bugün

kimseyi ilgilendirmeyen sorunsaldır.

aleviler namazın şekli olmadığına inanıyorlar ayrıca.
(bkz: yazılı düşünüyorum)

alevilerin kendilerini bağlayan, ahirette hesabını kendilerinin vereceği bir konudur. ancak tabii ki alevi kişi namaza karşı bir tavır içinde olmamalıdır.
namaz kılmanın alevilikle alakası yoktur, kişiyle alakası vardır.
bunu bilemeyecek kadar salak olmanınsa anlamı yoktur.

sözlüğü karıştırmaya çalışacağına aç internetten araştır.
kimsenin ne umurundadır ne de olması gerekendir.

tek derdimiz kim namaz kılıyor kim kılmıyor di mi gençler? atomu parçalarız ama sizin kafanızı anlamamız için 2 yüzyıl daha geçmesi lazım.
bir kez gönül yıktın ise, o kıldığın namaz, namaz değil diyen yunus emre yi duymazdan gelmektir.
gerçek manada namaz kılanın asla sorgulamaya cüret etmeyeceği şeyleri cahilin dilinden düşürmediğini görme durumu.
mesele namaz kılmakta değil, insan olmayı başarabilmekte yeğen.
Namaz kılmayan günahını kendi çeker. Beni ilgilendirmez ama aleviler genelde kılmıyor.
Ben biliyorum, kılanı da var kılmayanı da var, Hz. Ali'nin savaştan önce kıldığı bir namazı bütün aleviler için kılıp onların namazları yerine geçtiğini düşünenler kılmıyor, ama bu namazın o savaş için kılındığını bilenler kılıyor.Gerçi aleviler zaten aydınlanmaya çok müsait insanlar genelde, dinsizliğe daha yatkınlar o yüzden. Salak salak, '' Kime ne, kimi ilgilendirir ' namaz şöyledir böyledir'' demenin manası da yok, kılıp kılmadıklarını bilmiyorsan gerizekalı gibi saçmalamazsın sonuçta.
(bkz: provakatör göt)
Aleviler Hz. Ali'yi çok severler. Ve Hz. Ali , Hz. Muhammed'in damadı ve amcasının oğludur. Hz Ali hergün namaz kılardı. Dini bütün,müslüman bir insandı. Şimdiki aleviler olayı birazcık saptırıyorlar. Bende bir aleviyim. Ve namaz kılıyorum. Gerçi bu durum kimseyi ilgilendirmez. Herkesin sevabı da günahıda kendine.
bir çok sünni arkadaş edinmiş biri olarak kimisi "sünniler namaz kılıyor" diyor kimisi "sünniler de namaz kılmıyor" diyor bunlardan hangisi doğrudur ya da sünnilerin de kendi aralarında farkları var mıdır? dedirtir insana.

fark var mıdır? bence yok!

defalarca söyledim anlamayan sivriler için yine söylerim aleviler müslümandır yani namaz kılmaları gerekir kitaba göre ama kılan da var kılmayan da aynı sünnilerde olduğu gibi...

