bugün

bir arapçamız eksikti denilesi durumdur. yazıktır.
arapçaya düşman vasat sözlük yazarlarının etrafa salya saçarak karşı çıktıkları icraat. elin ingilizcesine fransızcasına ses çıkarmazlar ama arapçaya hiddetlenirler. ingilizlerin uşağı bunlar, boşuna söylemiyoruz bunu.
türk olmayanlara zorla türkçe öğretilmesine ses çıkarmayan ironik yazar tespiti.
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan yazar bünyelerini görmemize sebep olan başlık. şöyle ki:

arapçanın dördüncü sınıftan itibaren öğretilmesi mecburi değil isteğe bağlı olacaktır.. ayrıca ilkokullarda arapça öğretmenliği yapacak kişiler arapça öğretmenliği veya arap dili edebiyatı mezunları olacaktır. bunlar eğitim fakültesi ve fen-edebiyat fakülteleri bünyelerinde olan bölümlerdir. yani ilahiyat fakültesi ile herhangi bir ilintisi olmayan bölümlerdir. dolayısıyla bu bölümlerde dini eğitim verilmemektedir. bu bölümden mezun olmuş olan öğretmenlerin ingilizce öğretmenliği veya ingiliz dili edebiyatından mezun olmuş kişiden belirli bir oranda fazla bir dini bilgisi olması beklenemez.
çocuklarımızı önce zorunlu el yazısı ile alıştırdılar arapçaya şimdi tamamen başlıyorlar...
ingilizce: uluslararası dil.

çince: geleceğin en önemli dili.

rusça: türkiye'nin en fazla ticari ilişkisi olduğu ülkelerden birinin ve turan coğrafyasının en fazla tercih edilen dili.

japonca: teknoloji, başarı, ticaret v.s öğrenilmesi şart.

korece: asya'nın yükselen yıldızı, harıl harıl öğrenilmesi gerekir...

biz ne yapıyoruz.
arapça.

ne sikime yarayacaksa.
eğer gerçekleşirse çok fayadalı olacaktır tahminimce.

fakat kuran ile arapçayı birbirine karıştıran dingillerin var olduğunu bilmek ne kadar acı!
kibar konuşacaktım ama vazgeçtim,senin o laik beyin kıvrımlarının ırzına geçmek istiyorum, açık ve net! arapça dünyanın en köklü ve zengin dillerinden birisidir ve emin ol şundan en az almanca-fransızca kadar yaygınlığı vardır. Belki bilmiyorsun ama binlerce makale vardır arapça yazılmış ve inanmazsın ama binlerce bilimadamı vardır arap.

sen şimdi bunları biraz sindire dur, yada bekle belki cumhuriyet mitingleri olur yakında, gider o zaman gazın.
işaret dili ya da diksiyon dersi koyma arapça koy. ingilizce ile bir tutanlarda kör cahil yemin ediyorum. ingilizce nere arapça nere. bi düşünün yazmadan önce. ingilizce gibi evrensel bir dille arapça gibi öğrenilmesi zor ve hiçbir işe yaramayacak olan bir dili aynı kefeye koyuyosunuz. arapça yerine çinçe ya da rusça koy onu öğrensin çocuklar en azından altyapı olur.
dünyanın en gereksiz eylemidir. zaten ingilizce öğrenimi var, iş ve akademik hayatta kullanılan tek dil.

tabi ki bunun dışında öğrenilen her dilin artısı olacaktır ama o zaman zaten çinceden başlarsın öğretmeye, ondan sonra da rusça gelir ki bunlar bile olmamalıdır bence. ingilizceyi s.ke s.ke öğreniyoruz bunu eleştirmek yersiz olur zira eleştirmek için önce kapalı ekonomi lazım sana derler ama araplar türkçe öğreniyor mu? ne s.kime arapça öğretilecekmiş bizim çocuklarımıza, ne diye dünyanın en geri toplumlarından arapların reklamını yapıyoruz? öğrenmek isteyen kursuna gider öğrenir, tıpkı arapların türkçe öğrenmek için yaptığı gibi.
öğrenilmesi zor bir dilin çocuklar üşümesin bahanesi ile milli bayramlarda stadyum kutlamaları yasaklayan güruhça milli eğitimin içine sokulmasıdır. çocuklarda öğrenemeyecek ya işte ayrı mesele, maksat sikimsonik kafalar mutlu olsun.
şakaysa hiç komik değil, ciddiyse çok komik durum.
yıllardar beri rusça almanca çince vs gibi diller ilkokullarda seçmeli olarak okutulmakta, tabi yeteri kadar öğrenci seçmiş ise. bazı arkadaşlar var ki her zaman kolaya kaçıp bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup boş keseden konuşmayı maharet zannediyorlar ve arapçayı kötüleyip duruyorlar.. arapçanın ilkokul müfredatına konulması korkutmasın sizi tatlı su delikanlıları, nasıl çince, rusça vs çok fazla seçilmiyorsa arapça da çok fazla seçilmeyecektir ve evlatlarımızın beyni yıkanmayacaktır! merak etmeyin.
mahmud ahmedi nejada selam olsun arapça ve farsçaya devam allahın izniyle. vahim durum vahim.
rifat duydunmu nejlanın oğlan astronot olmuş. yani bundan kasıt şu millet ayda marsda teknoloji ile meşgul halen arapça farsça ulan çince öğrensek ne yazar tıpda teknolojide ilerlemedikden sonra alo.