bugün

Annelerin en büyük hatası belki de bizi doğurmak olmasın. Daha sonra da ömrü boyunca bu hatasını kabullenmeyişi. Hep doğum günlerinde iyiki doğdun derler ya bize. Yahu doğduysak maden okadar iyi gidip şu kadına hatta babama teşekkür edin değilmi.
12:10 gibi saatleri saat bire geliyor diye yorumlayan mükemmel insana anne denir. ödemeli aramayı kapatır ve kendisi arar. aldığım tokaları alıp alıp yere attığımı söyler bir türlü memnun edemeyiz onu sürekli evinin dağınık olduğundan şikayetçidir ama yine de bitanedir.
anlaşılmaz ironiler yapmaları.
anne: tamam tamam ne halin varsa gör. istemiyorum, çözme test falan. çık dışarı çık çık çık!
(ergen kapıya yönelir sokağa çıkmak üzere)
anne: hah fırsatını buldun kaç hemen sokağa!

aslında ergenden beklediği cevap; "aaa anne ne demek anladım ben seni aslında otur ders çalış diyorsun. ne sokağı ben test çözücem anne. kurabiye ve süt var mı?" şeklindedir.
artık kırıklarımdan sıkılan valide hanımla aramızda geçen kısa ve öz konuşma.
-oğlum kızları kandırma bak sonra iyi tanımazlar seni
+ne alaka valide hanım kimseyi kandırdığım yok
-yeliz geçen gün geldi seni ayçayla görmüş ama şimdi de hazal çıktı ne oluyor böyle
+hazalı çok seviyorum anne
-sen yelizi de çok seviyodun
+...
-ayşe teyzenin kızı züleyha çok iyi ve güzel kız onla bi tanışsan diyorum
+anne hastam bekliyor ben çıktım hadi
-üstüne bir şeyler al üşütürsün arabada klima milima
+tamaamm
-hazala selam söyleee
ilerleyen zamanla beraber yaş kompleksinin tavan yaptığı dönemlerde kendisini arkadaş çevrenize ablanız olarak tanıtıp acaba yediler mi deyü sonradan ağzınızı aramaya çalışması... arkadaşlarımın annemin hevesini kırmamak için inanmış gibi yapması... annemin burdan aldığı gazla ertesi gün kıyafetlerimin içine girmeye çalışması....

yerim seni çirkin!
doğurmak mantığa sığmayan bir olay başlı başına.
geldin mi kızım/oğlum,uyandın mı annecim demeleri.
ev hanımlarında çok görülür bu. sebebi evde olmalarıdır. realite batıcı bir şeydir. toplum içinde sürekli olmak, çalışmak vs. nasırlaştırıcı bir etmene sahiptir. nasırlaşmış bölgede batma hissi olmaz.

(bkz: ilginç bir yaklaşım)
+ kızım ben zaten anlamıştım bütün yaz ' heyecanını kaybetmişsin yok inancını kaybetmişsin ' şarkısını dinledin dinledin ayrıldın işte bak
* hönkkkk
evde bir şey istenildiğinde, farklı bir yiyecek söylemesi.

-anneeee, gelirken eve kola da alsana.

+ne gerek var, evde karpuz var ya evladım.
en mantıksız hallerini bile seviyorum, tüm eli öpülesi annelerin.
allah eksik etmesin. Olsun da mantık hataları yapsın, biz o hatalarla büyüdük ve o hatalarla sevdik.
Ayrıca bazen tartışma anında yapılan bir mantık hatası ile yüzünde bir tebessüm belirir ve anneye; "o nasıl oluyo" dersin.
Mantık dedin de aklıma mantı geldi. Bak işte o konuda şaşmaz.
oğlum git şu kafanı kestir gel ne bu hal. *
"bak geliyor terlik"
kardesimle kavga ettikten sonra çocuga bi dünya azar çekip aglattıktan sonra bana dönüp bu çocugu bidaha aglatmıcaksın demesi sıkıntılı bir durum.
-anne, saat kaç ?
+11 oldu .
-hı ?
+12,12.
-az önce 11 demedin mi ?!
+aman yavrum , ben ne dediğimi biliyor muyum ?
-...
kapa çeneni ve yemeğini ye demesi.
annelerdeki inanılmaz mantık hataları bir numaralı örnek:

çarşıya ineceğim, tabi ki ayakkabılarımı giyinmek için kapıyı açmam lazım ( mart ayı) ve kapıyı açtım ayakkabılarımı giyiniyorum. ( kapıyı açtıktan 4-5 saniye sonra)

+oğğluuuuummmm ! kapıyı kapat ev soğuyor.
- !'^!%!!'^ anne daha yeni açtım ya.
+kapat şu kapıyı soğuyor ev.
- ?!'^!'! anne pencere neden açık ?
+evi havalandırıyorum.
- ???? *
ısrarla odanızı eşyalarınızı toplarlar ve birşey kayıp olduğunda suçlusu olarak sizi ilan ederler. hem toplayıp hem kaldırdığı yeri unutup hem insanı sözleriyle yerden yere vurabilen tipler.
Biryerin ağrıdığında "üşütmüşsündür.incecik çıkıyorsun,hastalık havası bunlar kızım/oğlum.içine falinada giymiyorsun hep ondan ağrıyor"
ikinci olarak bir kez telefonu duymazsan "o telefonu boşuna mı aldık? arkadaşların arayınca duyarsın hemen..."
Bir de sigara içtiğinden şüpelendiyse yandın sürekli bir dedektif peşinde dolaşır.
efendim, size behzat ç. de ki harun' un annesinin yaptıkları sadece film olarak görünebilir. vesikalık, boy, profil fotograflarıyla kız beğendirmeye kalkması mizah olarak da görülebilir. size bunun bir numara büyüğünü söyleyeyim o zaman.

annem, beni evlendirmek istiyor ya. işte benim canım annem, kendi dijital fotograf makinasıyla çektiklerini benim mail adresime atıyor. resmin altında da yaş, özellik, dıdının kızı falan filan yazıyor. her mailin altında da aynı laflar. ''mürivetini göremeyecek miyim ben.''

yemin ederim spam mail olarak işaretlerim anne seni.
sabahladığımda ''öğlen sakın uyuma, gece uyuyamazsın yoksa yine'' derken, mecburen erken kalktığım günler boyunca yorgun düşen beni görünce ''istersen yat uyu şimdi, öğlen uyandırırım seni'' demesi.
-Ben çıkıyorum anne.
+Aman çık, eşek kadar oldun biiir işe yarama!

-Anne ben evlenicem.
+Sen daha çok küçüksün kızım/oğlum...
Ders çalışmadığımız için yakınır. Ders çalıştığımız için televizyonu kapatmasını istediğimizde ise, kapatmaz. !
(bkz: Arkandan ağlar sonra)