bugün

aslında sosyolglar tarafında farkedilmeyen bir kültür ögesi olduğunu düşündüğüm ve çocuklar tarafından oyunlarda ilk ebeyi seçip mızıkçılık çıkmasın diye söylenen ezgili tekerlemeler.örnekler:
-ene mene koyam nenene zatta zutta pilav çık
-dombul teykıl peykıl teykıl peykıl teykıl aga vaga içız viçız içız viçız bum
(yazıldığı gibi okunurlar)
baska bir ornekle devam etmek gerekirse;

-engile mengile kokkike kokkike yes mi no mu nomine nomine, yes mii noo muu (yes/no)?
+no?
-enn no. sen çıktın ebe sensin olm.*
+yes ulan yess dicem. *
-no mi nes. aha yine sen çıktın olm * * *
ooooooooooooooooooooooooooooo piti piti karamela sepeti terazi lastik cimnastik.

portakalı soydum baş ucuma koydum ben bir yalan uydurdum.

bir bardak su sezen aksu.

allahtan başlıyorum kim çıkacak bilmiyorum 30 a kadar sayıyorum
1...2...3...4...5...6...........

kapı kapanıyor elini çeken oynamıyor.

çıt pıt sen bu oyundan çık.

(bkz: aklıma gelenler bunlar yaşlanmışız artık)*
portakalı soydum baş ucuma koydum ben bir yalan uydurdum duma duma dum kırmızı mum git komşunun damına kon sarı limon * * *
"portakalı soydum baş ucuma koydum ben bir yalan uydurdum duma duma dum kırmızı mum. dolapta pekmez yala yala bitmez ayşecik cik cik fatmacık cık cık sen bu oyundan çık." versiyonu da vardır.
yeni örnekler geldi aklıma
mutfaktaa neler oluyor fasulye bakla bakla bakla kızarmıyor bana bakıyor(burdan sonrasını unuttum bilen varsa devam ettirsin güzeldi bu sayışma)

-gınna gınna gınna gış guzi guzi gınna gış
mutfakta neler oluyor fasülye bakla bakla yanında kızartma kızarmıyor bana bakıyor hayırdır inşallah heyy........ amca * * burnu kanca al sana bir tabanca. tabanca kaç kuruşa veriyorum * 5 kuruşa 1...2...3...4...5... en son beş kimin eline vurulursa ;
yağlı mı olsun? ballı mı olsun? tuzlu mu? şekerli mi? sorusu yöneltilir ve ona göre hızlı ele birtane yapıştırılır.*
vindaa vinççç ((diye ellerini bir ters bir yüz yaparlar.)*

(işaret parmaklarını agızlarına sokar veee)) OOoOoOOoooooo emmaaaaa essseeesaaaa esssaaa esssaaa tereeessaaa ruuudiii fernnnaanndooo izabeeel izaabelll manuellaaa.
(bkz: tekerlemelerin altında yatan anlamlar)
çanak çömlek, kremalı börek, çek dostum çek, arabanı yoldan çek, çek çek amca, burnu kanca, al sana bir tabanca, tabancanın yarısı, yumurtanın sarısı, doktor beyin karısı.. * *
herkesin bi zamanlar yaptigi cocukluk sartlarinda pek de aptal olmayanlardir bunlar.
it bit siktir git
+lan şişgo..!!!
-seni babama dicem lan ühüüühüü...!!!
+nan varyaa benim babam senin babanı döver ona göre..!!!
mutfakta neler oluyor fasulye bakla bakla bakla yanında kızartma. kızarmıyor bize bakıyor hayırdır işalla hey. çatlak patlak yusyuvarlak kremalı börek sütlü çörek çek dostum çek amanini dostum elini yoldan çek. çek çek amca üstü kanca al sana bir tabanca. tabancanın yarısı osman beyin karısı.* *
1 2 3'ler yaşasın türkler,4 5 6 polonya battı,7 8 9 almanlar domuz,10 11 12 italya bitti,13 14 15 belçika kalleş,16 17 18 hapı yuttu portekiz kiz kiz kiz ingiliz.* *
bi de maykıl jeksın madonna salla salla vur duvara vardı *
mutfakta neler oluyor
fasulye bakla bakla bakla
yaninda kizartma
kizarmiyor bana bakiyor
hayirdir insallah hey
çatlak patlak
yusyuvarlak
kremali börek
sutlu çörek
çek dostum çek
arabani yoldan çek