bugün

ilk telefonum. Anteni hep batardı. iyiki yok artık.

görsel
Radyo antenli olanını bile kullandık o zaman öyle idi. .
Bir de bu telefonlari sarj etmeden once desarj etmek gerekirdi. Iki saat sarjinin bitmesini beklerdik emenike.
Ericsson harici, kenwood markalı cep telefonu kullanmış yazarlardır.

Hakikaten lan bu kenwood marka cep telefonunu kullanan bir ben miydim amk*
görsel
lise yıllarımda cep telefonları yeni çıkmıştı ve dolar üzerinden çok pahalıya satılıyordu,
bizim bazı üstün zekalı arkadaşlar da ericsson telefonunun antenini almış ceketin üst cebine ucu gözükcek şekilde koyuyorlardı sanki cebinde tel varmış gibi hatırladıkça gülerim.
bir kısmı büyük hayal kırıklığı yaşamış olan insanlardır. tabi 1 gün kadar sonra "arkadaşlar düzeldi" mevzusu oluyordu *
telefonu almışsın hattı takmışsın elbette ki malum hat zira başka operatör yok o zamanlar. sim kartı takıyorsun telefonu açıyorsun bir b.k olmuyor. heyecan yapmıyorsun çünkü hattı aldığın yerdeki elemanlar söylemiş sana "iletişime geçmeniz biraz zaman alacaktır" diye. bekliyorsun söyledikleri süre geçiyor ama hala yok ? akşam oluyor gece oluyor o çektiğine dair işaret olan çıbıklar görülsün ekranda operatörün ismi yazsın diyorsun ama yok yok yok. sabah koşa koşa gidiyorsun "niye çalışmadı bu yeaeaeae" şeklinde isyan ediyorsun eleman alıyor bakıyor telefona "anteninde sıkıntı var" diyor vıcıkk vıcıcıcıkkkk efekti ile anteni çevire çevire söküyor yeni anten takıyor ve o 1 gün boyunca beklediğin gsm operatörünün ismi ekranda beliriyor..

bir çok arkadaşım yaşadı bunu benimle beraber. helecanlı günlermiş ya derdine bak "telefonun anteni bozuk" ehehehe.
(bkz: panasonic gd52)
görsel
bunu kullanmamış olanlar tatava yapmasın lütfen. ilk telefonumdur bunun bir de kapağı vardı ben o sıralar sekiz yaşındayım pantolonun boyu bu telefon kadar zaten mecburiyetten telefon taşıyorum. şu yaşıma geldim 40-45 tane telefon kullandım acer - sharp - panasonic - bosch ulan telefoncu falan da değilim ben niye böyle oldu ya. *
Telefon değil lan o telsiz. Evet.
benim kullandığım ilk antenli telefon buydu. küçük ve şık.
görsel
insan diyor level atlamışız.
sözlükteki 35 yaş üstü yazarları ortaya çıkaran entrydir, bir on beş yıl sonra emekli olmaya başlayacaklardır.
ilk ericsson 688 kullandım sonra bi ara a1018 kullandım.
(ablan19 esprisi yapanın kalbine diz atarım.!)
sonra da o dönem telefonları arasında en beğendiğim ve hala da sakladığım nokia 8890 kullanarak anten teknolojisine veda ettim.
Nokia 5110 ile katıldığım yazarlar grubu. ilk telefonumdu sene 2004.
Motorolam vardı. Anteni çekip itebiliyordun bile.
Nokia 5110 ile katıldığım başlık degis tokuş kapakları ne havalıydı ve nokia'nın ikinci elinin altın değeri gördüğü yıllardı.
nokia 8110.

bebe yazarlar bilmez, matrix efsanesinden tüm dünyaya yayılmıştı.
benim ilk telefonum telsiz telefon kadardı. hatta phillips'in bazı telsiz modelleri telefonumdan küçüktü. sonra siemens'in küçük modelleri geldi. şimdi yine telsiz telefon boyutuna geri döndük. tek farkı koskoca dokunmatik ekranlarımız var ve çok işlevliler.
(bkz: maxon 3204)
görsel
(bkz: telefonun antenini dişle çekme karizması)

görsel