bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Bu düzenin temelini kadının üstünlüğü fikri oluşturur; soy kadınlar tarafından belirlenir, hakimiyet kadınlarındır. Bu toplumlarda kadınlara erkeklerden daha çok saygı gösterilir. Bu kadın üstünlüğü ilkesi etrafında, toplumun kültürü, adetleri, inancı ve mitolojisi, ataerkil düzenli toplumunkinden farklı bir biçim oluşturur
  ... lilith
 2. 2.
  (bkz: matriyarkalizm)

  bu fikri bugün bir çeşit ideolojiye dönüştürmüş aydınlar bulunmaktadır.

  bir ideoloji olarak anaerkillik, kadının iktidar pozisyonunda bulunmasını, doğanın dengesinin ve daha da ilginci erkeklerin arzusunun aslında bu yönde olduğunu savunur.

  bir başka deyişle her erkek gönlünü hoş edecek, üzerinde gerek ona çaktırmadan, gerekse çaktırarak, egosunu okşayarak, bazen sert bazen tatlı manipülasyonlarla onu 'yola getirecek', 'çekip çevirecek' bir kadın arıyor ve arzuluyor. matriyarkalizmin söylediği de kadınların zaten bu iş için var olduklarıdır. yani iktidarda olmak için. ister gizli ister açık, ister erkeğinin ruhu bile duymadan, ister onun gönlüyle.

  bu konuya dair sürekli aklıma takılan bir düşünceyi patlatmadan geçemeyeceğim: malum 4 s kuralını herkes bilir. yani seven 'üzülür', 'üzen' sevilir. bu kural bana erkekler üzerinde, kadınlar üzerinde olduğundan daha çok işliyormuş gibi geliyor. baktığım her yerde, 'efendi'/ağır başlı vs. tabir edilen erkeklerin, hatta maço geçinenlerin bile ! bir cazgır kadının kontrolü altında olduğunu, ve hallerinden de memnun bulunduklarını görüyorum. bu durumun matriyarkalizmin savunduğu yukarıda açıkladığım düşünceyle ilgisi olduğunu düşünmekten kendimi alamıyorum.

  ayrıca sonradan aklıma gelmiş ekstra bir tanım: erkekler üzerinde "hakimiyet kurmak", onlar arasında "revaçta olmak" adına ortada dominatrix kılığında dolaşmayı gerektirmeyen fikir.
  1 ... ashtarte
 3. 3.
  Türk aile sisteminin derin devleti.
  2 ... jetonlutelefon
 4. 4.
  (bkz: Johann Jakob Bachofen)
  ... love silahi
 5. 5.
  dişi örümcek ve dişi arılar arasında geçerli olan.
  ... selia