bugün

tavır ve konuşma tarzlarında rahatlıkla izlenebilir. çocuğunu alışverişe göndermeye niyetlendiği zaman, normal bir anında hırçın, yırtıcı ve tek gözü her daim terlikte olan anne gider yerine meliake gibi bir kadın gelir.. rica etmeler, para üzerini vermeyi vaadetmeler felam havada uçuşur..

bu olayı, klasik bir türk çocuğu ve türk annesi olan neriman ile neşet'nin hayatından kesitler sunarak anlatmak daha iyi olacak sanırım (olmayabilirde)..

+ bu çoraplar kimin?
- hangi çoraplar? ha onlar benim anne ya..
+ siz delirtcek misiniz beni ya? tımarhaneye mi göndereceksiniz? kaç defa dedim size, çoraplarınızı ulu orta yerlere atmayın diye.. bi gelip gören olsa utanmaz mısın hiç?
- anne yorgundum ya dün gece, nasıl uyuduğumu bilemedim ben.. oraya çıkartmışım işte. valla bi daha yapmam!
+ size laf söz de hayretmiyor gerçekten! senelerdir söylüyorum, hiç mi düzeltmez insan kendini? bak necla teyzenin oğluna, annesi bişi dediği zaman anında yapıyor. üzmüyor hiç onu!
- anne tamam ya uzatma.. bi daha yapmıcam dedim işte!
+ annenle nasıl konuşuyon sen? ha? bak terliği elime aldırma benim!

burda neriman teyze oldukça normal ve kendi gibi davranıyor gördüğünüz üzre.. ne bir sahtelik var tavırlarında ne de yapmacıklık.. tamamen doğal yani.

şimdi, neriman teyzenin alışverişini eksik yaptığı o sıra dışı güne uzanalım hep birlikte;

+ neşeet napıyosun oğlum sen şimdi?
- bilgisayarda işim var anne, onla uğraşıyorum..
+ gözlerine yazık evladım ya. çık biraz dolaş, hava al.. dinlendir şu gözlerini..
- param yok anne ya nereye gidicem..
+ ben veririm çocuum merak etme sen.. bu çoraplar yine mi odanın ortasında? (aha o lanet konu yine açıldı)
- hiç farkında değilim valla anne ya..
+ neyse, bu defalık bişi demiyorum.. hadi sen de kalk şunun başından artık! çık gez biraz..
- tamam anne, hazırlanıyım çıkıcam hemen..
+ dönüşte de bi paket peçeteyle, ozon suyu al olur mu yavrucum? paranın üstü de sende kalsın..
- eh tamam alırız.. napalım artık..
+ acele et biraz o zaman hadi! oyalanma daha fazla..

çorabın ortada olduğunu görünce bruce banner'ın hulk'a dönüştüğü gibi bir canavara dönüşen neriman teyzenin, işin içine alışveriş girince ne denli uysallaştığını gördük hep birlikte.. tamamen yapmacık tepkiler ve samimiyetsiz hitap şekilleri hakimdi konuşmasına. ne acı!

anneler, gerek stratejik gerekse de diplomatik (bu babayla olan ilişkileri için geçerli) kararlar alma da son derece başarılı canlılar vesselam. olaya göre değişen ama her zaman başarıya ulaşan davranışları bunun ispatı değil de ne aybalam?
(bkz: alışverişe gönderilecek çocukta gözlenen değişim) .