1. 1.
  sumer mitolojisi'nde, asur ve babil'lerin bas tanrisidir. gokyuzunu ve cenneti ifade eder.
  ... radament
 2. 2.
  sümerlerde tüm tanrıların babası ve efendisi, göklerin tanrısıdır.
  yunan mitolojisinde karşılığı zeus'dur.
  ... yett
 3. 3.
  kral ya da tüm tanrıların kralıdır. babası değildir. öte yandan tanrıların krallığı için yapılan mücadele sırasında bir önceki kral ile yaptığı ikinci güreşte kazanamsına rağmen taşakları ısırılarak koparılmıştır.

  taşaksız bir kraldır işte. marduktan ayar almıştır.
  ... jackskellington
 4. 4.
  Sumerler’in gök tanrısı. Yer tanrısı Enlil, su tanrısı Sa ile Anu’dan oluşan üçlü Sü­mer tanrılarının başıdır. Sümerler, Anu’yu tanrılar babası tanırlar, ülkenin kralı gözüyle bakarlar.

  Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/anu/#ixzz2OPe7Gjyz
  ... hasmet ibriktaroglu
 5. 5.
  Sümer mitolojisinde ve daha sonra Asur ve Babil mitolojilerinde, Anu (aynı zamanda An) gökyüzü tanrısı, cennetin tanrısı, takımyıldızların efendisi, tanrıların kralı olarak adlandırılır ve göksel katmanların en üstünde oturur. Suç işleyenleri yargılayacak güce sahip olduğuna ve kötülüklei yok etmek için asker olarak yıldızlar yarattığına inanılırdı. Anunnakunun (aynı zamanda Anunnaki olarak da anılır) babasıdır. Sanat eserlerinde bazen çakal olarak resmedilir. Çoğu zaman onun simgesi olarak kullanılan taç bir çift sığır ya da boğa boynuzu ile resmedilir.

  Mezopotamya tanrı panteonundaki en eski tanrıdır ve üç büyük tanrı olan gökyüzü tanrısı Enlil ile su tanrısı Enki ile beraber üçlemenin bir parçasıdır. Sümer’in kral Sargon tarafından Akkadlılar tarafından işgal edilmesinden sonra Akkadlılar tarafından Anu olarak adlandırılmıştır. Üç büyük tanrıdan oluşan üçlemenin ilk figürü olamsına dayanarak, Anu tanrıların ilk kralı ve babası olarak saygı görmüştür. Anu görünür bir şekilde Uruk ile özdeşleşmiştir. Bu şehrin Anu kültünün orijinal merkezi olduğuna inanmamız için çok geçerli sebepler vardır. Bu doğruysa, Uruk tanrıçası inanna (ya da iştar) onun kızıdır.
  ... turkmen balasi
 6. 6.
  sümer panteonunun baş tanrısı.
  1 ... selia