bugün

akıllı telefonun olmadığı , akıllı çocukların iş gördüğü kontörsüz çalışan harika nesildir.
en son 80'li yıllarda çocuk olanlar yaşamıştır bu olayı.
kapicilar kralindaki pezevenk küçük ibram'in söylediği bir cümle. gerçi o genelde bubamlar diyordu da siktir et aynı anlam.
Cümle tam anlamıyla şu şekildedir:
" Bir maniniz yoksa, annemler akşam size gelecek"
sonrasında misafire gidilen evdeki mercimek köfteler , yaprak sarmalar yemeğe doyulmaz.
80'li yıllarda yaşamış nesil filan değildir. "liseliler bilmez bonlöro" demeye gerek yok.
nedir bu eskiyi yad etme, eskiden bunlar şunlar vardı deme merakı çözemedim gitti. olm mal mısınız lan?
çoğu seyin doğal olduğu,kaliteli büyükler ve muhabbetin sağlam olduğu zamanlar.duruşuyla,kalkışıyla,konuşmasıyla örnek alınacak insanların rahat bulunabileceği.günümüzde resmen ama resmen kıtlığın hüküm sürdüğü bir durum.
aynı zamanda gazoz kapağı oynarken , kalpesini doldurmak için demir kapıların arkasından macun aşıran nesildir yada saklambaç oynarken bir incir ağacına 6 kişi birden saklanan nesildir .
Cümle başına, " müsaitseniz" kelimesini mutlaka yerleştirmiş olan nesildir aynı zamanda.
Zira Anne öyle tembih etmiştir.
"Bugün benim doğum günüm var, annem sizi de bekliyor" da demiştir. Çok dedim.
komşu komşuya komşu ziyaretinden yetişemez di .
"bir maniniz yoksa" cümlenin en başına konurdu mutlaka.
ev telefonunun dahil lüks olduğu bir dönemde sabi olduğunu düşünürsek, şimdiye torun torba sahibi olmuştur.