bugün

Anadoluda kendini dindar addeden bir çok kişi çocuğuna muhammed ismini veriyor. Ben ki dinle işim yok ama muhammed diye bağırılan azarlanan birini görünce mesela kötü hissediyorum. isim koymak işi ciddiye alınmalı. allahverdi diye isimler var. töbe töbe.
ebu dallama bin mallama ismi varken çomarlara lüks gelen isimdir.
Atatürkçülerde yalakalık kültürü olmamasındandır.
velhasıl türk geleneğinde bazı isimler her ölümlüye verilmez, ağırlığı vardır, vesselam..
Kürtleri ve selefi Türkleri saymazsak Muhammed isminin de olmamasıdır.

Sebep? Çünkü bir çocuğun hırlı mı hırsız mı olacağı bilinemez. Eğer çocuğa Muhammed ismi verilir ve çocuk piç tabiatlı bir azgın olursa ona sövenler ağızlarına peygamberin adını da dolamış olurlar ki Türk geleneğinde hoş karşılanmaz. O sebeple Mehmet adı verilir ama Muhammed adı verilmez.

Velhasıl Türk geleneğinde bazı isimler her sümüklüye verilmez, ağırlığı vardır, vesselam..
çünkü mustafa kemal koymak bilinçli bir hareket değildir. çocuğunuz kötü bir şey yaptı ve başkaları onun hakkında ne der? mustafa kemal yaramazlık yaptı, mustafa kemal bana silgi fırlattı vs. hoş bir durum değil.
peki ben çocuğuma mustafa kemal ismini koysam ve ilerde bu ismi kullanacak şerefe nail olamazsa.

yani kötü şeyler yapar atamızın ismini lekeler diye korkuyorum.
facebook'a linkedin'e vs'ye gir, mustafa kemal diye arat bakalım yok muymuş.
Az ve Ender rastlananlar her zaman daha değerlidir.

Değer farkı...
müslüman anadolu halkı mustafa kemal i benimsemediği için ismini de koymaz. normal bir durum.
2 kuşaktır Türkiye deyiz yani şöyle dedem babam ve şimdi ben olmak üzere demek istediğim isimler de Türkleşme politikası sonucunda konulmamıştır. amcamlarımın ismi; atilla, kubilay, Orhan, turgay, nevruz.
Yanlış bilgidir.
Bizim ailede vardır.
Yaşasaydı şimdi 95 yaşında olacaktı. Daha dün andık kendisini.
Egede bolca bulunur.
Kuzenimin adı mustafa kemal idi. Soyadi tabii ki ataturk degildi ama ata ile basliyordu.

Sonra ailesi ileride sorun yasayabilecegi endisesiyle mustafa adini sildirdi.
Simdi genelleme yanlis desem, degil. dogru desem, degil. Bilemedim.

Cocugu da bir gorseniz, sarisin renkli gozlu falan haha. Goren hakkaten benziyor diyordu.
osmanlı devleti'nde ise hiç muhammed ismi yoktu. burada ki olay farklı ama tek bir yola çıkıyor sevip sevmenin isim koymayla alakası yok. sülalemizin çoğu atatürk ün neler yaptığından haberdardır ve onu geçekten sever, ancak hiç mustafa kemal adında bir çocukları yok.

demem o ki bu davranışı anadolu'nun atatürk'ü sevmemesine veya direkt anadolu'ya bağlamak çok yanlıştır. mustafa kemal'in askerleriyiz diyen kaçının adı musatafa kemal ki?
mustafa kemal atatürk'ü sevmek için onun putlaştırılması, yaptıklarının yapılması, isminin verilmesi gibi düşüncelerdeki sığ beyinliler zoruna gidendir.
yanlış tespittir. bir arkadaşım vardı.
Mustafa Kemal' in sevilip sevilmemesinden ziyade bu isimleri verenlerin Atatürk'ü sevip sevmemesiyle alakalı olduğunu düşünüyorum.
anadolu'nun her yanı cumhuriyet caddesi ve atatürk stadyumu ile dolu. bu da yetmedi bütün, ya da genelikle devlet okulları atatürk, veya mustafa kemal isminde. belki bunlar da yetmeyebilir, bütün kışlaların kapısında ve muhtelif yerlerinde mustafa kemal büstleri ve heykelleri. anadolu'da birçok parkın isimi, atatürk parkı diye geçer. atatürk müzeleri ve mustafa kemal'in konakladığı her adım attığı sokak isimleri'de çabası.

okul sıralarında, o minik kız'ların gözyaşlarıyla okuduğu "başlığı değişmez şiir"ler hala kulaklarımızı çınlatıyor. atatürk ölmedi kalbimizde yaşıyor. kişisel isimlerimiz "mustafa kemal" olmasa'da 'toplumsal künyemiz' 1923'ten beri değişmedi. belkide bazılarının "yeni bir türkiye" için yolla devam sloganı şifreli bir mesaj'tır.
Çok sevgili hazretleri tayyip beyin ismini doğru yazamayanların komik tespiti. Neresinden tutarsan tut bir yere varmıyor.

Ne sıçarsam sıçayım da ortalığı karıştırayım mantığındakiler (her kesimden çıkabiliyor bunlar) bu sözlükte at koşturduğu, biz de ciddiye alıp adamlara prim verdiğimiz sürece sözlüğün beli doğrulmaz. Aklımız varsa bu troll bile olamayacakları aramızdan temizleyelim.
şu yaşıma kadar ismi mustafa kemal olan en az 10 tane arkadaşım olmuştur istanbul'a gelince bağlatım koptu, yanlış tespittir yazarın asosyal olduğunu gösterir.
bok atmakta son raddeye gelmenin göstergesidir.nüfusta mı çalışıyosun kapı kapı mı dolaşıyosun da gelip burda kaba etinden tespit yapıyosun.
mustafa yada kemal olarak tek tek bakmak lazım kolay kolay hiç bir aklı başında insan evladı mustafa kemal gibi iddialı bir ismini evladına vermek istemez.
başlık sahibinin anadoluya hiç ayak basmamasının sonucudur
kişinin daha çok insanla tanışmasıyla yok olacak safsatadır.*