bugün

Bir soru.şimdi inançlı arkadaşlar diyecekler ki sınavın ne anlamı kalır o zaman,madem öyle peygamber mucizeleri neden oldu,allah peygamberin elindeki sopayı neden yılana çevirdi,bu allahın varlığına bi nevi kanıt değil midir bunu gözü ile gören herkes ister istemez inanır allaha,bu sınavda esitsizlik değil mıdir?
Allah'a kanıt isteyen insan kendi vücuduna bakıp şaşırmaz da gökten illa bir nur inmesini yok hava da durmayı bir yer de Allah yazmasını bekler. Arkadaşım bana göster Rabbın olmadığı bir yer ? Gökte o yer de o her şey de o var.
mesela musanın asasının yılan olduğunu görseydim inanırdım. bir kuluna göster bir kuluna gösterme. buda ilahi adalet.
Bence utangaç bir yapısı var.
Allah bilinmek için insanları yarattı diyen Müslümanlar ve allah isteseydi kendini gösterirdi, herkes iman ederdi diyen Müslümanlar.
Ne kadar da Sarkastik bir durum.
belki tanrı 5 duyu organıyla algılanamaz.
allahı görmekten kastın ne olduğu çok farklıdır. ayrıca ejderha da kendini göstermiyor, bu daha önemli bir şey. ne yani hiç ejderha görmeden ölecek miyiz?

çok korkunç.

ayrıca tanrının ne olduğu varlığından daha büyük bir sorun bence. o değil tanrıyı biri görse gördüğünün tanrı olduğunu fark etmeyecek, o derece bir çıkmaz var bu işte.
Kardeşim ejderha benden ona oruç tutmamı namaz kılmamı beklemiyor ha beklese onunda varlığını sorgularim.
9 yaşındaki çocukların sorması normal olan soru.
Utanıyordur.
kafasına takılan soruyu, gönderdiği kitabı okumayıp kendi aklıyla cevap bulabileceğini sanan insan sorusu.
cevabı okuyup aklederek bulunabilecek soru.
hangi put kendini göstermiş ki allah göstersin? insanlık tarihi boyunca her daim bir şeylere tapmış ve ümit etmiştir. sürekli içindeki korkuları hayali tanrılarla dizginlemiştir. ama nerde bu tanrılar?
hiçbiri yok.
o yüzden tanrı denen boş kavram zihnimizde yarattığımız bir puttan öteye gidemiyor ve gerçekte hiçbir karşılığı da yok.