ha ayrıca çok çok merak ederim kılmadığım namazlar kimin neresi girmektedir de bu kadar merak etmektedir?
aleviler namaz kılıyormu diye soru olamaz, alevilik müslüman mezhepidir namaz kılmak zorunludur.
hz. ali efendimiz bizim namazımızı kılmış olsa hz. hüseyin efendimiz namaz kılmazdı o kılıyoda bizim haddimizemi düşmüş namaz kılmamak.
hadi onu bunu bırakın aleviler, sünniler felan provakasyon yapmayıda siz kılıyomusunuzki millete soruyosunuz derdi sizemi düştü be kardeşim.
sünniler namaz kılar da be güzel kardeşim; kaçınız kılıyorsunuz? alevisi sünnisi olmaz bu işin. Allah'a inanan adamın içinden geliyorsa kılar. Ben mesela yıllarca kıldıktan sonra bıraktım. aslında namaz beni bıraktı. namaz kendine layık olmayan kulları terk eder. o aklınızın alamayacağı kadar mübarek bi ibadettir... kılabilen insanla varsa ne mutlu.
Alevilerin Müslüman olup olmaması tam bir tartışma konusudur. Açıklayayım:
-Aleviler namaz kılmayı reddeder. Kılmaya gerek yok önemli olan kalptir derler. Günah oldugunu bilipte kılmamak farklı, kılmıyorum gerek yok demek farklıdır.
-Namazın Farz oldugu Kur'an da açık bir şekilde belirtilmiştir. Namaz kılmıyorum demek Kur'an a isyan etmektir. isyan eden dinden çıkar. Tekrar ediyorum günah oldugunu bildiği halde kılmamamk ayrı, "ben kılmıyorum gerek yok" demek ayrıdır.
Aksini düşünen varsa beni aydınlatsın lütfen.
Alevilerin Müslüman olup olmaması tam bir tartışma konusudur. Açıklayayım:
-Aleviler namaz kılmayı reddeder. Kılmaya gerek yok önemli olan kalptir derler. Günah oldugunu bilipte kılmamak farklı, kılmıyorum gerek yok demek farklıdır.
-Namazın Farz oldugu Kur'an da açık bir şekilde belirtilmiştir. Namaz kılmıyorum demek Kur'an a isyan etmektir. isyan eden dinden çıkar. Tekrar ediyorum günah oldugunu bildiği halde kılmamamk ayrı, "ben kılmıyorum gerek yok" demek ayrıdır.
Aksini düşünen varsa beni aydınlatsın lütfen.
sunni ve şiilerde olduğu gibi uygulamada farklılıklar vardır, aleviler namaz kılar fakat sünni namazıyla farklılık gösterir, bazı alevi cemaatlar (bkz: nusayriler) sadece erkeklerin katıldığı toplu namazlar kılarlar , rüku ve secde sıralaması farklıdır.
kişinin kendini bağlar. allah ile kendi arasındadır. her koyun kendi bacağından asılır.
bir kısmı kılıyor bir kısmıda karşı çıkıp kılmıyor. kılmayanlar sebep olarak h.z ali efendimizin(ra) namaz üzerinde şehit edilmesini gösteriyor. halbuki kuranı kerim ve hadisi şeriflerle sabittir ki, namaz, bizzat her mümin için farzdır. bu hususta yüzden fazla ayet i kerime mevcuttur. kıyamete kadar gelecek her müslüman, bu kulluk vazifesini yerine getirmekle mükelleftir.

bu mükellefiyet belli bir zamanla kayıtlı, sınırlı değildir. yani, namazın farziyeti hz. ali efendimiz (ra) veya başka bir şahsın hayatı ile sınırlı değildir bunu peygamberlerde sınırlandıramaz çünkü kuranda açıkça emir olarak bildirilmiştir hiç bir yoruma açıklığa, tevsire ihtiyacı yoktur. dinimizde hz. ali efendimiz (ra) şehit oluncaya kadar namaz kılınacak, daha sonra terk edilecek diye bir şey yoktur. dolayısıyla mantık hatası ortaya çıkıyor.

en önemlisi hz. ali efendimiz namaza çok düşkündü namaz kılarken öyle bir huşu içinde kılıyormuşki dış dünyayla bütün bağlarını koparıyormuş. ve hz. ali efendimiz ilk müslümanların ikincisidir on yaşındayken peygam ber efendimizin çağrısı üzerine müslüman olmuştur.

müslüman olma olayı şöyledir. peygamber efendimiz (s.a.v) hz. ali çok seviyordu ve yanında hiç ayrılmıyordu hz. ali efendimiz peygamber efendimizle kalıyordu islama davet edildiğinde ilk başta hz. ali efendimiz ''bir babama sorayımda sonra bir şey söyleyim'' demiştir peygamber efendimize ama sonra peygamber efendimize dönerek ''allah beni yaratırken babamamı sorduki o na iman etmek için ben gidip babama danışacam'' diyerek islamı seçmiştir.

bu söylediklerini henüz daha on yaşında dile getirmiştir. hz. ali allah ın yenilmez aslanıydı hiç kimse onu yenemedi savaşlarda, sırtını kimseler yere getiremedi, hep en önde savaşa giderdi savaş dehasının yanında ilmi dehasıda muhteşemdi ama ne hazindirki peygamberimizin ölümünden sonra artan cahillik, dünyaya düşkünlük ve adilik hz ali efendimizin hunharca şehit edilmesine sebep olmuştur. o hain el hiç kuşku yokturki en ağır cezayı öteki dünyada görecektir.