bugün

kendini allah' ın yerine koymaktır. allah' tan başka tanrının varlığına inanmaktır. *
allah' ın emretmediklerini emretmiş gibi göstermek allah' a sirk koşmaktır. kur' an-ı kerim' de olmayan bir olayı varmış gibi göstermektir.
örneğin; kur' an-ı kerim' de olmayan türban ve baş örtüsü unsurlarını varmış gibi göstermek ve bu bağlamda fetva vermek en büyük günahlardandır. * *
(bkz: salman rusdi)
kişilerin dinini yargılayanlardır. bi de müslümanım diye atar tutarlar.
(bkz: atatürk ün cuma namazına gitmemesinin nedeni)
(bkz: atatürk ün cuma namazına hiç gitmemiş olması)
Dini kendi getirmiş gibi ahkam kesen şakirtlerin sıklıkla yaptığıdır. Bir de kendilerine müslüman der kafirler ama şakirttirler ve sürekli Allah'a şirk koşarlar. Buna ek olarak araplara taparlar. Arapların Çölde gözüne kum kaçmasın diye taktığı peçeyi dinmiş gibi getirip takmayana kafir derler. Sadece Allah'ın varabileceği yargılara vararak kendilerini ulema gösterirler, cin olmadan adam çarparlar.
islam dinine göre Allahın kesinlikle affetmeyeceği iki günahtan birisidir. diğeri (bkz: kul hakkı)
allah için sirkte koşmak kadar anlamsız eylemdir.
''para ile imanın kimde olduğunu bilemezsin'' diye bir söz vardır ama allah adına allah rolüne soyunmuş milyonlar vardır...

en büyük şirki şu an şakirtler koşmaktadır ki kendileri gibi olmayanları dinsiz saymaktadırlar. elbette bu çarpık düşünce islam coğafyasında her daim olacaktır. islam dünyası bu yüzden ihya olamaz, olmayacaktır.
insanları bir ırka tapıyor demek te şirke girer.

insanların dini kuralları uygulayıp uygulamadığınıda sormak şirke girer.

hele ki evrim denen saçmalığın olduğunu söylemek en ağır şirklerdendir.

not: lütfen özele gelip evrimi allah yaratmıştır nerden biliyorsunuz diye kafa ütülemeyin.

kendi kelamı olan kuran-ı kerimde yazardı.

o değil beyni çalışan bir insanın buna inanması zaten saçmalık.
evimi ben aldım, yolu ben yürüdüm, bardağı ben kırdım demekte gizli şirktir. şirk karanlık bir gecede siyah bir kayanın üzerinde yürüyen bir karıncanın ayak sesi gibidir.
tevbe etmeden ölüneceği takdirde allah'ın affetmeyeceği tek günahtır.
helvadan putlara tapan mekke'li müşriklere özgü değildir. şunlar da teknik olarak şirke girer:

- türbeye, mezara gidip dilek dilemek, şefaat istemek, ceset vasıtasıyla dua etmek
- sakal-ı şerif, hırka-i şerif vs. görüp, dua etmek, şefaat istemek, yırtınırcasına ağlamak, ona secde etmek
- bir heykele, resme, tasvire gidip dilek dilemek, dua etmek, şefaat istemek
- bir kişiyi ikinci peygamber ilan etmek, ona dokunmayı ibadet saymak, onun olduğu televizyonu aşşağı koymak haramdır demek
- bir tarikat-cemaat-birlik liderine gidip ayağını öpmek, onun kendisini cennete götüreceğini ummak, onun bu yönde vaatleri neticesinde verilen görevleri yapmak
bir spor dalıdır.
Usain Bolt'un yüz metre Koşusunda yaptığıdır.
insan Gibi koşmuyor velet.
olmayan bir kavrama şirk koşmak enteresan bir durum olurdu.

Haklı bir yorum olimpiyatlarda yeni spor dalı.
Gerçekten, Allah, kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar.
Kim Allah a şirk koşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur. (Nisa Suresi, 48)
yüz metre engelli koşmak gibi bir durumdur.

şimdi düşünüyorum. heh işte bu durumda kimilerine göre şirk koşuyorum.

ama gene aynı allah, bütün dini kitaplara da ilham kaynağı olduğu üzere "düşünün" dememiş mi bilmem kaç kere?

bu işte bir terslik var canlarım, benden söylemesi.
kuran'ı özellikle okumayıp "onu bizler anlayamayız, biz a'nın b'nin c'nin yorumlarını anlarız ancak, onun dediklerini okuyup yapalım sadece" demek de bir tür şirktir.
(bkz: kainatın efendisi hz muhammed)
Varolmayan bir şeye ortak koşmak olmaz o yüzden mantıksız.
(bkz: tutankamon)
Kufurdur.

"Allah'a ibadet edin ve o'na hic bir seyi ortak kosmayin" (nisa 36)
dinden çıkarsınız mazallah.
büyük günahlardandır. yapanı allah affetmeyecektir.
bunu yaptıktan sonra bi hayli hızlı koşmak gerekmektedir.
akplilerin sıkça yaptığıdır.

adamlar ölen insanların dinini imanını sorguluyor ve öteki tarafta nereye gittiklerini söylüyorlar.

mesela tarık akan'ın ölümüne yapılan yorumlarda belli ediyorlar kendilerini.