bugün

Ticari teknolojilerin kırılganlığı nedeniyle afet durumlarında iletişim için GSM operatörlerine maalesef güvenilmiyor. iletişimin hayati bir ihtiyaç olduğunu düşünürsek her durumda iletişimi sürdürmemizi sağlayacak bir sisteme ihtiyaç vardır. Amatör telsizcilik tam da bu iş için var. Bilindiği gibi amatörkelimesi, işini severek ve maddi çıkar olmadan yapan anlamındadır. Amatör telsizciler de kendilerine ayrılmış frekansları kullanarak, hiçbir maddi çıkar gözetmeden iletişimi sürdüren kişilerdir.

Şöyle özetleyebiliriz:
Devlet tarafından belge verilen ve bir çağrı koduna sahip olan bu insanların her biri bir istasyon olarak düşünülebilir. Çünkü telsiz iletişiminde GSM iletişiminde olduğu gibi bir merkez istasyona ihtiyaç yoktur. Bu nedenle afet durumlarında telsiz iletişiminin kesilmesi neredeyse imkansızdır. Afet durumlarında iletişimin sürdürülmesi de hayati önem arz etmektedir.

Amatörler işlerini severek yaptıkları için deneysel işler de yaparlar ve sürekli yeni şeyler ortaya çıkarırlar. Öyle ki ortaya çıkan bilgiler sayesinde ay yüzeyinden sinyalleri yansıtarak dünyanın öbür ucuyla iletişim kurmak mümkün halde.

Telsizcilik dipsiz bir kuyu. Her gün yeni bilgiler öğrenmeniz, her gün yeni şeylere merak duymanız mümkün.

Peki amatör telsizci nasıl olunur?
Türkiye’de amatör telsizci olmak için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün 6 ayda bir yaptığı amatör telsizcilik sınavına girmelisiniz. Sınava göre başarılı sayılırsanız belgenizi ve çağrı işaretinizi alırsınız. Bu çağrı işaretleri sizin kimliğiniz gibidir.
Benim çağrı kodum: TA7MKK

Amatör telsizcilikle ilgili daha detaylı bilgileri internetten veya şehrinizde varsa TRAC derneklerinden öğrenebilirsiniz. Sınav başvurusu için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün web sitesini inceleyebilirsiniz.

TA7MKK, 73
29 martta sınavına girecektim fakat ertelendi.

Bir çeşit zevkli, yararlı aktivite.
6.Bölgeden 73
amatör kelimesi, işini severek ve maddi çıkar olmadan yapan anlamındadır.

ülkemizde amatör telsizcilik trac(türkiye radyo amatörleri cemiyeti) ismindeki derneğin öncülüğünde ilerlemektedir.
bu dönem ehliyet almak isteyen ve pandemiden dolayı ben gibi sınavı ertelenen adaylar için duyuru yapılmış. çalışmalar eylül ayında tamamlanmış olmakla birlikte, sınavlar her ilin e-sınav merkezinde yapılacak. sınav tarihleri de çalışmaların tamamlanmasından sonra açıklanacakmış.

sürekli siteye girip duyuruları kontrol etmekten içim bayılmıştı. şükür.

https://www.kiyiemniyeti....ELSIZCILIK-SINAV-DUYURUSU