bugün

bir ara her gün başıma gelirdi. çevre yolunda emniyet şeridinde durup arka koltukta sigara aratır insana. cam bir parmak açık olsada girebilme ihtimali yüksektir. sigara bitmeden öncede bütün küller içeri girer zaten. hiç boşa uğraşmayın direk içeri atın. camdan atınca arka koltuğa gidiyor. onun ayarı yok. bu yüzden arabayı çarpan adam bile var.
camdan atılan sigaranın, açık camın en arka noktasından atılması ile engellenebilir bir durumdur.
ön pencereden silkilmiş külün arka pencereden ağzına doluşması kadar kötüdür.
Birgün arkadaşımla beraber taksinin arka koltuğunda oturuyoruz. Sigaramı içtim ineceğimiz yere yaklaşırken attım ve paramızı ödeyip indik. ama attığımda içeri girdiğini hissettim, bakındım ama göremedim. Takside eski bir taksi, koltukların kılıfları eskimiş hatta koltuğun dibinden elyaflar fırlamış. Tam taksiden indik ki ne görelim koltuktan dumanlar geliyor biz bişey söyleyene kadar amcam gitti zaten. Tabi biz yusuf yusuf...
arka koltuğun yanmasına sebebiyet verir...
arabam olsada geri gelse dedirtir.
müstahak valla denilen durumdur. Zira çevrede yeterince izmarit var yenisini eklemenin anlamı yoktur.
araba camı açıkken atmadığım sigaranın içeri girmesinin, akabinde sırtımda ve koltukta yanıkların oluşmasının yanında, lafı bile edilmeyen bahtsız bedevi klişesi.
Sigaradan kurtulmanın kolay olmadığını gösteren olay.
oh olsundur.
hadi içiyorsun o meredi peki niye sigaranı dışarıya atıyorsun sokaklar senin çöplüğün mü...
tekrar sigara yakmaya götüren sinirsel eylem.
birde bunun daha kötüsü vardır. camın açık olduğunu sanmak bu parmağınız yanmasına ve paniklemenize yol açar kimi zaman da kazaya.

(bkz: allah korusun)
bir versiyonu daha vardır. önde sigara içen şahıs külünü camdan sirkeleyince arkada açık olan camdan hepsinin gözünüze girmesi. çıkmayı da bilmez bir türlü yarı kör yaşarsınız artık bir süre.
Cam açıkken sıgara külünün camdan dışarı çırpılmasındaki o an ile aynı birşeydir.
kolpaçino filminde bir sahnede olan olay.
koltuğun yanma sebebi olmakla beraber bide babama yalan atmöak durumunda bırakan hadisedir.
üflediğin dumanın aslında ciğerlere dolmuş olması gibidir.
kolpaçino gibi dandik bir filmden akılda kalan başarılı sahne.
diğer taraftaki cam da açıktır. cereyan yapar.