bugün

Çıban.Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ve çoğu, deride şişkinlik, kızartı, ağrı ve ateş ile kendini gösteren irin birikimi.
diş etinde çıktığı zaman insana cehennem azabı yaşatan, iltihaplı kabarıklık.
Genellikle sağlıksız dişlerde görülen ve irin oluşumuyla diş kökü etrafında ortaya çıkan şişlikler.
çürüğün dişin iç kısmına ya da sinirlerin ve kan damarlarının bulunduğu pulpaya ulaştığında pulpanın ölmesi ve pulpadaki iltihabın kökün ucundan yanındaki kemiğe doğru yayılmasıdır.
doku boşluğunda irin foliküllerinin oluşmasıdır.Aynı zamanda toplanmasıdır.

Nedenleri:

1-Yangıların sonucunda oluşabilirler
2-Mikroorganizmanın virulensinin*orta derecede olmasından kaynaklanır.

Genel Özellikleri:

+Damarlı dokularda gelişirler.
+Apseler yerçekiminin etkisiyle gelişebilirler.

+Sıcak ve soğuk apseler olarak sınıflandırılırlar.

Apse Tedavisinde izlenilecek yollar: (Ciddi mevzular için kısaca anlatım )

+Bölgenin Sterilizasyonu yapılır.
+Bistüri ile sınırlandırılır.
+Derinin bir kısmı genişletilir.
+Parmakla apsenin içi kontrol edilir.
+Hazırlanmış antiseptik plastik enjektörle içeriye boşaltılır.
+Hemostatik pens ile gazlı bezin altına antibiyotik toz dökülür.

Bizzat denenmiş olan sağıltımın sebebi " Apse De Fixation" dur.
''apse varsa drene et'' vecizesinin atfolunduğu mikrobik ödem.
diş etinde cıktıgı zaman acısını bi nebzede olsa piraldyn adlı oral solüsyonla giderebileceğiniz genellikle beyaz yaralar.
hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak dusmenizi saglayan vaka.agrisiyla yeni intihar yontemleri hayal edersiniz ve acisindan bir turlu yemek yiyemezsiniz.
kuyruk sokumundakiyle yakinen tanışınca diş etinde çıkanını mumla ararsınız.
diş kırıldığında insana cehennem ızdırabı çektiren iltihap.
yaşadığım başıma gelen bok. sağ yanağım resmen şiş ulan. birde çekmekten falan bahsediyolar. olum o diş çekilirse orası boş kalır olur mu lan öyle?! kanal tedavisinden öteye götürmem lan.

1 hafta sürecek olan antibiyotiği bugün bastım bünyeme. bakalım neler olcak? yoktan bela aldık başımıza.
iğrenç birşeydir.

dayanılmaz bir acı başka hiçbir şey düşünemiyorsun. yaşadım ordan biliyorum.
mutlak tedavisi drenajdır.
her mevsim en az bir kez başıma gelen kronik rahatsızlığım. öyle bir ağrısı vardır ki intihara sürükler. apranax ford bile ağrısını geçirmez.

tıp litaratüründe böbrek taşı düşürme ağrısından sonraki en şiddetli ağrıdır.

zamanla antibiyotik kullanılarak geçirilebilir. bu ağrıyı çekenler ağrısız yaşamanın kıymetini çok iyi bilir.
günlerdir damağımda durarak bana cehennem azabı yaşatan oluşum. iyi örgütlenmiş ama helal olsun.
hayatın tadını kaçıran bir diş eti hastalığı. * çürüyen dişin sebep olduğu iltihap sonucu diş etinde şişlik oluyor. aman yarabbi, yemek yiyemiyorsun, yesen de tat almıyorsun, çenen hatta boğazın bile acımaya başlıyor zamanla. müdahele için, mecburen antibiyotiğin bitmesini bekliyorsun.
dişimin içinde yavaştan baş vermeye başlayan uykusuz gecelerin habercisi. bu sefer kaçış yok heralde doktor yolu görünüyor.
genelde diş çürüğünden ziyade bakımı sık yapılmayan ağızlarda baş gösteren hastalık.
an itibari ile öndeki iki dişimin dibindeki ette çıktı, epey acıyor be ah.
apse enfeksiyonun gelişmesiyle ortaya çıkan ve çeperleri, değişikliğe uğramış ve itilmiş komşu dokudan oluşan bir boşluktaki irin birimi.
2 aydir sag ust ceneme musallat olmus illettir. Antibiyotik kullandim fayda etmedi. Davul gibi sisti dis hekimi iltihabi kesti ve oyle akitti. Ust cenede jinjivanin derinlerine kadar ilerlemis. Sag maxillar sinusu zorluyor.

Agrisi korkunctur. Kafanizi duvarlara vurdurabilir. Ilginc ilginc atraksiyonlara surukleyebilir. Kisisel tecrubem dahilinde 1 apranax fort agrisini 4-5 saatligine kesmeyi basariyor. Tabii bunyeyle alakali bir durum. Kimisine novalgin vermidon tarzi gorece dusuk etkili agri kesiciler yeterken kimisine leodex etol apranax bile fayda etmiyor.

Allah kimsenin basina vermesin.
Gun itibariyle hayatimda ilk kez sahip oldugum lanet lezyon. Sabah kalktigimda, goz kapagimin tam ustunde bana ' gunaydin' dercesine belirmistir velet. Akabinde butun gun okulda minator gibi dolanmama sebebiyet vermistir.
2 ablamın yaşadığı lanet şiş.
3-4 gündür yaşadığım ve beni nerdeyse panik atak seviyesine sürükleyen şey. ancak okuduklarımla benim deneyimlediğim arasında çeşitli farklar mevcut. kimisi yüzü gözü feci şişmiş diye anlatıyo,evet diş etim şişti ama maşallahım var hala taş gibi yüzüm. ağrı yaptığı iddia ediliyo, hiçbir ağrısını, hatta acısını bile görmedim, bazen bi şişiyo bazen iniyo, az evvel de kanadı bi şeyler oldu iğrenc. dişçi fobim olduğu ve aklım başka bi şeyde olduğu için dişçi yollarına düşemedim ama bu hafta geçince çok rahatsız edici bi hale gelirse tedaviye başlayacağım gibi duruyor.
bu saatte salak salak sinirden ananın a.ı galatasaray diye zırıl zırıl balkona çıkıp çırılçıplak fenerbahçe bayrağı sallatacak kadar aklımı çıkaran pislik.

dinini s.ktiğimin dişi.
Piyojenik mikroorganizmalar tarafından oluşturulan ve içinde irin biriken lokalize şişlik, çıban.