bugün

manası bitmiş olabilir.
allah ın neyi koruyup neyi korumayacağının bir ölçüsü yok. mesela lut kavminde eşcinsel ilişki yaşamışlar tanrı bi an sinirlenmiş ve helak etmiş.
teist tanrı anlayışında tanrının doğaya etkisi vardır.
ancak aynı durum kabe nin tahribi( bu doğa olayı veya insan kaynaklı olabilir), KABEDE ÖLMEk ( mesela bi ara vinç düştü hacıların üstüne vahşice ölenler oldu) veya çocuk tecavüzleri.
tanrı çocuk tecavüzlerine de sinirlenip etki eden biri değil gibi görünüyor çünkü hiç çocuk tecavüzü oldu diye helak etmemiş.
tüm bunlara allah ın hassasiyetleri noktasında kabe yok, hacca gidip kendine ibadet etmek isteyenler de yok, çocuk tecavüzleri zaten hiç yok.
peki ne var?
eşcinsel ilişki yaşamak.
tabi sınav diyebilirler ancak lut kavminin sınavına neden karıştı o zaman?
sonuçta sınavsa allah ın hiçbir şeye karışmaması, aynı mesafede durması gerekirdi.
kabeyi korumaması veya koruyamaması ciddi teolojik tartışmadır çünkü kendi evini koruyamamış bir tanrı kimi koruyabilir?
ya da korumamış bir tanrıya inanan ne kadar güvenebilir?
bunları bi ara tartışırız.
Suudi arabistan da bulunan 18 amerikan üssü yüce isa hatrına koruyor ya daha ne istiyorsunuz?
kabe allah'ın evidir sözü bana çok sakıncalı geliyor.

dünya ve evren allah'a ait ise, ona ait olan bir gezegende tıpkı yarattığı kulları olan insanların ihtiyaç duyduğu gibi mimari bir yapıya allah neden ihtiyaç duysun?

çeşitli dini olayların merkezinde yer almasıdır onu kutsal kılan.
tıpkı kudüs şehrinin kutsal oluşu gibi.

ama allah'ın evi..
allah aciz midir, barınma ihtiyacı mı güder, gece evine mi döner, evindeyken dünyanın geri kalanından bihaber midir?

bilmiyorum, ancak bana yanlış geliyor.
virüsten de koruyamamıştır maalesef.
kabe'yi koruyabilse virüsü yok edip boş kalmasını engellemez miydi, hatta daha da büyük oynayıp soruyorum her şeyi bilse Kabe'nin boş kalacağını da bileceği için bu virüsü yine de, bile bile gönderir miydi? cevabınız evet ise sizinki çok değer vermiyor galiba ne dersiniz¿
yok, burada, herkese sevgili notu (+) verdim. allah razı olsun, hak ettiler.