Sevgili alevi türk kardeşlerim, sivas için ağıtlar yakarken, acılı türküler söylerken basbağlar katliamına neden sesiniz çıkmıyor? Yoksa üzüntü mu duymuyorsunuz?

Ölenlerin türk olması sizler için yeterli değil mi? illa alevi mi olması gerekiyor?

Bir çok sünni sivas katliamına lanet ederken, orada katledilen insanlara karşı üzüntü duyarken aynı duyarlılık sizlerden neden gelmiyor?

Yaradilani sevmez misiniz yaradandan ötürü? illa alevi mi olması gerekiyor onlar adına üzüntü duymanız için? Onlar adına türküler yapmanız için?

Bir arap siyasi olayı tarafı olmak sizler için türk olmaktan daha mi önemli? Ya da insan olmaktan?

Not: eksileyip geçme güzel kardeşim, iki kelam ette ufkumuz açılsın.
(bkz: ne diyor lan bu değişik)

Edit: kinomiya arkadaşımız gayet güzel açıklamış. Bu olay ne kadar biliniyor?
Tabi ki insanları böyle şerefsizce katletmek adı üstünde şerefsizliktir.
Bu tarz konularda her insan tabi insansa aynı duyguları hisseder.
doğru diyor aslında, lakin yanlış taraftan bakıyor olaya.

her acıyı, her trajediyi önce mağdurları sahiplenmeli.

sonra insanlığını kaybetmemiş, vicdanının sesini dinleyen herkes bu acıya sarılıp, ortak olmalı.

o yüzden bunu direkt alevilere yıkmak da pek doğru değil.

başbağlar'ı bugün kaç kişi biliyor?

kim anıyor? kim duyulması için çaba gösteriyor?

kusura bakmayın ama bugün insanları acına ortak edebilmek için bile önce reklam etmen, duyurman gerekiyor.

sivas ne ise başbağlar da odur.
Ben de diyorum ki; bu olayın mağduru olmak için türk olmamız yeterli değil mi? Ya da insan olmamız?

Aynısı sivas için de geçerli? Katledenin de katledilenin de saçma sapan bir şekilde dahil olduğu mezhebi ya da halife taraftarlığı benim umrumda değil. Ölenlerin masum insanlar olması benim için yeterli.
(bkz: #31447979)
Masum birisi ölüyorsa mezhebi, dini, ırkı veya başka bir şeyi önemli değildir.
Medya duyurmak istediğini duyuruyor. insanlar da o kadarını biliyor. Şu anda bile öyle. Bize ne gôsteriliyorsa o kadarını biliyoruz.
Sonuç olarak bu tür olaylarda herkes tepkisini göstermeli.
insanlığını kaybetmiş iğrenç insanlar var bu dünyada. Tepki göstermeliyiz ki bu kişilerden de kurtulabilelim.
(#31447979)

altına imzamı atarım, başından sonuna kadar da doğru bir söylem lakin ülke gerçekleriyle örtüşmüyor.

bu ülkede insanlar bir ölüme üzülmek için önce öldürene bakarlar, sonra ölene, en son da ölüm nedenine.

duruma göre üzülür ya da es geçerler, en acısı da sevinebilme ihtimalleri bile vardır.

şimdi ölene bakıyoruz türk vatandaşlar, öldürene bakıyoruz pkk, ölüm nedeni ise sünni olmaları.

işte bu üçünü toplayınca olay türk katliamından öte sünni katliamına dönüşüyor.

bu durumda da maalesef olayı önce sünnilerin sahiplenip medya üzerinden veya kitlesel hareketlerle topluma duyurması bekleniyor.

doğru mudur? asla.

ahlaki midir? asla.

lakin böyle bir toplumuz, ne bir eksik ne de bir fazla.

başta da belirttiğim gibi sivas katliamı kadar reklam edilse ve duyurulsaydı eminim alevi vatandaşlarımız da konuya gereken ilgiyi gösterecek ve üzüleceklerdi.
Şimdi medya gücü elinde olanlar diyelim ki sunni; o zaman sunnilerin alevi katliamına duyarlı olduklarıni söyleyebiliriz.

Diyelim ki medya gücü olanlar alevi; o zaman da alevilerin sünni katliamlarina sessiz kaldığını söyleyebiliriz.

Ben her türlü bu ülkede sünni katliamlarina sessiz kalındığını görüyorum ve soruyu tekrardan aleviligin insan odaklı felsefesi üzerinden tekrarlıyorum: aleviler neden başbağlara sessiz kalıyor? Hiçbir alevi de çıkıp şu yüzden sessiz kalıyoruz ya da hayır bak burada sesimiz çıktı demiyor? Hatta eksi oy verip geçen arkadaşların düşüncesini çok merak ediyorum.

Herneyse Dilerim bir gün tüm ölümler için aynı duyarlılığı gösterir. Tek bir çatı altında bir bütün oluruz.