bugün

oldukça garip bi durumdur. köprü yaparsın biz bu adı istemezük, yemek verirsin biz bu yemeği istemezuk, aleviler tuncelide katledildi dersin biz katledilmeyi istemezuk... küçük bi eleştiri getirirsin hemen bağırır çağırır ağlamaya başlarlar.arkadaş nedir bu ya. anladık alevisiniz de yavuz sultan selim'de bizim atamız,dedemiz,büyüğümüz. hayret la. evet.
Esas mesele onların rahatsız olması değil onları kasıtlı olarak bu hale getiren kişilerdir. Obama efendi onlarca ırkı bir arada tutmak için amerikan ulusu diye bir ulus uydurup yırtınıp dururken bizim adamlar bugün ne yapsam da milleti bölsem diye düşünürse sonuç bu olur.
esed köpeğinin cinayetlerinden rahatsız olmayıp aksine desteklemeleri.. Türkiye suriye ihtilafında çoğunluğunun suriye yi tutması asıl rahatsız edici olandır.
Keşke geçmişte ezilerek değil eğitimle terbiye edilseydiler. Belki devlete daha fazla güvenir, insani vicdana daha fazla önem verirlerdi.
Edit: yine rahatsız olmuşlar. Yarraım eskiler iyi etmiş deseydim hoşuna mı gidecekti.
bir kitabı anımsatmıştır.

Ne çok şey biliyor bu insanlar Olric?
Herkes işine geleni biliyor efendimiz.
vergileri sünni camilerine akıtılan alevilerin rahatsız olması normaldir.
Zamanında olan haksızlık ve bastırılan bir kesim olduğundan süregelir.
asıl sünnilerin daha fazla olmasından rahatsız olmaktadırlar.
bu durum başlı başına bir tez konusudur. abartı olarak algılamayın inanın öyle, olayları siyasal ve sosyal olarak ele almak durumundayız. yerinde tespitler yapabilmek adına. tabi bu işin teolojik boyutu da var ki aleviler bunun tartışılmasını da istemiyor, tartışmıyorlar da.
mühim olan kindar bir tavırla değil objektif olarak bakabilmemiz. tabi kalkıp da ''sivas'ta yakıldılar, çorum'da yıkıldılar lanet olsun bu sünnilere!'' mantığı ile alevilere köktenci bir düşmanlık algısını da tasvip etmiyorum. çünkü ne aleviler geçmişten kartları seçip türkiye toplumunun önüne koymalı ne de alevi olmayan türkiye halkları. itidal çağrısı da değil. çünkü çokça yapıldığı için bir anlamı kalmıyor, uygulamaya geçilmediği için üstelik.
olaylara bütüncül bakarsak ve kendimizi eleştirebilme cesaretine sahip olursak yarınlar belki güzel olabilir, belki? çünkü aradaki yarıklar 500 yıllık.
allah memleketimi sakındırsın.
has türk olan alevileri ayrı bir ırk gibi gören erdoğanın da bunda payı büyük.
seni neden bu kadar rahatsız etti peki? yavuz sultan selim atan diye yaptıklarını hoş karşılamak mı zorunda millet? alevilere düşmanlık yapmak neden bu kadar hoşuna gidiyor insanların anlayamıyorum. Not: alevi değilim.
(#9583805)
sen kürt açılımı yaparken alevilerin isteklerini görmezden gelirsen,

yıllarca alevileri yok sayarsan,

yeri geldiğinde alevileri komünist militan olarak yargılarsan,

alevilerde haliyle rahatsızlıklarını dile getirir her fırsatta..

onların öyle güzel bir kültürleri var ki sen onlara bir gül dalı uzat bak karşılığında nasıl bir buket çiçek alıyorsun..

eğer ki cem evlerinin bir ibadethane olarak görülmesini istiyorlarsa bırakın inançlarını özgürce yaşasınlar.. tıpkı pazar günleri kiliselere giden hristiyan vatandaşlarımız gibi..

ayrımcılık yaptığımız sürece hiç bir sonuca ulaşamayız.. devletimizin alevi kardeşlerimizin gönüllerini almak gibi bir görevi var ve bunu yerine getirmesi lazım..

alevi kardeşlerimize de düşen görevler var elbette.. bilhassa devlet düşmanı unsurlara kendilerini kullandırtmamaları gerekli..

ve en önemlisi..

tüm türkiyeye kültürünüzü tanıtın lütfen.. yanlış bilinen herşeyi düzeltin..

ben biliyorum sizin güzel kültürünüzü ama bu yıllarca aranızda olmamdan kaynaklandı, sizleri bu yüzden çok seviyorum..

kültürünüzü tanıtın ki herkes sizi sevsin, herkes sizi kucaklasın..

aleviler türkiyenin rengidir, türkiyeye adeta bir emanet gibidir onlar..

alevi kültürünü bir emanet gibi görüp kucaklamak lazım..
bir sabah evlerinde sakin sakin oturulurken ateşe verilmelerinden,diri diri yakılmalarından olabilir.
insana şöyle bir cümle kudurtur; bir başlığa bakarım başlık mı diye bir de yazara bakarım adam mı diye.
hayır hiçbi sıkıntım yokta cidden herşeyden sıkıntılılar.Hep devrim hep devrim peşindeler.
köprü adına bile tepki göstermelerinden belli olan durumdur. evet.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar