bugün

kuru fasülye mi yoksa pilav mı gibi bir sorunun dengi olan sorudur.
mutluysan hayatın anlamını çözmüşsün demektir. o yüzden mutlu bir hayatı seçip ikisini de alıyorum.
anlamlı bir hayat gerçek mutluluğu getireceğinden, anlam mutluluğun ön koşuludur.
anlamsız da olsa mutlu bir hayat.
anlamlı ve mutlu bir hayat.
mutlu tabikide.
Yazar burda ''Hayatıma mutlu diyemiyorum bari anlamlı deyim, sizce yerler mi?'' diye düşünmüş.
mutlu ve anlamsız hayat güzeldir. plansız yaşamak hayatın akışına göre yaşamak güzeldir. hızlı yaşa genç öl. mutlusundur ama anlamsızdır.
biraz ondan, biraz bundan diyebileceğim bi kavramdır. insan yaşamda mutluluk arar fakat sap gibi yaşayıp gitmek de istemez. Bişeyler başarmanın, yararlı işler yapmanın hayalini kurar. Bunu başardığında ise mutluluğu yakalar. Kısacası her anlamlı bir hayatı olan insan mutlu olabilir fakat her mutlu insanın hayatı anlamlı değildir. *
hayatı anlamlandırmak organizmanın tekelinde olan bir durumdur. anlamlı bir hayatınız yoksa mutlu olmanız mümkün değildir zaten. değişen tek bir şey vardır herkesin mutluluğu farklı temellere dayanır.hayata yüklediğiniz anlam kadar mutlu olabilirsiniz.
Mutluluk anlamda saklıdır.
mümkünse, ikisi bir arada.ve hatta sevgi.
bir yerlerinde mantık hatası sezdiğim soru.
(bkz: dilemma)
(bkz: http://www.swfcabin.com/swf-files/1290044914.swf)
mutlu ve anlamlı bir hayat.
mutlu olunan anların çoğu aynı zamanda anlamlı anlardır.
hayatın zaten bir anlamı vardır. ona bir daha anlam yüklersen boku çıkar.
anlam olmadan mutluysan günlük yaşam çabası içinde mücadele veren ya da öyle olduğunu sanan aptalsındır affedersin. anlam olursa mutlulukta olur duyguların en alası da olur anlamsız ise yaşam amacına sevgiler iletilmesi gereken insansın yazık sana ot gelip ot gideceksin hatta çoğumuz ve bende öyleyim kim bilir...

yüklenen anlamları hak etmez hayat bazen fazla boş gelir ve ölüm gibi acı bir gerçeği barındırır. yine de isyan etmemeli tabi nasıl olsa 'anlam' var hayatımızda gideceğimiz bir son hatta sonun başlangıcı diye ümit ettiğimiz başka bir yer var...

mutlulukta önemli, o kadar da anlam peşinde koşmamalı fakat anlamsız mutluluklar yapmacıklıktan öte değildir katıksız olması imkansızdır, olsa olsa ''başkaları'' için ''onlar görsün'' diye güçlüymüş izlenimi yaratmaktır.

özetle şudur ki ikisi bir arada olsun değildir önem teşkil eden her şeyin bir anlamı olabilmesidir mutluluk...**
anketli bir hayat.
hayata kattığın anlamın seni mutlu etmesi... ya da seni mutlu edenin hayatına anlam katması...* * *
mutlu bir hayatın varsa anlamını bulmuşsun demektir.
anlamını bulmuş bir hayat zaten mutlu bir hayattır. macera olsun diye bir seçim yapmaya gerek yok.
hayatınız anlamsız ise mutlu olamazsınız, mutlu iseniz anlamsız kalamazsınız.ikisi birbirni destekler.
zaten, "mutluluk" hayatın geneline yayılan bir şey değildir. an'larda saklıdır. hiç kimse, hayatının her anında mutlu, ya da mutsuz olmamıştır. ha, varsa, "ben hep mutsuzdum, kader bana gülmedi!" edebiyatı yapan, onun ruhu arabesktir, yapacak bir şey yok. ama şu da var ki, ne kadar az bilirsen, o kadar mutlu olursun. bilmek insanı hep tetikte tutar, rahat vermez insana.
anlamlı bir hayat mutlu bir hayat sürmeniz sağlar. birbirlerini tamamlarlar. anlamı yoksa hayatın mutlu olamazsınız zaten.
güncel Önemli Başlıklar