bugün

"ben allaha inanmıyorum meleklerini kitabını tanımıyorum ve işlerim çok güzel gidiyor"
veya
"hristiyanlar museviler, müslüman değiller ancak onlar neden bu kadar başarılı peki"
diye dininden şüphe eden ve ısrarla inanmayanlar için söylenen bir ayettir.

"ahiret hayatına inanmayanların işlerini biz kendilerine güzel göstermişizdir de o yüzden bocalayıp dururlar." neml-4

üzerinde düşünülmesi gereken bir ayettir.
örneğine şahit olduğum durumdur. vardır öyle tanıdığım bir adam adamın sınavı iyi geçmiştir,zengindir ancak ateisttir.
gönül rahatlığıyla hiç öyle bir şey yok diyebileceğim iddiadır.
--spoiler--
inkar edenlere dünya hayatı süslü gösterildi. Onlar iman edenlerle alay etmektedirler.
Allah'a karşı gelmekten sakınanlar ise, kıyamet günü bunların üstündedir. Allah dilediğine hesapsız rızık verir.
Bakara suresi 212. ayet
--spoiler--

Allah dilediğine hesapsız rızık verir...
sscb'nin akibetine bakarsak, olmayan gerçektir. faal olabilirler, ancak yüzleri gülmez.
akibetinin nasıl sonuçlanacağı önemlidir. allah serbest bırakır öncelikle en sonunda tepesine yumruğu koydu mu görür işlerin düzgün gidip gitmediğini.
normal bir durumdur cunku allah olmadigindan isinin duzgun veya kotu gitmesi kendine, sansina baglidir. ama soyle ornekler de var, adamin isi iyi gidiyor "oh bee allah bana yardim etti amin" diyor, ama adamin isi kotu gidiyor "lanet olsun boyle dunyanin ben aq, sizin ben allahinizi.." diye devam ediyor.

hayat bu sekilde devam ediyor gencler.
müslüman olmayıp hayatı da, işleri de yolunda giden kişiler görülünce ne kadar işe yaramaz olduğu görülecek önermedir. günlük işlerimizin ve gün içinde başımıza gelenlerin tanrısal bir takım güç veya güçler tarafından kararlaştırıldığı oluşturulduğu antik inancının günümüze yansımasıdır. hiç bir genelleme yapılamayacak durumdur.

şimdi eğer allah müslüman olanların işlerini bu dünyada güzel göstermekteyse, işleri kötü olanlara ne demeli ?

yok eğer bu dünyada işlerini yolunda götürmeyecekse işleri yolunda gidenlere ne demeli ?

diyelim ki karışmıyor , kişinin rastlantılar ve kararları yaşadığı hayatı şekillendirmekteyse, böyle bir sava ne luzüm vardı ki yazıldı kuran'a ?

ortaya karışık bir şekilde karışmaktaysa nerde kaldı adalet ?

karışıyor ve bizim zekalarımız bunu anlayamayacak düzeydeyse neden zeki varlıklarız ?

karışmıyor sadece izliyorsa tanrıya ne lüzum var ?
müslümanda kafir sıfatı olabileceği gibi , kafirdede müslüman sıfatlarından birisi olabilir. çalışkan olmak, düzenli olmak , zamanı güzel kullanmak müslüman sıfatlarındandır, tembellik, çok fazla uyumak, dağınık olmak kafir sıfatlarındandır. şimdi kafirde eğer araştırmak ve çok çalışmak gibi müslüman sıfatları varsa Allah ona bu dünyada karşılığını verir ve işleri yolunda gider. Ama diğer taraftan tembel tembel hiç bi şey yapmadan bir hayat süren müslümanda ise kafir sıfatı vardır ve Allah onunda yaptıklarının karşılığını bu dünyada verir ve işleri düzgün gitmeyebilir.
Uyumayı tercih ettiğim din derslerine göre, doğru olmayan düşünce.
Bu olaylar onlar için birer sınavmış zaten.
Batı medeniyeti aklı dinin önüne koyarak gelişmiştir.
Her zaman için geçerli olmayan argüman. Ben deist iken de müslüman iken de işim rast gitmiyordu.