bugün

boş bir uğraştır. çünkü peygamberler bile bunu yapamazlar. yapılabilecek bir şey olsa peygamberimiz 20 küsür sene uğraşıp çile çekmezdi.
en iddaalı çaba 'vallahi var billahi var bak yemin ediyorum nimet var elimde' olsa gerek. boşadır yani.
iman aklıyla alakalı bir durumdur.

"allah ı gören kimse allah hakkında hiçbir zaman soru sorma ihtiyacı duymaz. allah ı görmeyen kimseye ise allah hakkında soru sormasının faydası olmaz."
der gavs-ı azam abdulkadir geylani. yeterince açıktır bu sözü. şimdi allah ı görme ile neyi kastettiğini anlamamazlıktan gelmeye çalışanlarla uğraşmayalım ama.
çabalamaya gerek yok her şeyi Onun aynasıdır.
allah ın yokluğunu kanıtlamaya çalışmakla aynı kefede olan boş bir iştir. kuran da bile diyor: "sizin dininiz size benim dinim bana" ve "onlar hakkı görmezler" ama yine de allah ın yokluğunu kanıtlamaya çalışmaktan daha mantıklı ve hayırlı bir iştir. çünkü, allah ın varlığını birisine inandırırsan karşılığını görebilirsin bu 1, o kişinin kurtuluşa erişinin verdiği haz paha biçilmezdir bu 2, allah ın yok olduğunu kanıtlamaya çalışanlar haklı da haksız da olsa her türlü yarağı yiyecekler ama var olduğunu kanıtlamaya çalışanın kaybedeceği pek de birşey olmayacak(zina, içki ve kumar adındaki 3 illet dışında) bu da 3.
din alimlerine düşendir.

sen ben gibi 10 lirası olunca 3 bira alan tayfanın işi değil amk.
bir korunma yöntemi olarak allah kullanıp allah korusun diyerekten içe boşalma sonrası çocuk meydana gelmemesi ile ispat edilebilir.

(bkz: bir korunma yöntemi olarak allah)
kimsenin görmediği birşeyi kanıtlama çabasının olmamasıdır. boş uğraştır.
Aslında inanmayanların, inananlardan açıklama istemeleri yüzünden dökülen bir çabadır diyebiliriz. Yoksa zaten var olan allah'ın varlığını kanıtlamaya neden uğraşsın ki ?
varlığından şüphe ediyorsa önce beyninin varlığını kanıtlamaya çalışmalı.
(bkz: hadi ateistler bunu da açıklayın)
aslında inananların kendine olan güvensizliğini ve bilgisizliğini meşrulaştırdığı için gayetten net olarak anlaşılır. ama samimi bir yorum olarak şu da vardır: hakikaten hakkında binlerce tartışma yapılmış ve konu çoğu zaman incir çekirdeğini doldurmaz yerlere uzandığından bayıcı/ sıkıcı bir fenomendir. benden ırak yerinde sağolası bir muhabbettir.