bugün

tanım : aref ghafouri'nin 20 mart 2011 günü yeteneksizsiniz yarışmasında yaptığı gösterinin göze çarpanlarıdır.

Aref ağzında patlattığı şey ile nabzının düşmesini sağladı. Nabzı hala atıyordu fakat el ile hissedilecek düzeyde değildi. O duman sonra ağzından çıktı. Sandalyeler düzenekliydi. Hiçbiri yana veya öne düşmedi. Hepsi katlanıp gayet düzenli düştü. Yüzük zaten ağzındaydı. 2 yüzük vardı. Biri hala çayın dibindeydi. Çay sıcak olduğu için kadın parmağını sokup bakamadı.

not : Final gösterisi diğer gösterilerden çok daha basitti.
Masanın sallanması ile ilgili; Masanın ayaklarının altında zıplaması yada sarsılması için kurulmuş düzeneklerin olabileceğini düşünmekteyim. Gösteri boyunca kimse eğilip masanın altına veya ayaklarının altına bakmadı.
günaydın gözün aydın demek istediğim bi başlıktır. adamın herhalde sırrı olucaktır. madem bu kadar basit çık sen yap demek istediğim durumdur aynı zamanda.
Konuya girilen entryler ve insanların genel tutumu "adamın sırrı tabi olacak bırakın" şeklinde olması beni son derece şaşırtmaktadır. illüzyon sırrını göstermemektedir. 3 dakikada üzerine düşünmeden sırları hakkında fikir sahibi olabiliyor iseniz bu başarısız bir illüzyon dur.
aref gösterisini yapalı yaklaşık 35-40 dakika oldu ve hala mantıklı datalarla gösteriyi çözen herhangi biri çıkıp buraya çözümü yazmadı. eğer gösteriyi yapar yapmaz çıkıp buraya bütün herşeyi yazsaydınız veya çözebilseydiniz bu arefin başarısız olduğunu gösterirdi. fakat hala böyle bir şey olmadı. insanlar arefin başarılı olduğunu kabul etmek yerine ve gösteriden zevk almak yerine arefe bok atmak için ellerinden geleni ardına koymuyorlar.
1 numaralı kişi arefin adamıdır.
diğerleri yine sihirbazlıktı ya bu gösterisinin sırrını geç, düzmeceden başka bişey değildi bu. oğuz daha iyi bi sihirbaz efenim bu dalda biri birinci olacaksa o olmalı.
2 tane mavi kağıt hazırladı. ama 3 tane mavi kağıt var dedi. fazladan olanı 1. kadındaydı onu da kendisi ayarlamış işte bu kadar basit.
izleyiciye o cismi çayın içine sokmasını söylendi. Yüzük olduğu bilinmese, önceden kurulmasa, doğacak komik durumları düşünmeden edemiyorum. Mis gibi Iphone 4'ünü koymuş adam masaya. Çaya batırılmak isteniyor. Yada cüzdanını koymuş masaya paralar kartlar içinde çaya batırılmak isteniyor. Kim izin verirdi diye düşününmekteyim.
(bkz: aref in bir numaralı adamı).
Açık bulmak gereksiz. Bu adam zaten insan olmasa "kendi dinini kurup ayrı bir yere yerleşirdi" demek istiyorum size.

Adam işin gösteri kısmını çok iyi yapmıştır. Ancak bir Sefa Doğana değildir.

Nokta.
aref iyi bir şarlatan.iranlı birisinin yarışmayı kazanmasını istemem şahsen.kum sanatçısı,taklit yapan çocuk süperdi.bizden biri kazansın inşallah.
kesin ip var amına koyim.
şeyimizde olmayan sırlardır.
1. kadının aref'in adamı olmasıdır.

ulan sen daha burada adamın sırrını 5 cümlede doğru düzgün ifade edemezken, adam orada dünyanın en kolay illüzyonunu bile çok zor gibi gösterip herkesi şaşırtıyor (tabii bu "olm ben her şeyi biliyorum lan, çok coolum hiç şaşırmadım." triplerine giren elemanlar dışında).

mesele de bu zaten.

önemli olan ne kadar iyi olduğundan ziyade kendini nasıl pazarlayabildiğindir.

ondan bi yaslanın koltuğunuza da izleyin sakin sakin.
mavi renkli bir kağıdı önceden seyircilerinin arasındaki adamına veya adamlarına vermiştir.
ama yapıyor ibne, helal olsun.
o değil de top atıyor ya seyirci seçmek için,
orda sahneye çıkan 3 seyirciye topun gelip gelmediğini göremiyoruz.
her ne kadar top atıyorum rastgele 3 kişi sahneye çıkacak dese de sahneye çıkanlar önceden belli.
neden mi?
aref ağzından yüzük çıkardı ya, mk ben telefon ne bileyim vibratör versem ağzından vibratör mü çıkacaktı?
bir soru daha:
1 numaralı karı gitti en köşeye oturdu neden ortaya değil de en köşe üstelik en sol tarafa. aref en sağdan çıktı ahan de ben geliyorum benim ruhum falan fıstık diye. hadi onu geçtim 1 numaralı karı gitti sol köşeye oturdu, 2 numaralı kızımız da en başa oturdu, aref dedi ki "3numara kalan boşluğa otur."
1 numara ortaya, 2 numara köşeye otursa kalan boşluk diye bir şey olmaz.
videoda aref sandalyeleri düşürüyor. biri ortaya otursa o sandalyeler düşemez çünkü üzerinde oturan var, masa sallama olayı da masa kalın altında titretici bir motor olmalı kimse götünden sallamıyor o masayı.
tamam ilüzyon falan da bana hiç inandırıcı gelmedi bu.

