bugün

Allah yoktur diyenlerin de kanıt gösterememmesiyle durum eşit görünmektedir. agnostik olmak da mantıklı bir seçenek. Tanrı ile ilgili konularda kesin bir yargıya varamadım zira.
Ayetleri okuyun kardeşim . Bir ornek vereyim hemen size . inanmak için işaret beklemeyin ..
Olaya bir de şöyle bakın.

Ben ibadetlerini hasbel kader yapabilen, kendime hakim olamayıp içki içen, zina yapan bir adamım. Ama bunların haram olduğunu ve cezasını çekeceğimi biliyorum. Yapabildiğim ibadetler 60 yıllık ömrümde bana ne kadar zaman kaybettirir.

Yani haşa bir yaratıcı yoksa en kötü ihtimalle ben aptal gibi inandığımla kalırım.

Peki ya varsa? Sen ne yapacaksın?
(bkz: altın oran) altın oranın kabenin coğrafi konumuna uyması. kabenin güney kutbuna olan uzaklığının kuzey kutbuna olan uzaklığına olan oranı 1.6... lı oranı vermesi.
ya da görmek istemeyenin görememesidir, bilinmez mi ki bir seyin yokluğunu kanıtlamak varlığını kanıtlamaktan çook daha zordur.
yav he he zil zurna cahilmisiniz oğlum hiç değilse ekran başından kalkta camdan dışarı bir bak orada duran güneşe akşam vakti geldinmi beliren aya hiç birşeyi göremiyorsan bunları gör.
Nasıl kanıt yok. En büyük kanıt senisin zaten bir bak eline ayağına sence bunlar kendiliğinden oluşmuş olabilir mi??
Yada bir etrafa bak dağ taş... Bunların hepsini sen yapabilir misin?? Bunları ancak ilahi bir güç tarafından mükemmel bir sekilde yaratılmıştır. Evrendeki her sey büyük bir düzen içinde allah tarafından yaratılmıştır.
Var olduğunun en büyük kanıtı allah yoktur diyen şahsın kendisidir.
"beynim var" diyen senin kanıt gösterememen kadar normal bi durum.
allah yok diyenlerin hiçbir kanıt gösterememesi ile benzer durumdur.
allah yok diyenlerin kanıt gösterememesiyle aynı durum.
ebu cehil de rasulullahı gördü ama yinede de inat etti.
allah hidayet vermedikçe kimse iman edemez. allah hidayet verirse garantidir.
allah yoktur diyenlerin de kanıt göstermesi gerekir.
not:agnostik düşünceliyim.
inanç meselesi söz konusu olan bir mevzuda %100 kanıt aramak ya da arayana cevap vermek kadar saçma bir şey yok.
kalbinde şüphe olan delil arar. ona 100 tane delil göstersen 101. yi arar. iman şeksiz şüphesiz şartsız kabullenmektir. görünce herkes inanır.
Kelam ilmi zaten spor olsun diye yapılmış.
--spoiler--
allah hidayet vermedikçe kimse iman edemez. allah hidayet verirse garantidir.
--spoiler--

Bu durumda ateistlerin bir suçu yok. Allah onlara hidayet vermemiş, onlar napsın.
Allah senin gibi bir gerizekalıya onu sorgulayacak akıl bahşedecek kadar yücedir işte ............. varoluşun vücuduna dünyanın etrafında 2 tur atacak uzunlukta damar bulunması sana seni hayvanlardan ayıran o ruhu bahşetmesi, kuşların uçması en basitinden daha ne istiyosun bre zındık daha nasıl bir kanıt lazım sana, senin gönül gözün böyle kapalıyken sen müslüman olma Allah senin gönül gözüne çektiği perdeyi kaldırıp seni ıslah eder mi bilmem ama senin bu gidişin bok yolu haberin olsun.. kendine gel yeni ateyiz ergen. hadi ablacım git uyu
onlar da allahın hidayetine layık olmak için çalışsınlar. hidayeti istesinler.
Allah'ın kula hidayet etmesi için kulun ne yapması lazım gelir? Hidayet nasip işi midir; iman etmek insanın elinde midir?

Hidayetin yalnızca Allah'tan olması ne manaya gelir?
Değerli kardeşimiz;
Hidayet (iman), kulun iradesini kullanmasından sonra, Allah'ın o kulun kalbine koyduğu bir nurdur.
Allah vardir cunku bU muaZZAM TASARIM BIR BILINCSIZ OLMAZ.HARKULADE HASSAS DENGELER TESADUF ZINCIRINE BAGLANAMAZ.DAHA ONCEDE YAZDIGIM GIBI DUsunki kocaman bir hurdalik var ve sinirsiz sayida hirtum bu hurdaligin uzerinden gecebilecek her seferinde bir bakmissinki gicir gicir boing116 ucak.motorundan kanatlarina kadar gicir gicir.. lutfen çığırtkanlik yapmadan samimi bir sekilde konusalim bu konulari.izlenen video okunan yazilar zaten sizin icin bicilmis yasam formu virusluyken kayıp gudeb imanlar.isyan edin ama nefsinize..dogruyu samimiyetle arayin..bir dunya sey okuyorsujuz dinliyorsujuz kendi girusujuzden..atiyorum doktir zakir naikleride dinleyin biraz objektiflik biraz..
Hayır ve şerrin Allah’tan olması cihetiyle, insanları hidayete erdiren ve dalalete düşüren ancak Odur. insanlar birbirinin hidayet ve dalaletine sadece sebep olurlar. Hidayet ve dalaleti Cenab-ı Hakk'ın yaratmasını yanlış anlayan bazı kimseler, “Hidayet Allah’tandır, o nasip etmedikten sonra insan doğru yola giremez.” diyerek, hem başkalarını ikaz ve irşat etme yolunu kapatmakta, hem de kendilerini kusurlarında mazur göstermek istemektedirler.
Önce şunu belirtelim. Cenab-ı Hakk'ın dilediğine hidayet buyurması caizdir. insanları saadete erdiren ve şekavete düşüren ancak o dur. Lakin yüce Rabbimizin bir kulunda dalalet yaratması, o kulun kendi cüzi iradesini kötüye kullanması sebebiyledir. Yoksa, kul kendi kabiliyetini dalalet yoluna yöneltmedikçe, Cenab-ı Hak onu o yola sevk etmez. Aynı durum hidayet için de söz konusudur. Nasıl ki insan rızık için gerekli bütün teşebbüsleri yaptıktan ve sebeplere başvurduktan sonra neticeyi Allah’tan bekler. Zira Rezzak (rızık verici) ancak Odur.
insan, sebepleri mükemmel bir şekilde yerine getirmekle, rızkı elde etmeğe muhakkak gözüyle bakamaz. Aynen öyle de bir kimseye Allah’ın emir ve yasaklarını en güzel bir şekilde tebliğ eden insan, neticeye kesin gözüyle bakamaz. Zira, Hadi (hidayete erdirici) ancak Odur.
güncel Önemli Başlıklar