bugün

Sacmaliktir. Saklamayin lan soyleyin gitsin...
bazı olaylar için gerekli olan eylem.. yani allah her şeyi biliyor o zaman insanlara da mı her şeyi anlatacaz.. özellikle işlediğiniz günahları kendinize saklayın, insanlara anlatmayın..
Çoğu kez hayat kurtarır.
yapılması gerekendir. Kul tripkardır, hemen surat asar.
allahla kulu bir tutmayan insan eylemi. allah sizin bir şeyi neden yaptığınızı da bilir ona göre hüküm verir; oysa kul peşin hükümlüdür acelecidir anlamadan dinlemeden iş yapar.
Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) buyuruyor ki:

* “Günahı açıktan işlemekten sıkılmayanlar hariç bütün ümmetim bağışlanmıştır. Geceleyin bir günah işleyip, Allah da yaptığı bu günahı örtmüşken sabahleyin kalkıp, ‘Akşam şöyle şöyle yaptım’ diyen kişi, açıkça günah işlemekten sıkılmayan kimselerdendir. Rabbi geceleyin suçunu örtmüşken, sabahleyin kalkıp Allah’ın örttüğü bu örtüyü kaldırıyor.”

‘Ben dünyada Müslüman bir kulumun örttüğüm bir kusurunu, âhirette ortaya çıkarıp onu rezil ve rüsvay etmeyecek kadar büyük kerem ve af sahibiyim.’” (Câmiü’s-Sağîr, 2893)

Bu makamda Hz. isa ne de güzel söylemiştir: “insanların Rabb’iymiş gibi onların kusurlarına bakma. Sen kulsun, kendi kusuruna bak.”