bugün

şirk koşmak sadece kendilerini tanrı ilan etmekle olmaz. puta tapmak, ya da başka tanrıların varlığına inanmak da şirktir.
En büyük günahtır.
Nemrut, nebukadnezar, firavun gibi niceleri yapmıştır bunu.
Kendilerini ha şa ilah olarak göstermişlerdir.
Ve sonunda feci şekilde helak olmuşlardır.
Tarikatcilar iyi bilir nasil şirk koşulacağini.
Günahların en büyüğü.
Adam ayeti inkar etti ya la! Bu nasıl bir zihniyettir.
Nisa Suresi, 116. ayet:
Hiç şüphesiz, Allah, Kendisi’ne şirk koşanları bağışlamaz. Bunun dışında kalanlar ise, (onlardan) dilediğini bağışlar. Kim Allah’a şirk koşarsa elbette o uzak bir sapıklıkla sapmıştır.
allah'ı herhangi bir şekilde rahatsız etmeyen durum.

bakın hiçbirine bişey olmuyor. demek ki şirk helaldir.
akplilerin sıkça yaptığıdır.

adamlar ölen insanların dinini imanını sorguluyor ve öteki tarafta nereye gittiklerini söylüyorlar.

mesela tarık akan'ın ölümüne yapılan yorumlarda belli ediyorlar kendilerini.
bunu yaptıktan sonra bi hayli hızlı koşmak gerekmektedir.
büyük günahlardandır. yapanı allah affetmeyecektir.
dinden çıkarsınız mazallah.
Kufurdur.

"Allah'a ibadet edin ve o'na hic bir seyi ortak kosmayin" (nisa 36)
(bkz: tutankamon)
Varolmayan bir şeye ortak koşmak olmaz o yüzden mantıksız.
(bkz: kainatın efendisi hz muhammed)
kuran'ı özellikle okumayıp "onu bizler anlayamayız, biz a'nın b'nin c'nin yorumlarını anlarız ancak, onun dediklerini okuyup yapalım sadece" demek de bir tür şirktir.
yüz metre engelli koşmak gibi bir durumdur.

şimdi düşünüyorum. heh işte bu durumda kimilerine göre şirk koşuyorum.

ama gene aynı allah, bütün dini kitaplara da ilham kaynağı olduğu üzere "düşünün" dememiş mi bilmem kaç kere?

bu işte bir terslik var canlarım, benden söylemesi.
Gerçekten, Allah, kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar.
Kim Allah a şirk koşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur. (Nisa Suresi, 48)
olmayan bir kavrama şirk koşmak enteresan bir durum olurdu.

Haklı bir yorum olimpiyatlarda yeni spor dalı.
Usain Bolt'un yüz metre Koşusunda yaptığıdır.
insan Gibi koşmuyor velet.
bir spor dalıdır.
helvadan putlara tapan mekke'li müşriklere özgü değildir. şunlar da teknik olarak şirke girer:

- türbeye, mezara gidip dilek dilemek, şefaat istemek, ceset vasıtasıyla dua etmek
- sakal-ı şerif, hırka-i şerif vs. görüp, dua etmek, şefaat istemek, yırtınırcasına ağlamak, ona secde etmek
- bir heykele, resme, tasvire gidip dilek dilemek, dua etmek, şefaat istemek
- bir kişiyi ikinci peygamber ilan etmek, ona dokunmayı ibadet saymak, onun olduğu televizyonu aşşağı koymak haramdır demek
- bir tarikat-cemaat-birlik liderine gidip ayağını öpmek, onun kendisini cennete götüreceğini ummak, onun bu yönde vaatleri neticesinde verilen görevleri yapmak
tevbe etmeden ölüneceği takdirde allah'ın affetmeyeceği tek günahtır.
evimi ben aldım, yolu ben yürüdüm, bardağı ben kırdım demekte gizli şirktir. şirk karanlık bir gecede siyah bir kayanın üzerinde yürüyen bir karıncanın ayak sesi gibidir.