bugün

(bkz: medeniyetler ittifakı)
(bkz: dinler arası diyalog)
Sanırım ileride başıma gelebilecek hadise.

30 yaşındayım.* bir kaç yıl eski eşimle evli kaldım. Eşim de aleviydi ben de aleviydim. Olmadı, gitmedi yani.
Şimdileri konuştuğum başka bir kız var. Çıkıyorla çıkma aşamasının ortalarında bir yerdeyiz. Bu meseleleri hiç konuşmadım ama artvinli olduğundan dolayı* sünni kökenli kendisi.
Aslında şunu fark ettim. Mezhep benim için hiç sorun olan bir hede değilmiş meğerse. insan sevince bana ne ulan diyor. Aynı şeyin onun için geçerli olup olmadığını bilmiyorum, daha alevi olduğumu bilmiyor. Sorun eder mi onu da bilmiyorum. Din benim için önemli değil demişti, bilmem bakalım işte. Yalnız beni sevdiğine inanıyorum ve bu sefer doğru kişiyi bulduğumu gerçekten hissediyorum. Yine de daha dikkatliyim elbette, eğer olur da evlenir, anlaşamazsak bunun kadınlara son bulaşmam olacağını biliyorum.
Ne bileyim sözlük dua et benim için. Kötü hissediyorum ve o beni iyi hissettiren tek kişi.
Dua et sözlük ciddiyim amk.*
Oğlum, kızım, adamlar Mars'ta koloni kuruyorlar, siz hala?
olur. çok da güzel olur. herkesin hayatına kimse karışamaz.
güzel şeyler çıkacak evliliktir.

http://hizliresim.com/Lpl07V
günümüz toplumu değişen şartlar gözönüne alındığında sorun olacak aktivite.

aslında evlilik kendi başına bir sorun değil mi?
Dinen caiz değildir, müslüman erkek gavur kızla evlenebilir ama müslüman kadın gavur erkekle evlenemez. Bir karadenizli kız yurtdışında bir erkekle tanışmış evleneceği zaman erkeği müslüman yapmışlar öyle evlenmiş yani işin aslı bu.
lan millet uzaya uçtu uçtuu, siz hala alevi sünni mezhepte mezhep aman mezhep yeter ulan biraz açın şu kıt beyinlerinizi.
ailede bazi moruklarin empoze ettigi ve "asla olamaz" diye beyin yikadigi durumdur.

ulan, memleketin, etnik kokenin, mezhebin ne onemi olabilir ?

dusunsenize, ingiltere'de "aaa o cocuk machesterli bir protestan, asla evlenemezsin" dese biri, deli diye hastaneye konulur.
Türkiye'de eşcinsel evliliğinden bile zordur bazen.
haramdır.
aleviler namaz kılmaz, camiye gitmez yani kafirdirler.
sünniler ise, has müslümandır.

ve müslüman müslümanla evlenmelidir yani.
annem ve babamın evliliğidir, önerilmeyendir.
Alevilere kafir diyen orospu artiklarini ortaya cikaran onerme.

Sakincasi yoktur ne din acisindan ne de baska acidan.
ayrılmak zorunda kaldığım ilişkidir kısmet.
evlenenleri vardır. kuzenimin eşi alevi. mutlular.
Sene olmuş 2015 konuşulan mevzuulara bak AMK.

Normal evliliktir.
ulan ikisi de müslüman yani birbirine ne kadar yabancı olabilirler ki, sonuçta aynı şeye inanıyorlar. abartılması saçma evliliklerdir.
Evlenirken insanlığına bana sevgisine bakacağım için normal olan durumdur.
etrafımda bolca gördüğüm evliliktir, insanlar bunu neden bu kadar büyütüyor hiç anlamıyorum.
eskiden "olmaz, olamaz" denirdi fakat şimdi engel kalkmış gibi görünüyor. hem, evlilik iki kişinin birbirine söz vermesidir. söz verme ile farklı gruplardan olma arasında alaka yoktur.
Aleviliğe şia diyen insanların maruz kaldığı evlilik. Şia türkiye de yoktur. Alevilik ve şia farklıdır. Gel de anlat. Nereleriyle okuyarlar kitapları anlamak güç.
Hocam gunah midir? *
benim eski sevgilim aleviydi. sorun etmiyordum çünkü çoğu sünniden daha inançlı ve düzgün biriydi. tabi bu bizim için sorun değil diye hiçbir zaman sorun olmayacak diye bir şey yok. yarın birgün evlenilir de çocuk olursa, çocuk için cidden sorun sorun olacak ve kimlik bunalımı yaşayacaktır. tek düşünülmesi gereken şey bu bence.
sünni olan bacımın alevi olan damat adayıyla yakın zamanda yapacağı evliliktir.

insan belli bir yaştan sonra daha dingin düşünüyor. Bir kaç sene önce olsa olmadık bahaneler bulup, her fırsatta kardeşimin sevgilisini suçlar ondan soğutmaya çalışır ve aklımca onu böyle korurdum. Halbuki onun, benim onu korumak değil yanında olduğumu bilmesine ihtiyacı var. Onu korumakla yükümlü kişiler annem ve babam. Ve anladım ki insan ne olursa kendi verdiği karar ile huzura erer. Yanlışta olsa. Yaşamadan bilinmez.

Her ne kadar çok zor bir süreç olduğuna emin olsam da Allahın bizi böyle sınadığını düşünüyor ve tevekkül etmeye çalışıyorum. Tek endişem kardeşim eğer vazgeçmez ise -ki öyle görünüyor- yaptığı seçim ve ısrarı yüzünden suçluluk hissetmesi sebebiyle mutsuz bir evlilik yaşarsa derdini bize açmaması olur. Allahın ve peygamberin varlığına inanan kitabı inkar etmeyen ve müslümanım diyen birisinin mezhebini sorgulamak benim haddime değil. Anne ve babama göre onların haddine o ayrı tabi.
Peygamber efendimiz zamanında mezhep olmadığını imanın şartının 5 olduğu hepsine inananların müslüman olduğunu bilen birisi yalan söylemişse kendi günahıdır.

Eğer bir gün gelip ''abla ben mutsuzum'' derse asla kendin ettin kendin buldun demeyeceğim!
Eminim benden başka herkes söylemiş herkes söylemese de o içinden yüzlerce tekrar etmiş olacak zaten.

Umazrm hepimizi utandırıp huzurlu ve mutlu bir yuva kurar, göt gibi kalır biz ne kötüymüşüz be deriz.