bugün

ayrıca Bayern gibi belirli eyalet ve bölgelerde,
Devletin resmî dairelerinde haç işaretleriyle donatılmıştır.

Bu hakikat Almanya’da öğrencilere "Almanya laik değil, seküler bir devlettir” ilkesiyle aktarılıyor.

Seküler = säkular
laik = laizistisch

Deutschland ist kein laizistischer Staat. Deutschland ist ein säkulares Land.
Yine başladılar götü boklu abileri gibi bir boktan anlarmış gibi konuşmaya..

Almanya laik midir, seküler midir senin aklın ermez.

Fakat madem ki seküler sisteme çok meraklısın, seni şöyle alalım:

(bkz: abd anayasası 2nci madde 5nci bölüm)

Ben altına imzamı atarım. Fakat donsuz yobazların işine gelir mi bilemem.
Konudan bağımsız olarak su rumelinin siz bilmezsiniz sizin aklınız ermez sadece ben bilirim tavrina bayiliyorum. Bi sik bildigi yok tavir guzel.
Bundesrepublik Deutschland olan ALMANYA. Almanya.

Abd ile karıştıranlar için: al-man-ya.

Präambel des Grundgesetzes (1990):
„ Im Bewußtsein seiner Verantwortung vor Gott und den Menschen…“

Almanya anayasası önsöz:
"Tanrı ve insan karşısındaki sorumluluğunun bilincinde …“

Bu arada ABD’de de tanrı kavramı anayasada geçiyor. Ve memurlar yemin törenlerinde TANRI diye yemin ediyorlar.

Abd de laik değil, seküler bir devlettir.
Dünyada sadece türkiye, fransa ve irlanda anayasasında laiklik kelimesinin geçtiği doğrudur ancak bütün demokratik anayasalarda din ve vicdan hürriyeti güvence altına alınmıştır.
Türkiyede laiklik anayasal güvence altında olduğu halde uygulamada böylesine ayaklar altındayken anayasal güvence altında olmasaydı ne olurdu, siz hesap edin.
“Türkiye anayasasında Allah geçerse ne olurmuş?” Sorusunu akıllara getiren gerçek.
Klasik yobaz taktikleri kapsamında gündeme getirilmeye çalışılan mevzudur.

Bu keraneciler destekledilerinin gidici olduğunu anladılar, abilerinin taktiklerine, söylemlerine geri döndüler.

Bunlarda zerre adamlık var mı? Tabi ki yok. Boklu götleri sıkıştığında söyleneni duymazdan gelip, aynı teranelere devam ederler.

Bakın yukarıda abd anayasasının bir maddesini refere ettim, madem laiklik kötü, sekülerlik iyi, var mısınız dedim, hiç cevap veriyorlar mı?

Sizi gidi çıyanlar sizi...

Olmuşken, evet, ben bilirim, siz bilmezsiniz, çünkü cahilsiniz...
Ayni amerika da incil e el basilip yemin edilerek goreve baslama olayi da pek laik degil tabi.

Ama bazilari icin fark etmez. Onlar kendi bakis acisina sahip olmayan herkesi yobaz gordugu icin onlarin kucuk dunyalari anca baktiklari yer kadardir. Bu da kimsenin umrunda degildir.
Bak hala incil'e el basmaktan bahsediyorlar!

Elbette karar verme makamı sözlükteki üç beş kişi değil ama kimin ne mal olduğu anlaşılsın diye yazıyorum:

incil'e, Kuran'a veya kim neyi isterse ona el basmak dahil olmak ve hatta anayasada tanrı sözü geçirmek dahil olmak üzere özendiğiniz her şeye varım.

Siz diyebiliyor musunuz seküler sistemine çok özeniyor ayağına yattığınız abd'nin anayasasındaki malum madde aynen bizde de olsun?

Yine anlamazdan gelecekler yobaz çıyanlar...

Hadi bir soru daha: Len bu mevzuları zamanında çok açardınız, sanki derdiniz bunlarmış gibi... Şahsım iktidar olduktan sonra, 20 yıl boyunca bu konuları neden açmadınız? Ya şimdi neden açıyorsunuz?

Cevap verecek adamlık bunlarda olmadığı için ben vereyim soruların cevabını: 20 yıl o konuları açmadılar, zira dertleri din min değil, sofraya çöküp, tıksırıncaya kadar yemekti. Şimdi açmaya çalışıyorlar, çünkü ampül patladı...

Tam çıyan bunlar... Alayı fetöcü tabiatlı kaygan tipler. Aynı zehirli toprağın dikenleri bunlar, ondandır...
Almanya, Avrupa devleti ele geçiren papalıkla yüzyıllarca savaştı. Devlete karışmak isteyen din görüşünü yendiler yıktılar. Bu uzun yıllarını alan zaferler sayesinde gönülleri rahat şekilde dini motiflere izin verebiliyorlar.

Bizde ve Ortadoğu'da böyle bir tarihsel süreç yaşanmadığı için, islam en ufak bi sızıntıda devleti ele geçirme eğiliminde. Sızıntıdan içeri girince genişleyip yapıyı yok etmek ister. Çünkü Buna müsait bir halk duzeyi var.
Abd de ki malum madde tc anayasasinin degistirlemez 4. Maddesi olsun. Gayet makul ve mantikli. Hatta uzerine diyanet kapatilip gorevleri milli egitim bakanligina devredilsin aktarilan kayna da egitime harcansin.

Ama lan oglum dusunsene tbmm de basbakan cb ya da devlat baskani her neyse kuran a el basip kuranin uzerine yemin edip goreve basladigini. Ulan ulkedeki laik kesim intihara kalkisir. Ankara yurur amk.
Hele birisi ıkına sıkıla abd anayasasının malum maddesini bizim laiklik maddesi yerine koymayı uygun bulduğunu söyledi.

Fakat o da maddede ne yazdığını anlamamış! Diyanetin işini MEB'e devretmekten filan bahsediyor.

O maddeye göre zırnık yok zırnık! Okullara zorunlu din dersi koyamazsın, camiye, imama para harcayamazsın, dinci vakıflara para, arazi, bina peşkeş çekemezsin. O işlere cemaatler, kendi keselerinden bakar...

Bu böyle olduktan sonra, Kuran'a mı el basarlar, yoksa tonton ve arkadaşlarının maceraları kitabına mı beni hiç germez.