evet helal dairesi dışına bakmada körleşmiş insandır.
(bkz: allah a kafa tutmaya kalkan megaloman insan)
(bkz: ucuz provokatör)
(bkz: haci bakkaldan kazik yiyip din dusmani olmak)
bir nevi kaçış yoludur. göte karıncalar girince anlarsın.
en azından diğer insanların inançsızlığına saygısızlık yapmayan insandır.

sizin inanmayışınız aslında onları ilgilendirmezken; neden onların inanışı; tevekkülü ya da teslimiyeti sizi gerer?
ya da bir insanın yaptığı-yapmadığı, sevdiği-sevmediği şey sizi gerer? kıskandırır? sinirlendirir? neyin çabası bu?

ulan siyasetçisinden esnafına, kahvede oturan adamından internette takılan dangalaklara kadar herkesin dinle inançla bir alıp veremediği var...
ibadetini yapıyorsan da, yapmıyorsan da... inanıyorsan da inanmıyorsan da... bana ne ulan! bize ne! işiniz gücünüz yok mu sizin?
benim bu. geçen 67 model bir chevrolet çarptı bana, naman allahım göremiyorum deyü geziniyorum ortada. körleşmiş işte. ha kör gözle nasıl entry girdiğimi sorarsanız, asıl çelişki budur. yaa, yaa.

o değil de 8 gözü olup 8 i birden bir süpermen tandansı ile duvarların ardı olsun, kasaların içi olsun, kilometrelerce uzakta çiftleşen iki karınca olsun bunları gören insanlar bu yüce erdemlerine rağmen niye sağa sola laf atarlar, sebep göremiyorum. körüm ya, ondan.

anladığım kadarıyla bu yüce kişiler allah'ı kötülük gördüğü zaman anında çarpan, iyiliğin olmadığı yerin kökünü kazıyan bir tanrı olarak görüyorlar. gözleri açık ne de olsa.

fakat, inananlar bile allah ın kötülük olan yere dünya üzerinde yaşam sürerken müdahale etmediğini ve bunu kuran-ı kerimde bildirdiğini bildiği için böyle şeylere takılmazken böyle süper 8 gözlü yaratıklar nasıl olur böyle hurafelere inanır bilmiyorum. çelişki olsa gerek.

ne gülünçtür hiçbirşey bilmediği konu hakkında ahkam kesip, herşeyi biliyormuş gibi sağa sola kör diyebilen insanlar. ne diyeyim, sizi de görüyor. çelişki olmadı burda. entry sıçtı sanırım. gideyim bi chevroletin önüne atlayayım, gözlerim tekrar açılır belki.
allah'ın evreni yarattığını düşünen, evreni yaratan bir varlığında her şeyi görmesi normaldir mantığından hareketle normal olan insandır.

asıl normal olmayan; "evren nasıl meydana gelmiş lan" sorusunu kendine sorduğunda çelişki dolu şeylere kendini kaptırarak körleşmiş insandır.
''inkar edenlere, siz de inananlar gibi iman edin denildiğinde o boş beyinliler gibi mi iman edeceğiz derler. asıl boş beyinli kendileridir ama bilmezler'' ayetiyle her şeyi gördüğü açıkça anlaşılan yaratıcısına inanan insandır.
hayatın acımasızlığına karşı bir adalet arayışında olan kişi.