamanlar akla geldikçe geceleri gözden yaş gelir. ama sonradan alışılır tabii ki her şey gibi. o yaş hala gelir ama bazı şeyler geçmişte kalıyor.

ve kötü yanı ona mı üzüleceğini yoksa kardeşlerine mi üzüleceğini şaşırırsın. hadi abi gitti yanında ana gitmesin ne gerek var.
tabi baba durur mu yüklü bir tazminat ile hemen yanına bir kadın alır. oh keyfim.