bugün

Allah kendiliğinden mi oluştu, kendi kendini mi yarattı nasıl oldu bu iş. Ateist olmak istemiyorum kurtarın beni.
Din çöktü. Şimdi dağılabiliriz.

Konu kilit.
Basite indirenecek bir konu değil. ''tomom don çokto'' diyenleri dikkate almayın. Onlar bir şeyi sorgulamadan kabul edecek koyunlardır.

Semavi dinlere göre; tanrı zaman kavramından muaftır. Tanrı hep vardı.

Şimdi tabii ki mantıklı bir insanın aklına ''Tanrı'nın hep var olma veya bi şekilde oluşma ihtimali varsa, madenin de yoktan var olabilme ihtimali olur mu'' diye gelir. Teolojime burada son veriyorum. Şimdi gelip eksi basacaklar.
Saçma sorudur. Yaratılmamış olan kendini nasıl yarattı şeklinde düşününce neden saçma olduğunu anlarsınız.
Allah(yaratıcı) da senin anladığın gibi zaman kavramı yoktur o hem geçmiş hem gelecek hem de şimdiyi aynı anda yaşar.
Bizim beynimizin uzay ve zaman kavramını anlayamaması sonucu bir insanın cevap vermesi mümkün olmayan sorudur.

Asıl sorulması gereken ,tüm bunları kim yarattı olmalıdır.

Allah dersin, tanrı dersin, god dersin, rab dersin, karma dersin , doğa dersin. Ne dersen de bir yaratıcı olduğu muhakkak. Akıl sahibi ve ilim sahibi olduğu da şüphesiz.

Zaman ileri ya da geri akan bir kavram değildir. Her an , aslında şu an, gelecek ve geçmiştir. Bu bağlamda düşündüğünde bir başlangıç ya da son olmasını da bekleyemezsin.

O yüzden ne zaman ki zaman kavramına insanlık olarak hakim olunur, o zaman yaratıcı her ne ise
Onu , yaratmasını, ve yaratılmasını sorgulayabilirsin.

Ancak nasıl ki zamanın başı ve sonu olmadığını düşünüyorsan, aynen o misal allahın doğmadığını ve doğurmadığını da düşünmelisin.

Çünkü, gerçekten insanın aklının bir sınırı olduğu muhakkak. Ancak allahın ilminin sınırı yoktur. Tıpkı zaman gibi sonsuzdur.
Başka bir tanrı deil mi yav?
Zamanında benim de çok merak ettiğim sorudur ama benim sorum daha çok hersey in bir başlangıcı varsa tanrı ne zaman yaratılmış seklindeydi daha sonradan biri Gorecelilik kavramıyla alakalı olduğunu söylemişti yani tanrı insan beynini hersey in bir başlangıcı ve sonu olacağını düşünecek şeklinde yaratmış ve tanrını oluşum zamanını insan algilayamaz bu bi nevi uzay filmlerde uzaydan adam 1 yıl yaşarken dunyadakinin 100 yıl yaşaması gibi birsey tamamen göreceli bir durum.
Ateist olmamak için şu sorunun cevabı gereklidir.
https://www.youtube.com/watch?v=ADETVKwYbuM
Söyle düşünelim,

Bize göre bu hayat Bir Zaman içinde mevcut oldu. Mevcut olan bu zaman bir torbadir. Lakin torbanın yanında ise birde halı var. Bu halı ise uzaydir. Allah şimdi torbadan çıkan ve zamansal güç içeren şeyleri çıkarıp halıya diziyor. Böylece ne oluyor? Hem düzlem kuruluyor hemde madde. Tüm bu olay örgüsü içinde, sen halıya ikinci konulan madde ol. Ama zamansal olarak bu olay milyar yıllar alabilir. Sonra sen gelip diyorsun ki; beni yaratan Allah nasıl yarattı?

Ola şu, sen aslında Kendi mantığına göre bunu düşündün. Şuan sen kendinin varlığın gibi Allah'ın varlığını düşünüyor ve hayal ediyorsun. Haliyle bu bir yanılma. Nitekim Allah en başta ki torbayı tutan kişidir. Asıl soru Allah kendisini neden yarattı değil, Allah'ın varlık boyutunun hangi aşamada olduğudur. Plazma? Madde? Element? Atom? Entropi? Ha?
görsel
allah kendisini yaratmadı o hep vardı şeklinde cevap verilebilecek soru.
şöyle birşey olabilir 2.lerin hepsini yok etmiş olabilir yoksa 2tane bile olsa ne dünya ne güneş yerinde kalırdı ve bence bu yoketme işlemi insanın değil kainatın yaratılmasından da öncedir ve zaman onun için çok daha farklı bir hızda akıyorda olabilir örnek insan için benim onları yargılarken hesabım çok seridir diyor neyse bu noktada korktum eyw.
Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.
Gul huvallâhu ehad.
Allâhu’s-samed.
Lem yelid ve lem yûled.
Ve lem yekun lehû kufuven ahad.

-Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
De ki: O Allah birdir.
Allah samed (her şey O’na muhtaç, O kimseye muhtaç değil)’dir.
O doğurmamıştır ve doğurulmamıştır.
Ve hiçbir şey O’nun dengi değildir.

Güneşi aydınlatmak,suyu ıslatmak ne kadar anlamsız ise yaratıcının yaratıldığını düşünmekte o kadar anlamsızdır.
başlığı açana söylenecek en uygun şey (bkz: boş yapıyon bro).