bugün

yok lan öyle birşey hangi devirdeyiz amına koyim.
din farklılığı gibi görülmekte ve yadırganmaktadır kusura bakılmamasından mütevellit tanıdığım alevilerce alevileri pek sevemedim, ama müslüman müslümandır ve birbirini seven iki insana engel olunmamalıdır, sevginin dili dini ırkı mezhebi olmaz!!
Adamlar bizi yezid olarak görüyorlar da ondan. Hatta kafir diyenler bile var. Şayet Müslüman isek rehberimiz kur an ve sünnet olmalı ve bu ahmakça savlar bitmeli.
önemli olan kızın vermesidir. gayette veriyorlar.
Anlayabilmekte zorlanıyor insan.

Özünde insan olmaktır önemli olan. Fakat bu durumun değişik versiyonları söz konusu.

Alevilerin sünnilere, sünnilerin alevilere kız vermemesi ya da almaması vb.

Hatta bu konunun birkaç basamak üzeri olaylarla da karşılaşabiliyor insan.

Akrabalarım arasında romanlarla evlenilemeyeceğini kız alınıp verilmeyeceğini iddia edenler de gördüm. Niye diye sorduğum sorunun cevabı ise:

"Çingeneler yerin 7 kat altından çıkıp gelmişler!Cavurlar onlardan daha yakın bizlere!"

Tarzında beni benden alan, beyin yakan bir cevaptı.

Özünde insanız. Gerçekten seven insanlara mani olmamaya çalışmalıyız.

Doğarken; ben şu, ben bu, ben o, ben bu, ben şunlardan, ben bunlardan, ben onlardan olayım diyerek; cinsiyet, ırk, soy, sop, mezhep seçe(bile)n 1 tane insan gösterin! Ondan sonra istediğiniz kadar bu konularda ayrımcılık yapın! Gözünün üstünde kaşın var diyerek kız vermeyin, almayın. Ne halt isterseniz onu yapın!
Sünni bir sevgilim vardı ergendik o zaman 2 sene falan sevgili olduk evleneceğiz falan sanıyoruz neyse en son kız benden ayrılmıştı sen alevisin bizim sonumuz olmaz diye.
mezhep diye birşey yoktur. eğer buna inanırsanız saten alevilik vs. mezheplerin üstünü tek kalemde çizeceğinizden böyle bir derdinizde olmayacaktır. vardır diyen varsa kuran'a baksın aynı zamanda peygamberimizin mezhebi varmı yokmu bi düşünsün.
Resmen uyduruk başlık açmış adamlar demelik durum.
Mezhepçiliktir ... Keza Sünnilerinde böyle davranması yine mezhepçiliğe giren durumlardandır ... Kız verilmeyişinin yanında ibadet yerlerinin cami ve cemevi diye ayrılmasıda aradaki onca ihtilaflardan sadece biridir ...
tam tersi de sünnilerin aleviye kız vermemesi ya da erkeklerin evlenmesine karşı gelmeleri gibi durumlar görünüyor.

ulan insanız lan hepimiz.
ne aşklar şu mezheplerden dolayı hiç oldu gitti.
yazık be!
Eğer vermediği Sünni aile dinciyse doğru olanı yapmıştır.

Kızını bile bile ateşe mi atsınlar ?

He normal bir aileyse malcadır. insanları mezhebe göre kategorize etmek saçma.

Dinci veya değil diye kategorize etmek daha doğrudur *
sunnilerde alevilere kiz vermez zaten, karsilikli.
Doğru tespittir. Sebebi ise kızlarının bizim aile yapısıyla uyuşamayacağını düşünmesidir. Ailedir düşünür.
Alevilerin yemekleri yenmez diyenlerin saldırısı yüzünden alevilerin savunmasıdır.
16 yaşındaydım. bir kızdan hoşlandım. aynı dershanedeydik. kız böyle esmer güzeli uzun boylu bir şey. ben mizansen gereği niyetimi kıza belli ettim. senin dedim benim olmanı birlikte biz olmamızı istiyorum dedim.

kız dediki ben tunceliliyim. ee dedim ne olacak? aleviyiz biz dedi. ben o yaşıma kadar kendimin ne olduğunu bile bilmem. ben değil miyim? diye sordum kıza. kız güldü gayri ihtiyari. biz birlikte olamayız ailem çok kızar dedi. benimkilerde kızar mı lan acaba diye merak ettim. o sıralar babamla sigara içtiğim için kavgalıyız. mahalleden bir abiye sordum. abi dedim alevi ne? soysuz kansız oçlar dedi bi sinirlendi atarlandı. biz neyiz abi dedim. biz hanefiyiz elamdüllah dedi. hala anlamamıştım kafamda kızda hala tabi. bu böyle olmayacak dedim. kızla aramızda çözelim bu mevzuyu en iyisi.

kıza ısrarlarım sürüyor bu sırada bunun abileri amca çocukları falan öğrenmiş mevzuyu. bir taneside bu kızdan hoşlanıyormuş. beni dövmeye geldiler çıkışa. kolay değil tabi o sıralar beni dövmek. hele lisede tunceli iki üç eleman gelecekte beni dövecek. hayallerde yaşıyor bazı ibneler.

neyse hikaye çok uzadı. kızdan da soğudum sonra zaten. kavgada çıkmadı. ne anlatıyordum ben ?
Kızın başını yakmak istemiyorlarsa doğru karar. Istisnalar muhakkak vardır ama temkinli olmakta fayda var bu konuda.
alevi kızın sünni kuzenimin kapılarında ağladığını bilirim. kuzenim fıstık gibi kıza yol vermişti sırf egodan dolayı. istese sekste yapardı evlenirdi de.. ama kuzen biraz mal biridir.

konu kilit.
mezhep ayırmlarından nice aşklar yok oldu. nice gençler bambaşka insanlara yar oldu. ahh ulan şu saçma mezhep kavgaları.

önce insanız desek, önce can desek!
ama nerde!
öyle bir durum yok.
kıçınızdan uydurmayın.
Yobazlığa göre değerlendirilir o kadar.
Bizzat almış arkadaşım var. Ben de alabilirdim hatta. Olmazdı aslında ama.
yanlıştır, yoktur öyle bir şey. götünüzden adet uydurmayın.
bugünde yobazım işte nasıl olsun.
Aynı şekilde Sünniler de onlara kız vermez. Bunu normal olarak görüyorum.

Hangi Müslüman dinsiz birine kız verir ki ?
güldürür. evet.
"alevilerin katli vaciptir" diyen tiplere kız vermemeleri bence çok normal.