bugün

kader kavramını sorgulayan kişi cümlesi.

haklı mıdır? haklıdır. kendisini dinsel vesveselere kaptıran her aklı başında olmayan insanın durup iki dakika düşünüp mantığını çalıştırması gereken hadisedir aynı zamanda. yıl olmuş 2013 hala kader saçmalığına inan var önermesini de destekler.

hakkaten lan açın artık gözünüzü. kader, alın yazısı, kısmet...yok öyle şeyler bak uyandırayım ben sizi.
Yanlış bir mantıktır. irade kavramı yok sayılmaktadır oldu olucak direk cennet yada cehannemde doğsaydık.
gayet normal olaydır. kaderin başa gelmesinden sonra ki tevekkül evresi insanı ya esfel-i safilin'e düşürür yahut ala-yı illiyine çıkarır. işte mesele budur.

tecavüze uğrayan 9 yaşında ki kız bu tecavüzün olumsuz yanlarından allah'a sığınırsa o kız belki evliya olur. ama o kız bazı sözlük yazarlarımızın düşündüğü gibi "bu ne biçim kader? ben bunu hakedecek ne yaptım? kahpe kader" gibi ifadeler kullanırsa ne yazık ki sınavı başarıyla geçememiştir.

hayat bir sınavdır. ve allah kimseye baş edemeyeceği bir sınav ile imtihan etmez. ve bu sınavda başarılı olmanın en önemli kurallarından biri tevekkül ve tevazudur.
yanlış önermedir. 9 yaşındaki kadın kişisi allahın yolundan saparak(!!!) tecavüze uğramıştır. Bunu kendi özgür iradesiyle yapmıştır. allah yapar mı öyle şey? nıç nıç.
tecavüze uğramak için allah'ın yolundan sapmaya gerek yoktur.

peygamberimiz bile hayatta ne sıkıntılar çekmiştir. bunu elbette günahkar olmasına bağlayamayız. çünkü peygamberler günahsızdır.
imtihandır.

hala kader konusunu kavrayamayıp bu konu ile müslümanların aklını çelmeye çalışanlar var. bakın kardeşlerim, o çok sövdüğünüz şakirtler var ya. o şakirtlerden birini tutun. bu soruyu sorun. eğer o şakirt gerçek şakirtse size birkaç saat aralıksız cevap verir. düzgün şakirt değilse sizi cevap verecek birine götürür. kader konusunu kavrarsınız. bediüzzaman kader risalesinde sorduğunuz bütün soruların eksiksiz cevabını veriyor.

benim üzüldüğüm şey cahil bir insanın ateist olması. hem aklına yatmayan konuları araştırmamışsın, bilmiyorsun. hemde gidip ateist olmuşsun... bari önce biraz sorup soruşturup ateist olsaydın derler adama...
kader ve imtihanı anlamayanların hezeyanıdır.

şeriat mahkemeleri zaten kur'an yani allah kaynaklıdır. dolayısı ile bir tecavüzcüye şeriat mahkemesinin vereceği hadım etme cezası kul tarafından değil allah tarafından verilmiştir.

annesi tecavüze uğrayan kişinin görevi tecavüz eden kişiyi tutup yargıya vermektir. yolda giderken biraz tartaklarsa bence bir sorun yoktur.

tecavüze uğrayan kız sabredeyim, allah'tan geldi demeli. ama bunun yanında tecavüzcüden şikayetçi olmalı. ülkemizde ki kanunlar hafif olduğu için kızın acısını ne kadar hafifletir bilmiyorum. eğer hadım cezası olsaydı bu kadar tecavüz olmazdı zaten. dünya'da hırsızlık, tecavüz gibi suçların en az olduğu ülkeler orta doğu ülkeleri. isteyen internetten araştırabilir...
gerizekalı kişi zannıdır, vallahi 3 yaşında çocuk bile bu gerizekalı bakış açısı ile düşünmez, art niyetli olmak şart bu açıyla bakabilmek için,

kader; yazıldığı için yaşanmıyor, yaşayacağın bilindiği için yazılmış ve sen şimdi onu tecrübe ediyorsun, yani yaptığından sorumlusun,

yav tamam inanma da bu gibi şeyleri nasıl getirip dine bağlıyorsunuz anlamıyorum, müslümanlar her konuyu dine bağlıyor diye coşuyorsunuz ama siz inanmadığınız din ile kafayı bozmuş durumdasınız, gerizekalı konumundasınız göremiyormusunuz?
ayrıca; başkalarının inançları ile dalga geçmek sizi daha karakterli yapmaz.
cahilleri ateist yapabilen bir durumdur.

"sıçayım öyle kadere" diye isyan edilmesi ihtimali zaten herkes tarafından öngörülen bir durumdur. allah'ta bu ihtimali biliyor. ve sana bir imtihan yapıyor. bir şekilde tecavüze uğradığında "böyle kader mi olur" diye isyan edersen sınavı kaybedersin. "kaderim buymuş" deyip tüm acılara katlanıp tecavüzcüye gerekli cezanın verilmesi için çalışırsan kazanan sen olursun. eğer başına çok büyük bir kötülük geldiyse ve sen yine de sabır ediyorsan sevabın da ona göre büyük oluyor zaten...
inanalar için imtihandır, inanmayanlar içinse vahşet.
http://www.youtube.com/watch?v=i75g3GTux-o