şu bile daha güzel lan:

kiz hayatında ilk kez partiye gidecekmiş.
annesi uyarmış:
aman kızım, çapkın erkek olabilir ve seninle yatmak için her şeyi yapar. böyle bir şey olursa ona çocuğumuzun adı ne olsun? diye sor. hemen telaşlanır ve senden uzaklaşır.
kız partiye gitmiş. dans ettiği genç hafifçe okşadığında, çocuğumuzun adı ne olsun? demiş ve genç uzaklaşmış. sonraki genç de aynı soruyu duyunca panik halinde uzaklaşmış.
üçüncü genç de dans ederken kızı okşamış. aynı soru ama delikanlıda ses yok. kızı ıssız bir yere sürüklemiş, okşarken yine aynı soru ve yine ses yok. ardından kızın üzerindekileri çıkarırken kız sormuş çocuğumuzun adı ne olsun? yine ses yok. başlamış kızla sevişmeye. bir süre sonra sevişme bitmiş kız yine sormuş; çocuğumuzun adı ne olsun?
genç, prezervatifi çıkarıp bir düğüm attıktan sonra; buradan çıkabilirse david copperfield olsun demiş.

edit izleyemeyen burdan tekrar izleyebilir:
http://www.yildiz.tv/?act...ekTime=20-03-2011%2021:47
sırlarının acıklaması şöyle olabilir;

bu adamın, bizim görmediğimiz arkadaşları var. * *
http://www.uludagsozluk.c...3%a7%c3%b6z%c3%bcm%c3%bc/
iyi bir illüzyonist olsa idi zaten basit bir taklit karşısında kazanabilirdi. Vakti ile babafingoyu görmüştür.
şirket kurduğunu çok belli etti bu defa. adam kalbini durduruyor güya kadında tık yok. normal bir insan tırsar en azından. kişisel bi eşyanızı koyun diyor. hangi normal kişi kolyesini koyar. yarı finaldeki gösterisini yapsa daha iyi olurdu.
servo denen küçük aygıtlar var. bu aygıtlar genellikle uzaktan kumandalı uçaklarda kullanılıyor. arefin yardımcısı içerden sırayla harekete geçiriyor servoları böylece masa oynuyor, sandalyeler düşüyor ve bardak kırılıyor. daha önceki numaraları daha iyiydi kanımca.
topa koyulduğu şaibeli (koyulmadı tabii ki) 1 numaralı kağıt.
her boku bir numaralı kadının yönetmesi.
bir numara otur. bir numara nabız tut. bir numara kağıt seç. bir numaranın bende emaneti var.
bardağın biri kırılmadı. bu da şansızlık.

he bu demek değil ki ben bu adamın doğa üstü güçleri olduğuna inanıyordum. tabii ki de yok. ancak bu gösterisi diğer gösterilerine göre basit kaldı. şovunu güzel sunamadı ne yazık ki. ben ilk izlediğimde anladım nasıl yaptığını. evet aref bir ilüzyonist olabilir. ancak daha çok fırın ekmek yemesi lazım.
varolduğunu herkesin bildiği sırlardır. bu sırlarını bulduğunu iddia ederek " vaaooovvv sen neymişsin yaa " tarzı bir tepki alacağını düşünenler var birde. bunlar ele alınmalıdır esasında. adamın kendisi de büyü yapıyorum demiyor zaten. ne bu mevzuyu çözücem tripleri. insanlara farkettirmeden yapabiliyor mu? yapıyor. o zaman başarılıdır.
not: keşke yarı finalde yaptığını finalde yapsaydı. daha etkili olurdu bence de.
Aref gösterisinin başında 3 kişiyi sahneye çıkarmak için seyircilere top atıyor. Attığı toplardan 3 tanesinin içinde mavi bir kart var. Seyircilerden bu mavi kartlı topların geldiği 3 kişi sahneye çıkıyor. Ve Aref gösterisine başlıyor. ,

Ancak gösteri videosu dikkatli izlendiğinde Aref'in 2 kutuya mavi kart koyduğu görülüyor. 1 numara olarak sahneye çıkan kişi aslında daha önce elinde mavi kartlı top olan Aref'in tanıdığı bir kişi.

Daha sonra Aref videoda masada bir yere oturmasını istiyor. Burada 1. numarali seyirci yine Aref'in videoda tahmin edeceği yere oturuyor.
En son bölümde de 1 numaranın yüzüğü Aref'in ağzından çıkıyor. Gösteri burdada yine 1 numaralı seyirci üzerinden ilerliyor.

Masanın sallanması sistemi ise uzaktan kumandalı elektronik bir sistemle yapılabiliyor.

olay bu kadar. fakat adamı tebrik ederim cidden kendini güzel pazarlıyor * sahneyede yakışıyo.
not: acun onu ihya eder. *