bugün

Merak edilen durumdur. eger allah her yerde ise, allahin huzuruna cikmak nasil oluyor?
Olunce saaparsin cok takilma.
Allah'ın her yerde oluşunu fiziki bir şekilde değerlendirmeye çalışmak ne kadar doğru olur diye cevap veririm.
zira evreni yaratan, her şeye muktedir olan bir güçten bahsediyoruz. bu gücün bizim yanımızda her yerde olması fiziki olarak değil bizden haberdar oluşu, ne yaptığımızı bilişi manasındadır. inanmayan bir insana burada ne açıklama yaparsak yapalım inanamayacaktır, içinde inanmak olan insana doğada ki hiç bir şeyin rastgele olmayışı, belirli bir düzen içerisinde oluşu bile kanıttır.
“Allah katında, Allah’ın nezdinde” şeklinde tercüme edilen “indellah” tabiri, genel olarak iki-üç anlamda değerlendirilebilir:

Birincisi: Mücerret/soyut bir kavram olarak; “Allah’ın değer ölçüsüne göre; Allah’ın adaletine göre; Allah’ın yargısına göre; Allah’ın öngördüğü kritere göre.” manalarına gelir. Bu mücerret/soyut kavramlar, herhangi bir yere/mekâna bakmaksızın bir anlam ifade etmektedir.
Bu soruyu soranın yeri belli.
Yunus Emre;
“Sensin bize bizden yakın
Görünmezsin hicap nedir?” dizeleriyle, Rabbimizin bu yakınlığını dile getirmektedir.
Yüce Rabbimiz, kullarına olan yakınlığını bir başka ayette şu şekilde beyan
ediyor:
“Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana
dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma
cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki doğru yolu bulmuş olurlar.” (Bakara,
2/186)
patronu heryeri kameradan izliyor diye patronun odasının olmadığını düşünen şahıs sorusu. mantığınızı gbeyim.
(bkz: bennasılateyisoldumdatkam)