bugün

çocuk açısından gelecekte pek hayırlı olmayan sonuçlar doğurabilecek olay.
ortancaların maruz kalmaya mahkum olduğu eylem.
küçük kardeşle ilişkilerde sen büyüksün,
büyük kardeşle ilişkilerde sen küçüksün.
sonuçte sen bir bok değilsin durumu...
çocuklar arası kıskanclıga neden olan ayrımcılık; ilk çocuk evin medarı ıftarı olarak ilan edilir ve ilk oluşundan dlayı tüm imkanlar ilk çocuga verilir, geneli basarılıdır. ikinci çocuk, anne babanın evlad sevgisini doyasıya yasamışlığına denk gelir fakat sevgı paylasımından dolayı ilk çocuk ikinciyi kıskanır. buna ragmen ilinci çocuk ilk çocuk gibi olmak için hep caba gösterir ve kendi kendine asagılık hissine, eger bu his yogun yasanıyorsa asagılık kompleksine kadar ulasır. üçüncü çocuk evin en sanslısır; maskot da denilebilir, hep sımarma egilimi vardır ve ilk ve ikinci çocuktan apayrı büyür; mesela ailesi avukat olan bi üçüncü çocuk gider ögretmen olurken, ilk ve ikinciler avukatlıgı secer..

neyse, zamanın bilimcilerinden adler bu konuda cok yakınmıştır çünkü ikinci çocuktur ve ikinci cocuk olmanın zorluklarından yukarda yazdıgım seklı ile bahseder.
(bkz: anneler oğullarına babalar kızlarına düşkündür)
altlı- üstlü ranza yaptırarak belirgin olan eylemdir.
ama ikinizi de öperek uyutur.
vardır, gerçektir.

bazı ebeveynler kesin bir kıstası olmaksızın çocuklardan birini ya da birkaçını diğerlerinden ayrı tutar.

daha mı şirindir, daha mı zekidir bu ayrı tutulanlar? hayır! ama yine de farklıdır işte.
Ebeveynlerin saklamaya çalıştıkları durumlardan biridir.
(bkz: benim kızım bir tanedir)
çok çocuklu ailelerde olması bir baska olan eylemdir. hele ki kardeş sayısı pozitif çift sayı ise * durum daha karmasık bir hal alır. kimin nasıl ayrıma maruz kaldığı tam bir muammadır.çünkü ortanca kardeşin kim olduğu belli değildir. kardeşlerden birinin ismi trajik bir şekilde rahmetli olmus bir aile büyüğünün hatırası ile koyulmuş ise bu çocuk daima kayırılır. genel olarak ise babalar kız çocuklarını anneler erkek çocuklarını kayırır. ama her ne olursa olsun bu ayırım masumanedir.
küçüklerin daha çok sevilmesi durumudur.
çok yakınımda varolan bişey.

kız orospu,istanbulda altına girmedigi adama kalmadı bunu yıllardır annesi biliyor,babası da öğrendi fajkat hala baştacı
çocuksa kendi halinde üniv öğrencisi babasından aldıgı parayla zar zor geçinen -ki ailesinin durumu çok çok iyi- bi çocuk işte.çocugu aşagılıyorlar bi de üstüne artık.ben üzülüyorum haline.dün gece ruyasında agladı arada da gülüyo.korkmaya başladım.çocuk yıllardır içine atıyor.pısırık yetiştirmişler zaten bi de kız şeytan gibi.

demem o ki bana din imandan bahsedip evlat ayrımı yapan ebeveyn size diyorum ki cehennemdeki en konforlu yeri hakediyorsunuz.